null

Podaruj zwierzętom magię świąt – zbiórka prezentów dla Warszawskiego ZOO

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Niedźwiedź polarny na wybiegu w zoo zgniata plastikową beczkę
Warszawskie ZOO

Święta coraz bliżej. A grudzień to doskonały czas na obdarowanie prezentami. Na mniejsze i większe podarunki czekają również podopieczni Warszawskiego ZOO.

Od 6 grudnia Warszawskie ZOO rozpoczyna zbiórkę prezentów dla zwierząt. Może podczas świątecznych przygotowań uda się znaleźć coś, z czego będą zadowolone niedźwiedzie polarne Gregor i Aleut, goryle Azizi, Bwana, Viking, szympansy Lucy, Szymon, Frodo, lwy Sofia i Zulus, lemury katta, surykatki oraz pozostałe zwierzaki? W Warszawskim ZOO jest ich aż ponad 13 tysięcy – wliczając ryby i bezkręgowce.

Prezenty można zostawiać codziennie od 6 do 31 grudnia w godzinach 7:00-19:00 u pracowników ochrony przy dwóch czynnych obecnie wejściach: od ul. Ratuszowej oraz od strony Mostu Gdańskiego. Opiekunowie zwierząt apelują, żeby przynoszone rzeczy były czyste oraz zapakowane w foliową torbę lub worek.

Jakie prezenty są najlepsze dla zwierząt?

To zależy od gatunku zwierzęcia, a nawet konkretnego osobnika i pomysłów opiekunów. Niektóre z zebranych darów zostaną użyte wprost jako zabawki, inne posłużą do stworzenia konstrukcji, po których można chodzić lub ukrywać tam przysmaki. Podarunki, na które czekają podopieczni ZOO to:

  • nowe koce
  • duże, nieuszkodzone kosze wiklinowe
  • sztuczne kwiaty do ozdoby wolier
  • nowe beczki plastikowe lub beczki po produktach spożywczych
  • niezniszczone i czyste kastry oraz wiadra plastikowe
  • smakołyki dla słoni: galaretki, wiórki kokosowe, chrupki kukurydziane, miody, dżemy, soki malinowe, płatki owsiane, przyprawy, fistaszki, agar.

Po co zwierzętom zabawki i inne przedmioty?

Odpowiedzią jest termin enviromental enrichment, czyli dosłownie: wzbogacanie środowiska, które jest niezbędne dla dobrostanu zwierząt będących pod opieką ludzi. W praktyce oznacza to dość szeroki wachlarz działań polegających na: organizowaniu przestrzeni wybiegów tak, aby zapewnić zwierzętom bezpieczeństwo, wygodę, miejsca kryjówek; urozmaicenie wystroju; zorganizowanie czasu, a także dostarczenie bodźców niezbędnych do zachowania dobrej formy fizycznej i psychicznej. Podstawą właściwego zastosowania przedmiotów jest znajomość biologii danego gatunku, a także dostosowanie działań do konkretnego osobnika – jego wieku, płci, stanu zdrowia, a także innych czynników np. indywidualnych upodobań, wystąpienia rui lub sezonu lęgowego, a nawet pory roku.

W naturze zwierzęta większość czasu spędzają na żerowaniu – roślinożercy szukają zasobów jedzenia, drapieżniki tropią ofiary, polują, jedzą, a nawet ukrywają pokarm na później. Muszą znaleźć i dotrzeć do źródeł wody. Pozostały czas przeznaczają na znalezienie miejsca kryjówki lub odpoczynku oraz sen. Niewiele czasu zostaje im na inne aktywności i nudę.

W warunkach ogrodu zoologicznego wszystkie troski o żywność i miejsce do ukrycia są nieaktualne – opiekunowie dbają nie tylko o to, by zwierzęta miały gdzie odpoczywać i co jeść, ale też o to, by dieta była dobrze zbilansowana. Zwierzętom zostaje więc dużo czasu na inne zajęcia. Dlatego zoo organizuje swoim podopiecznym wzbogacenia np. jedzenie (zwłaszcza smakołyki) jest ukrywane w różnych zakamarkach lub przedmiotach, rozpylane są zapachy lub rozsypywane aromatyczne zioła, konstruowane są zabawki wymuszające aktywność fizyczną i trening umysłowy. Żeby wzbogacenia spełniły swoje zadanie w 100%, muszą być różnorodne i regularnie zmieniane. Dlatego Warszawskie zoo chętnie przyjmie wskazane przez opiekunów podarunki, które posłużą jako urozmaicenie zimowej codzienności zwierzaków.