null

Początek kwietnia w Warszawie

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Wizyta Rafała Trzaskowskiego i Aldony Machnowskiej-Góry w żłobku na Cokołowej
Autor: Ewelina Lach

Po świętach wielkanocnych prezydent Rafał Trzaskowski wręczył klucze do liceum ogólnokształcącego w Wesołej, a także wmurował kamień węgielny pod nowo powstającą halę sportową w szkole podstawowej przy Ciasnej. Z myślą o maluchach, z okazji Dnia Opiekuna Małego Dziecka, został otwarty nowy żłobek na Bemowie. Ten tydzień przyniósł również dobre wieści w transporcie - w Rembertowie została podpisana umowa na nowy tunel i wiadukt.

Pierwsze miejskie liceum w Wesołej

Zgodnie z obietnicą prezydenta Rafała Trzaskowskiego na terenie dzielnicy Wesoła powstało nowoczesne liceum ogólnokształcące. Prezydent wręczył klucz do placówki i poprowadził pierwszą lekcję języka angielskiego w murach nowej szkoły.

CLXIII liceum z Wesołej rozpoczęło działalność w 2019 r. i do czasu wybudowania nowego budynku, funkcjonowało w pomieszczeniach szkoły podstawowej w Starej Miłośnie. Na potrzeby liceum, przy ul. Słowackiego 3 w Wesołej, powstał nowoczesny i komfortowy obiekt. Koszt inwestycji to blisko 45 mln zł. Oprócz 20 sal dydaktycznych, biblioteki i stołówki, w budynku zaprojektowano aulę widowiskową na ponad 200 miejsc. Na terenie placówki znajduje się również wewnętrzne patio, które umożliwi uczniom odpoczynek na świeżym powietrzu. Obok głównego budynku szkoły powstała sala sportowa o powierzchni 700 m2 z siłownią. W placówce przewidziano miejsce dla 600 uczniów w 16 oddziałach.

Powstaje hala sportowa przy ul. Ciasnej

W Śródmieściu powstaje nowa hala sportowa. Obiekt przy Szkole Podstawowej nr 158 przy ul. Ciasnej 13, będzie w pełni dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Dzięki inwestycji, na którą zostanie przeznaczonych blisko 25 mln zł, szkoła będzie mogła również rozszerzyć swój program sportowy o nowe formy aktywności: futsal, tenis stołowy, aerobik, zajęcia z przygotowania motorycznego czy yogę.

Obiekt stanowi dobudowę do istniejącego budynku szkoły, a na jego terenie znajdzie się hala sportowa oraz pokoje trenerów, siłownia, sala do gimnastyki korekcyjnej, sala przygotowania motorycznego, sala do integracji sensorycznej i sala konferencyjno-multimedialna. Oddanie do użytkowania planowane jest w sierpniu 2025 r.

Z myślą o najmłodszych mieszkańcach Warszawy

Z okazji Dnia Opiekuna Małego Dziecka, obchodzonego w Warszawie od 2022 roku, został otwarty nowy żłobek na Bemowie. W placówce przy ul. Cokołowej są już trzy grupy rocznych i dwuletnich dzieci. Pod opiekę wykwalifikowanych opiekunek trafi łącznie ponad setka dzieci podzielonych na cztery oddziały. Każda z grup ma do dyspozycji swoją salę z wydzielonymi strefami do zabawy i odpoczynku oraz z własnymi łazienkami. Dzieci mogą korzystać również z części wspólnych – w tym z sali ruchowej pełnej zabawek, materacy i poduch oraz placu zabaw. Żłobek jest czynny 5 dni w tygodniu i zapewni opiekę każdemu dziecku w wymiarze do 10 godzin dziennie.

Dobre wieści z Rembertowa

W Rembertowie powstaną dwa bezkolizyjne, od dawna wyczekiwane, przejazdy przez linię kolejową nr 2. Będzie to tunel w ul. Marsa oraz wiadukt w ciągu ul. Chełmżyńskiej. Prace przy drugim z obiektów rozpoczną się jeszcze w tym roku, a tuż po świętach wielkanocnych, między m. st. Warszawa i PKP PLK SA podpisały umowę na współfinansowanie budowy tunelu łączącego ul. Marsa z al. gen. A. Chruściela „Montera”. Kolejny tunel na trasie kolejowej Warszawa Zachodnia – Terespol powstanie w Wesołej.

Nowa droga prowadząca do tunelu będzie miała początek u zbiegu ulic Marsa i Ilskiego, gdzie wybudowane zostanie rondo. W tunelu, pod torowiskiem kolejowym oraz ulicą Cyrulików, znajdzie się jedna jezdnia o dwóch pasach ruchu oraz przystanki autobusowe, które za pomocą łączników zostaną skomunikowane z przejściami podziemnymi prowadzącymi na peron kolejowy. Na skrzyżowaniu al. Chruściela „Montera” z ul. Cyrulików zaprojektowane zostało rondo, które zapewni wszystkie relacje skrętne, w tym możliwość zawracania. Ogłoszenie przetargu na wykonawcę robót budowlanych, które potrwają ok. 30 miesięcy, planowane jest w drugiej połowie roku.

Wiosna na nowym moście

Przed mieszkańcami Warszawy kolejny piękny weekend, a wraz z nim czas na spacer po moście pieszo-rowerowym. W pierwszym tygodniu od otwarcia, odwiedziło go już około 200 tys. osób. Most poza funkcją komunikacyjną, ma także walory rekreacyjne. W dwóch miejscach linia konstrukcji przeprawy załamuje się. W tych „zagięciach” konstrukcja jest znacznie szersza, aby piesi i rowerzyści mogli zejść na bok i bezpiecznie podziwiać widoki na Wisłę i Warszawę, a zwłaszcza jej zabytkowe centrum – wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Dlatego specjalnie z myślą o osobach chcących odpocząć konstrukcja została wyposażona w drewniane siedziska.