null

Początek marca w Warszawie

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Autor: Ewelina Lach

W tym tygodniu ruszyła nowa trasa tramwajowa na ul. Kasprzaka. Kierowcy mogą już poruszać się po przebudowanym wiadukcie nad ul. Globusową we Włochach. Tramwaje ogłosiły przetarg na trasę na Białołękę, a Metro zaczyna projektować III linię. Pierwsze dni marca nie tylko pod znakiem transportu publicznego, nie brakuje także wydarzeń kulturalnych.

Wieści z warszawskich ulic

Trzy tygodnie przed terminem została oddana nowa trasa tramwajowa na Kasprzaka. Składa się na nią 3,5 km torów oraz 3 pary wygodnych przystanków, a dodatkowo na wiosnę zaplanowano sadzenie zieleni dookoła torowiska. Na nowej trasie kursują tramwaje linii 10, 11, 26 i 27. Planowana częstotliwość to 8 minut w godzinach szczytu i 12 poza nim. „Jedenastka” zaplanowana została jako tzw. linia szczytowa – tramwaje kursują w dni powszednie w godzinach szczytów komunikacyjnych. Z dokładnymi trasami można zapoznać się na stronie WTP.

Pasażerowie mogą korzystać z nowych przystanków: przy Płockiej, przy przystanku kolejowym Warszawa Wola oraz przy Ordona. Wszystkie są przystosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, opiekunów z dziećmi w wózkach i seniorów. Dotyczy to także przystanku w wykopie – Reduta Wolska.

W tym tygodniu pierwsi kierowcy pojechali całkowicie przebudowanym wiaduktem nad ul. Globusową we Włochach. Obiekt doczekał się nowej konstrukcji nośnej oraz płyty. Przy okazji modernizacji drogowcy zabezpieczyli również teren pod przyszłą drogę dla rowerów wzdłuż ulic Świerszcza i Potrzebnej. Inwestycja polegała na wymianie płyty pomostu i kładki dla pieszych. Wiadukt doczekał się także solidnych podpór, a także został wyposażony w tzw. płyty przejściowe, które zmniejszą obciążenie konstrukcji, co zapewni dłuższą żywotność obiektu.

Ponadto Tramwaje Warszawskie ogłosiły przetarg na zaprojektowanie trasy tramwajowej na wschodnią część Białołęki. Budowa tej oczekiwanej przez mieszkańców dzielnicy inwestycji powinna rozpocząć się w 2028 roku. Na ten sam rok Prezydent Rafał Trzaskowski zapowiedział również początek budowy trzeciej linii metra!

Pełna kulturka

W tym tygodniu odbył się wernisaż otwierający wystawę zdjęć Zbyszka Siemaszki. W Domu Spotkań z Historią można obejrzeć bogatą kolekcję jednego z najważniejszych fotografów poprzedniego stulecia, który dokumentował życie warszawskich ulic w dobie PRL-u. Wystawa zdjęć Zbyszka Siemaszki w Domu Spotkań z Historią będzie czynna do 8 września tego roku.

Przy Krakowskim Przedmieściu 66 zobaczyć można plenerową wystawę poświęconą Marii Skłodowskiej-Curie. Okazją jest 100. rocznica przyznania wybitnej uczonej tytułu Honorowej Obywatelki Warszawy oraz 90. rocznica jej śmierci. Wystawa przypomina biografię dwukrotnej laureatki Nagrody Nobla – jej dzieciństwo, młodość, czas emigracji i studiów oraz pracy badawczej nad promieniotwórczością.

Na piątek 8 marca w Komunie Warszawa zaplanowano także wydarzenie pod hasłem Girls and Queers tho the Front. W programie: koncert, performans i instalacja artystyczna. Z kolei w Big Book Cafe MDM spotkają się pisarki, dziennikarki i wydawczynie, by dać popis błyskotliwości i humoru. To będzie już kolejna odsłona „Kalamburów Literackich”, czyli pojedynku na zgadywanie tytułów książek.