null

Podziemny parking na placu Powstańców Warszawy prawie gotowy

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Budowa parkingu na Placu Powstańców Warszawy_teren budowy z lotu ptaka
Budowa parkingu na placu Powstańców Warszawy | Autor: Cezary Warś

Budowa wielopoziomowego, podziemnego parkingu w ścisłym centrum Warszawy na 420 miejsc postojowych niemal na finiszu. Na przełomie 2024 i 2025 roku – zarówno mieszkańcy, jak i odwiedzający Śródmieście, będą mogli wygodnie zaparkować tu samochód. Zmieni się również sam plac Powstańców Warszawy – powstanie na nim miejsce wypoczynku otoczone zielenią.

Budowę podziemnego parkingu w centrum Warszawy rozpoczęliśmy latem 2022 roku, a dziś obiekt jest niemal gotowy. Prace zakończą się pod koniec tego roku – w terminie. Pierwsi kierowcy zaparkują tu na początku 2025 roku – mówi Rafał Trzaskowski.

Nowy parking pod placem Powstańców Warszawy będzie 4-kondygnacyjnym obiektem z 420 miejscami postojowymi, z czego 63 zostaną przeznaczone dla mieszkańców. Wyposażony będzie m.in. w ładowarki dla samochodów elektrycznych, a także ogólnodostępną toaletę.

Tuż po zakończeniu budowy parkingu, rozpoczniemy urządzane naziemnej części pl. Powstańców Warszawy. Powstanie wygodna i atrakcyjna przestrzeń, zachęcająca do spędzania tu wolnego czasu – dodaje prezydent Warszawy.

Co już zostało zrobione?

Najcięższe prace zrealizowane zostały w 2023 roku – główne roboty koncentrowały się na postawieniu konstrukcji czterokondygnacyjnego obiektu. Pod koniec ubiegłego roku budowla była niemal ukończona – zawansowanie prac wynosiło 95 proc. Wykonano także przyłącza mediów oraz prowadzono prace instalacyjne wewnątrz obiektu.

W pierwszym kwartale tego roku zakończyły się główne roboty żelbetowe, dlatego na początku marca z placu budowy można było pozbyć się części ciężkiego sprzętu, m.in. dźwigu-żurawia.

Dziś gotowe są już klatki schodowe, szyby windowe i trwają prace wykończeniowe przy spiralnej rampie wjazdowej. Sukcesywnie usuwane są stalowe słupy tymczasowe podtrzymujące podziemne piętra.

Ekipy budowlane zakończyły również wykonywanie wylewek posadzek w całym podziemnym budynku i zajęły się pracami wykończeniowymi, takimi jak budowa ścian pomieszczeń technicznych, układanie tynków czy wełny izolacyjnej na ścianach. Na stropie poziomu „0” układany jest system izolacji przeciwwodnej, a także trwa układanie gruntu.

Prace są już na tyle zaawansowane, że można się zająć systemem oddymiania i napowietrzania w całym obiekcie oraz wentylacji klatek schodowych. Montowane są też instalacje wodno-kanalizacyjne oraz przeciwpożarowe (tryskacze i hydranty). Jeszcze w marcu wykonawca chce rozpocząć montowanie wind.

W najbliższych tygodniach planowane są również prace przy wytyczeniu ciągów pieszych oraz nowego układu komunikacyjnego w okolicach placu – ul. Mazowiecka stanie się dwukierunkowa, możliwy będzie lewoskręt ze Świętokrzyskiej, a jezdnia wzdłuż budynku NBP zostanie otwarta.

Wypoczynek wśród zieleni

Zmieni się również teren nad parkingiem podziemnym, czyli sam plac Powstańców Warszawy. Zostanie on zagospodarowany w oparciu o koncepcję, która została wypracowana w trakcie konsultacji społecznych i warsztatów charrette w 2017 r. Będzie tu więcej zieleni – posadzonych zostanie 49 drzew oraz krzewy i byliny. Rośliny będą rosnąć na specjalnej glebie wspomagającej ich rozwój,

Na takich zmianach skorzystają mieszkanki i mieszkańcy – powstanie tu miejsce odpoczynku otoczone zielenią. Od strony ul. Świętokrzyskiej stanie duża, obsadzona pnączami pergola, która zapewni schronienie od gorąca w upalne dni.

Projektanci nie zapomnieli również o miłośnikach jednośladów – na powierzchni placu będą zamontowane stojaki rowerowe.

Kto buduje parking?

Parking pod placem Powstańców Warszawy powstaje w formule koncesji, która jest rodzajem partnerstwa publiczno-prywatnego. Koncesjonariusz, spółka IMMO Park Warszawa, należąca do Mota-Engil Central Europe S.A., w całości sfinansuje koszty inwestycji – szacowane na ok. 85 mln zł – i będzie eksploatować parking przez 36 lat. Po tym czasie obiekt zostanie przekazany w zarządzanie miastu.

Partnerstwo publiczno-prywatne ma wiele zalet: buduje pozytywne relacje i współpracę międzysektorową, wykorzystuje innowacyjne rozwiązania stosowane przez sektor prywatny, podnosi efektywność przedsięwzięć i jakość przestrzeni miejskich zarówno publicznych, jak i tych komercyjnych.

Immo Park Warszawa Sp. z o.o. należy do Mota-Engil Central Europe, która jest jedną z największych firm budowlanych w Polsce. Specjalizuje się w budownictwie drogowym i mostowym, kubaturowym, kolejowym, elektroenergetycznym oraz Real Estate.

Budowa parkingu na placu Powstańców Warszawy_widok na plac budowy z drona_w tle budynki w centrum miasta
Zobacz galerię (5 zdjęć)
Budowa parkingu na placu Powstańców Warszawy_widok na plac budowy z drona
Podziemia parkingu na placu Powstańców Warszawy_inspekcja grupy osób w kurtkach odblaskowych i kasakach_w środku prezydent Rafał Trzaskowski
Podziemia parkingu na placu Powstańców Warszawy
Prezydent Rafał Trzaskowski w żółtej kurtce roboczej i kasku w podziemiach parkingu na placu Powstańców Warszawy