null

Polska rodzina z Ukrainy ma już dom

Drukuj otwiera się w nowej karcie
R.Motyl
R.Motyl. H. Gronkiewicz-Waltz wręcza klucze do nowego mieszkania.

Pod koniec zeszłego roku małżeństwo z Ługańska z dwójką dzieci, sprowadzone przez polski rząd do naszego kraju z terenów Ukrainy ogarniętych wojną, straciło mieszkanie i pracę. Pomógł im stołeczny ratusz przekazując 3-pokojowe mieszkanie, w którym będą od dzisiaj mieszkać.

Rodzina mieszkała w Ługańsku do 2015 roku. Po ewakuacji (prababki obu małżonków były Polkami) przebywała w Ośrodku Caritas Archidiecezji Warmińskiej w Rybakach, a od lipca 2015 r. jest w Warszawie. Korzysta ze wsparcia Biura Pomocy i Projektów Społecznych m. st. Warszawy.

– Dotychczas pani Oksana i pan Jurij oraz ich dzieci, użytkowali mieszkanie służbowe przyznane przez pracodawcę – Polską Wytwórnię Papierów Wartościowych. – powiedziała na spotkaniu Hanna Gronkieiwcz-Waltz, Prezydent Warszawy. – Jednakże w grudniu zeszłego roku zostali pozbawieni zatrudnienia i co za tym idzie mieszkania. Zostali jednocześnie bez pracy i dachu nad głową. Nie mogliśmy przejść obok tego obojętnie. Zdecydowałam, że z zasobu lokalowego administrowanego przez Zarząd Mienia Skarbu Państwa przekażemy im mieszkanie – dodała Prezydent stolicy.

Lokal był pustostanem – miasto doprowadziło go do stanu umożliwiającego zamieszkanie. Wykonano niezbędne prace budowlane, wyremontowano instalację elektryczną, wymieniono sanitariaty. Koszt robót wyniósł ponad 30 tysięcy złotych. Małżonkowie podpisali umowę najmu na 3 lata oraz otrzymali klucze do mieszkania na Mokotowie.

– Pani Oksano i Panie Juriju serdecznie witam w nowym domu. Niech nie zabraknie w nim radości, miłości, spokoju i stabilności – powiedziała prezydent.

Polska rodzina z Ukrainy ma już dom. Fot. R.Motyl
Zobacz galerię (4 zdjęć)
Polska rodzina z Ukrainy ma już dom. Fot. R.Motyl
Polska rodzina z Ukrainy ma już dom. Fot. R.Motyl
Polska rodzina z Ukrainy ma już dom. Fot. R.Motyl