null

Pocztówki z dawnej Warszawy

Drukuj link otwiera się w nowej karcie

W najbliższy czwartek, 7 marca, odbędzie się wernisaż otwierający wystawę zdjęć Zbyszka Siemaszki. W Domu Spotkań z Historią będzie można obejrzeć bogatą kolekcję jednego z najważniejszych fotografów poprzedniego stulecia, który dokumentował życie warszawskich ulic w dobie PRL-u.

Zbyszko Siemaszko pokazywał stolicę jak dynamiczną, nowoczesną metropolię, rozświetloną neonami. Dokumentował jej odbudowę, fotografował nową architekturę i odnowione zabytki, ruchliwe centrum miasta i Pragę, osiedla mieszkaniowe i plaże nad Wisłą. Starannie planował kadr i estetykę zdjęcia, ale też łapał na gorąco uliczne scenki i z bliska przyglądał się przechodniom. Jako fotoreporter tygodnika „Stolica” pokazywał życie codzienne w realiach PRL-u. Był artystą miejskiej fotografii dokumentalnej.

Na wystawie będzie można zobaczyć nie tylko jego fotografie i wybrane okładki Tygodnika „Stolica” ze zdjęciami Siemaszki, ale także oryginalne aparaty fotograficzne twórcy. Zdjęcia Zbyszka Siemaszki należały do najczęściej publikowanych w tygodniku „Stolica”; ma na koncie imponującą liczbę zdjęć okładkowych (222 okładki!). Fotograf współtworzył także redakcję ilustrowanego magazynu „Perspektywy”.

Na wernisaż wstęp wolny

7 marca o godz. 18:00, wieczór otwarcia wystawy fotografii Zbyszka Siemaszki w Domu Spotkań z Historią uświetni wyjątkowy koncert kwartetu w składzie Jan Emil Młynarski, Jarosław Bothur, Tymon Kosma oraz Max Mucha, którzy odwołają się do bogatej tradycji polskiej szkoły jazzu. Muzycy nawiążą do korzeni tego gatunku prezentując wybrane kompozycje Krzysztofa Komedy, znanych z jego polskich, europejskich i amerykańskich filmów. Warszawa Zbyszka Siemaszki rozbrzmiewała muzyką taneczną, folklorem i jazzem.

Wystawa zdjęć Zbyszka Siemaszki w Domu Spotkań z Historią będzie czynna od 8 marca do 8 września 2024 r. To pierwsza tak obszerna i przekrojowa prezentacja twórczości artysty, czerpiąca zarówno ze zbiorów Narodowego Archiwum Cyfrowego, jak i Agencji FORUM.

Nowej ekspozycji prac Siemaszki w Domu Spotkań z Historią towarzyszy premiera wydanego przez Dom Spotkań z Historią albumu zatytułowanego „Zbyszko Siemaszko. Fotograf Warszawy” ze wstępami kuratorów wystawy, Katarzyny Madoń-Mitzner i Krzysztofa Wójcika oraz autorskimi opisami zdjęć, varsavianisty Jerzego S. Majewskiego.

Wstęp na wystawę, wernisaż i koncert jest wolny. W ramach programu otwarcia wystawy fotografii Zbigniewa Siemaszki można skorzystać z oprowadzania i warsztatów. Więcej informacji dotyczących programu znajduje się na stronie Domu Spotkań z Historią.