null

Poczuj magię Świąt w Warszawie

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Świąteczne ozdoby na placu Zamkowym_na drugim planie fragment Zamku Królewskiego
Świąteczne ozdoby na placu Zamkowym | Autor: Szymon Pulcyn

Warto spędzić Boże Narodzenie i Nowy Rok w Warszawie! Na tych, którzy zostają w czasie Świąt w stolicy, czeka nie tylko pięknie oświetlony iluminacjami Trakt Królewski, ale również wiele innych atrakcji. Również turyści, którzy odwiedzą w najbliższym czasie Warszawę, znajdą coś dla siebie.

Tegoroczna iluminacja na Krakowskim Przedmieściu i Starym Mieście oraz ozdoby na ul. Świętokrzyskiej i Podzamczu robią prawdziwą furorę wśród warszawianek i warszawiaków oraz gości odwiedzających stolicę. Tym razem świetlne atrakcje stylizowane są na lata 50. i 60. XX wieku. Oprócz wielkich bombek, lampek choinkowych i łańcuchów z korowego papieru, na Trakcie Królewskim spotkać można: samochody Warszawa i Syrena, motorower Ryś oraz saturatory, sklepową wagę czy telefon z tarczą. Dzieciom na pewno spodobają się również – ustawione na Skwerze Hoovera – retro karuzele i zabawki. Wszystkie ozdoby są energooszczędne – wykonane zostały w technice z wykorzystaniem diod Eco LED+.

Jak co roku na placu Zamkowym stanęła wysoka, kolorowa choinka. 27-metrowe drzewko stworzone zostało z nowoczesnych eko-materiałów. Na choince znajduje się ponad 40 tysięcy światełek diodowych światełek LED RGB. Po wyjściu z Placu Zamkowego od razu uwagę zwraca 8,5-metrowy napis „Warszawa”. Świetlne ozdoby są również umieszczone na ul. Nowy Świat, Świętokrzyskiej czy pasażu Stefana Wiecheckiego „Wiecha”.  

Fotografowanie i oglądanie świetlnych ozdób w komfortowych warunkach ułatwią czasowe wyłączenia z ruchu, kiedy Nowy Świat i Krakowskie Przedmieścia zamienią się w deptak. Wszystkie iluminacje będzie można podziwiać mniej więcej do połowy lutego przyszłego roku.

A może mapping?

Co weekend od piątku do niedzieli, o pełnych godzinach od 17:00 do 21:00, Pałac Staszica (fasada od strony pomnika Mikołaja Kopernika) oraz aleja spacerowa przy Skwerze ks. Jana Twardowskiego zmieniają się w arenę magicznych pokazów animacji 3D.

Technika mappingu jest integralną częścią całego projektu iluminacji świątecznych. Lasery tworzą iluzję poruszania się detali architektonicznych Pałacu Staszica, a tradycyjne, bożonarodzeniowe symbole posłużą do opowiedzenia świątecznej historii o gospodarzu tego miejsca – Mikołaju Koperniku. Pokazom na powierzchni 152 metrów kwadratowych towarzyszy muzyka Antonio Vivaldiego.

Od 24 do 26 grudnia oraz 30 i 31 grudnia oraz 1 stycznia podziwiać będzie można dwa tematyczne pokazy. Pierwszy z nich przeniesie widzów w głąb kosmosu, eksplorując tematykę związaną z ze słynnym astronomem, a drugi odsłoni czar wspomnień świątecznej Warszawy z lat 50. i 60. XX wieku. Animacje powstały dzięki współpracy Miasta Warszawy, Zarządu Dróg Miejskich, Polskiej Akademii Nauk oraz firmy Multidekor.

Jarmarki, lodowiska i... włóczkowe Mikołaje

Świąteczną atmosferę można poczuć również na tradycyjnych bożonarodzeniowych jarmarkach w wielu warszawskich dzielnicach – na ten najbardziej znany, na rynku Starego Miasta, zajrzeć będzie można również 25 i 26 grudnia.

W pobliżu działa staromiejskie lodowisko – najsłynniejsza warszawska ślizgawka czynna będzie 24 i 26 grudnia. W tych dniach kalorie będzie można spalić również m.in. na lodowisku pod Pałacem Kultury i Nauki oraz na Górce Szczęśliwickiej. Pomiędzy Bożym Narodzeniem a Nowym Rokiem funkcjonować będą również inne stołeczne lodowiska – szczegóły na stronach Aktywnej Warszawy.

Warto wybrać się również na praskie Szmulki, gdzie tradycyjnie tamtejsza inicjatywa sąsiedzka Moje Szmulki ozdobiła ulicę Kawęczyńską motywami świątecznymi. Znajdziecie tam kilka choinek oraz setki skrzacich, włóczkowych czapeczek na drogowych słupkach. One również aż proszą się o zdjęcia i publikacje w mediach społecznościowych.

Specjalne pojazdy WTP

Świąteczny pociąg metra, tramwaj i autobus to już warszawska tradycja. Tak jest również w tym roku. Ozdobione bożonarodzeniowymi motywami pojazdy Warszawskiego Transportu Publicznego wyruszyły na trasy już 7 grudnia. Od tej pory, oklejone świątecznymi grafikami pojazdy WTP, są bohaterami social mediów – warszawianki i warszawiacy oraz goście chętnie robią sobie w nich zdjęcia i relacje z podróży.

Warto pamiętać, że w okresie świąteczno-noworocznym, komunikacja miejska w Warszawie kursuje inaczej.

Linią M w drugi dzień świąt

W drugi dzień świąt Bożego Narodzenia, 26 grudnia, na tory wyjadą historyczne tramwaje. Oznaczone literą M wagony będą kursowały – w godz. 12:00-18:00 – ulicami Pragi, Śródmieścia i Woli.

Linię obsłużą klasyczne tramwaje „na korbę”, pochodzące z połowy ubiegłego wieku. Godziny odjazdów można sprawdzić w zakładce rozkłady jazdy. W zabytkowych wagonach obowiązują wszystkie rodzaje biletów ZTM. Skasują je konduktorzy – członkowie Klubu Miłośników Komunikacji Miejskiej. Na biletach jednorazowych przesiadkowych oraz czasowych konduktorzy umieszczą pieczątkę wraz z adnotacją o dacie i godzinie ważności biletu. We wszystkich wagonach znajdują się również kody QR umożliwiające aktywowanie biletu kupionego w aplikacji mobilnej. Przejazd na podstawie ważnego biletu okresowego (krótko- lub długookresowego) możliwy jest po wcześniejszym jego skasowaniu (aktywowaniu karty) w innym pojeździe komunikacji miejskiej lub w bramce metra.

Trasa linii M: KAWĘCZYŃSKA-BAZYLIKA – Kawęczyńska – Kijowska – Targowa – al. „Solidarności” – Towarowa – Al. Jerozolimskie – most Józefa Poniatowskiego – al. Zieleniecka – Targowa – Kijowska – Kawęczyńska – KAWĘCZYŃSKA-BAZYLIKA.

Widok z drona na Stare Miasto_wśród kamienic fragment rozświetlonej siątecznie ślizgawki na Rynku Starego Miasta_w tle panorama Warszawy z PGE Narodowym
Zobacz galerię (7 zdjęć)
Świąteczny plac Zamkowy wieczorem_na placu choinka i spacerowicze
Rozświetlona altana z napisem "Zakochaj się na święta" na Podwalu. Przy altanie para - kobieta i meżczyzna stojacy tyłem
Pomnik mężczyzny w kapeluszu i iluminacje na Podwalu_wieczór
Kolorowa świąteczna prezentacja-mapping na pałacu Staszica_pokaz obserują ludzie
Kolorowa świąteczna prezentacja-mapping na pałacu Staszica_pokaz obserują ludzie
Rząd słupków drogowych ubranych w kolorowe włóczkowe czapeczki krasnali i Mikołajów_za słupkami parkujące samochody