null

Podsumowanie 2021: czysta Warszawa

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Mycie pętli przy Dworcu Centralnym

Czystość to nie tylko estetyka i wyższy komfort życia, to także zdrowie i bezpieczeństwo. Zarząd Oczyszczania Miasta (ZOM) podsumowuje działania porządkowe przeprowadzone w stolicy w 2021 roku.

Czyste ulice i chodniki

Od wiosny do jesieni, jeśli tylko pozwalała na to pogoda, ulice i torowiska tramwajowe porządkowane były na mokro. ZOM odpowiada za 1300 km warszawskich dróg, z których każda sprzątana była przynajmniej raz w tygodniu. W zeszłym roku jezdnie wyczyszczone zostały średnio 38 razy.

2021 rok był kolejnym, w którym Zarząd Oczyszczania Miasta realizował prace w ekologiczny sposób. Dzięki współpracy ZOM i miejskich ośrodków sportowych w czasie ich letnich przerw technicznych prowadzony był wodny recykling. 2,4 mln litrów wody z 7 basenów zamiast trafić do kanalizacji, zostało ponownie użytych do prac porządkowych w mieście.

Przez cały rok regularnie sprzątane były tereny dla pieszych, za które odpowiada ZOM. To 3,4 mln mkw. chodników, a w tym 4,3 tys. przystanków komunikacji miejskiej. Miejsca najbardziej reprezentacyjne, a jednocześnie najchętniej odwiedzane przez pieszych, były nie tylko zamiatane nawet i codziennie, ale i sprzątane na mokro przy pomocy szorowarek. Takie czyszczenie odbyło się 24 razy na Krakowskim Przedmieściu i 7 razy na Świętokrzyskiej.

Od wiosny do jesieni ZOM regularnie mył wiaty przystankowe. W zeszłym roku prace objęły prawie 5000 wiat, 3 razy umyte były także zadaszenia pętli autobusowej przy Dworcu Centralnym.

Kosze na śmieci – ważne w czystym mieście

Na mokro czyszczone są również kosze na śmieci. W całym mieście wytypowano prawie 9 tys. koszy, które służby porządkowe gruntownie oczyściły z kurzu, piasku oraz śladów po jedzeniu. Od wiosny odbywało się także specjalistyczne usuwanie pseudograffiti. Wodą pod ciśnieniem i z użyciem biodegradowalnych preparatów firmy porządkowe zlikwidowały bohomazy z blisko 600 koszy.

ZOM odpowiada za 12 tys. warszawskich koszy na śmieci. Każdy z nich opróżniany jest codziennie. W zależności od lokalizacji i natężenia ruchu odpady zabierano nawet 5 razy na dobę. W 2021 r. służby porządkowe opróżniły kosze 7 mln razy.

W zeszłym roku w infrastrukturze porządkowej pojawiły się też nowości. W ramach realizacji projektu z budżetu obywatelskiego na Pradze-Południe stanęło 80 ulicznych koszy do segregacji śmieci. W każdej z 20 lokalizacji są po cztery pojemniki - na szkło, papier, metal i plastik oraz bioodpady.

Bezpieczna zima 

Ważnym dla bezpieczeństwa mieszkańców i funkcjonowania miasta zadaniem Zarządu Oczyszczania Miasta jest zimowe utrzymania dróg i terenów dla pieszych. ZOM zleca odśnieżanie i zabezpieczanie przed śliskością 1500 km warszawskich ulic, którymi jeżdżą autobusy komunikacji miejskiej, a także 3,4 mln mkw. chodników i 4,3 tys. przystanków komunikacji miejskiej. Do akcji na ulicach może wysłać nawet 306 pługów i pługoposypywarek.  

Czysta Warszawa – wspólna sprawa

Czystość, porządek i bezpieczeństwo w Warszawie codziennie sprawdzają patrole Zarządu Oczyszczania Miasta. Weryfikują, czy zarządcy wywiązują się z obowiązków sprzątania terenów, które im podlegają. Jeżeli pojawią się nieprawidłowości, kontrolerzy ZOM interweniują. Takich spraw w minionym roku było 23 tys.

Zarząd Oczyszczania Miasta organizuje i nadzoruje kompleksowe utrzymanie czystości w Warszawie, jednak i mieszkańcy mają bezcenny wkład w estetykę i bezpieczeństwo wspólnej przestrzeni. Uwagi dotyczące miejsc wymagających posprzątania można przekazywać za pośrednictwem Miejskiego Centrum Kontaktu Warszawa 19115. Takie zgłoszenia są następnie sprawdzane m.in. przez kontrolerów ZOM. 

Na zdjęciu przedstawiającym szorowarkę myjącą nocą warszawską ulicę na mokro białe napisy: 2021. Czysta Warszawa - wspólna sprawa. 38 razy posprzątane ulice. 23 tys. kontroli czystości. 7 mln opróżnień koszy. W górnym prawym rogu także logo Zarządu Oczyszczania Miasta.