null

Pogotowie od porządku – podsumowanie połowy 2023 roku

Drukuj otwiera się w nowej karcie
pan w odblaskowym, żółtym ubraniu zamiatający ulicę w tle rozbity, srebrny samochód
Autor: Zarząd Oczyszczania Miasta

Aż 3000 interwencji na ulicach stolicy przeprowadziło w pierwszym półroczu Pogotowie Porządkowe Zarządu Oczyszczania Miasta. Działa zawsze wtedy, kiedy trzeba sprzątnąć z ulic zanieczyszczenie zagrażające bezpieczeństwu.

Przez cały rok, 24 godziny na dobę, działa Pogotowie Porządkowe Zarządu Oczyszczania Miasta. To właśnie ono w przypadku nagłych zabrudzeń dba o jak najszybsze przywrócenie czystości i bezpieczeństwa na drogach. Sprząta po wypadkach, usuwa plamy ze śliskich substancji, zabiera ładunki, które spadły z samochodów. W pierwszym półroczu 2023 r. Pogotowie Porządkowe wyjeżdżało do akcji 3 tys. razy.

Skuteczne reagowanie na nagłe zanieczyszczenia na ulicach to przede wszystkim kwestia bezpieczeństwa mieszkańców. Pozostałości po wypadku czy wyciek paliwa stanowią nie tylko zagrożenie dla kierowców i pieszych, ale często wpływają na funkcjonowanie miasta. Sprawne przywrócenie porządku pozwala na ograniczenie uciążliwości, jakie mogą sprawiać niespodziewane zdarzenia drogowe. – mówi Robert Szymański, zastępcaca dyrektora ds. technicznych Zarządu Oczyszczania Miasta.

Czysto to bezpiecznie

25 proc. dotychczasowych interwencji Pogotowia Porządkowego dotyczyło sprzątania po wypadkach i kolizjach. Szkło z rozbitych szyb, elementy karoserii i płyny, które wyciekły z pojazdów stwarzają zagrożenie dla użytkowników dróg. Ekipy Pogotowia Porządkowego przyjeżdżają na miejsce zdarzenia wraz z innymi służbami – pogotowiem ratunkowym, policją czy strażą pożarną. Od szybkości i efektywności ich działania zależy jak szybko przywrócony zostanie bezpieczny ruch na ulicach.

Wycieki oleju czy paliw zdarzają się nie tylko podczas wypadków. Od początku roku Pogotowie Porządkowe usunęło z jezdni łącznie 64 tys. m kw. plam z płynów, które stwarzały ryzyko poślizgu. Wśród sprzątanych substancji znajdowały się też m.in. farby czy olej jadalny.

Nie tylko wypadki

Pogotowie Porządkowe sprząta również ładunki, które wypadły z pojazdów. Do tej pory był to m.in. piach, żwir, styropian, szkło, ale też skrobia ziemniaczana, ulotki, ubrania czy kosmetyki.

Ekipy Pogotowia zabierają z ulic przedmioty pozostawione po manifestacjach czy marszach. Zdarza się, że są to jabłka, bele siana czy jajka, ale także czuwają nad czystością przy innych wydarzeniach – jak np. imprezy sportowe, uroczystości państwowe, czy Noc Muzeów. Pogotowie Porządkowe bierze również udział w sprzątaniu miasta w przypadku zanieczyszczeń, które powstają w wyniku ekstremalnych warunków pogodowych – nawałnic, burz i ulew. Takich interwencji od początku roku było 1400.

Zgłoszenia z całego miasta

Polecenie wyjazdu Pogotowie Porządkowe dostaje z Centrum Dowodzenia, które całodobowo działa w Zarządzie Oczyszczania Miasta. To do tego miejsca spływają informacje z całego miasta – od kontrolerów ZOM, a także innych służb, jak Straż Miejska, policja, straż pożarna czy Stołeczne Centrum Bezpieczeństwa. Trafiają tam również zgłoszenia dotyczące czystości przekazywane przez mieszkańców do Miejskiego Centrum Kontaktu Warszawa 19115.

Czystość na wysokim poziomie

Zarząd Oczyszczania Miasta organizuje w Warszawie kompleksowe utrzymanie czystości. Regularne sprzątanie dotyczy 1300 km ulic i torowisk, 3,5 mln m kw. chodników i 4400 przystanków komunikacji miejskiej, a także opróżnianie 12 tys. ulicznych koszy na śmieci. Na nagłe zanieczyszczenia oprócz Pogotowia Porządkowego ZOM, reagują także grupy interwencyjnego sprzątania. Wysokie standardy wykonania i organizacja prac porządkowych, dają efekt czystego miasta, co doceniają zarówno mieszkańcy, jak i turyści. Jak wynika z ostatniego raportu monitorującego warszawskie strategie i programy 80% badanych ocenia czystość w mieście dobrze i bardzo dobrze.