null

Pociągami SKM nad Zalew Zegrzyński

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Pociąg SKM przejeżdża przez most na Wiśle - dookoła zieleń. Widok z góry - z drona.
Pociąg SKM linii S3. | Autor: Bartek Banaszak | SKM Warszawa

Szybka Kolej Miejska uruchamia w tym sezonie letnim dwa połączenia z Warszawy nad Zalew Zegrzyński. Już w sobotę, 3 czerwca, rozpocznie kursowanie weekendowa linia S3 – z lotniska Chopina, przez Nieporęt, do Radzymina. Z kolei w niedzielę, 11 czerwca, zostanie otwarty nowy odcinek linii kolejowej – pociągi SKM, kursujące od strony Legionowa i Wieliszewa, będą mogły dojechać aż do Zegrza Południowego.

Zalew Zegrzyński leży niecałe 30 kilometrów na północ od centrum Warszawy. Można tam wypocząć na plaży czy skorzystać z atrakcji Kompleksu Rekreacyjno-Wypoczynkowego Nieporęt-Pilawa, pojeździć na rowerze wzdłuż brzegu zalewu, czy dalej do Ryni lub Załubic.

Od soboty, 3 czerwca, jako co roku w sezonie letnim, w weekendy wybrane pociągi linii S3, ruszając z warszawskiego lotniska Chopina, dojadą aż do Radzymina. Zatrzymywać się będą po drodze w Nieporęcie – tuż nad brzegiem Zalewu Zegrzyńskiego.

Do pociągu linii S3 będzie można wsiąść np. na stacji Warszawa Gdańska, o godzinach 8:50, 11:02, 12:58, 14:57, 17:02, 19:36.

W powrotne kursy z Nieporętu pociągi wyruszą o: 10:51, 12:27, 14:37, 17:15, 18:19, 20:46.

Szczegóły w rozkładzie jazdy S3 w dni wolne.

Nowa linia do Zegrza Południowego

Od niedzieli, 11 czerwca, nad Zalewem Zegrzyński będzie można dojechać od strony południowej. Pociągi SKM, kursujące z Piaseczna – przez Legionowo i Wieliszew – będą mogły dojechać aż do Zegrza. Zatrzymają się na dwóch dodatkowych przystankach – Wieliszew Centrum i końcowym Zegrze Południowe (stacja znajdować się będzie na wysokości obecnej pętli „Zegrze Płd.” dla linii 735). 

Do stacji Zegrze Południowe zostaną wydłużone z Wieliszewa wybrane kursy linii S4. W sumie w dni powszednie z Warszawy do Zegrza, co około godzinę, dojedzie 19 par pociągów (po jednym kursie mniej na pełnej trasie między Piasecznem a Zegrzem Południowym). W ten sposób powstanie nie tylko połączenie dla spragnionych odpoczynku nad wodą, ale również – w drugim kierunku – wygodny dojazd do pracy, szkoły czy uczelni dla mieszkańców Wieliszewa, Zegrza i okolic.

Więcej w rozkładzie jazdy S4 w dni powszednie (od 12 czerwca) oraz w rozkładzie jazdy S4 w dni wolne (od 11 czerwca).

Wygodnie, szybko i z dogodną przesiadką

Do pociągów linii S3 i S4 w drodze nad zalew można się przesiąść z innych pociągów na Dworcu Zachodnim oraz z metra na przystanku Warszawa Młynów (linia M2) lub Warszawa Gdańska (linia M1). Ponadto pociągi zatrzymują się m.in. przy warszawskim ZOO, przy parkingu P+R Żerań i w Legionowie. Do „skm-ek” można dojechać także autobusami i tramwajami, np. na Dworzec Zachodni, do Warszawy Młynów, Warszawy Gdańskiej czy Warszawy ZOO.  

To nie jedyna oferta połączeń z Warszawy w kierunku Zalewu Zegrzyńskiego. Do Białobrzegów i Ryni dojeżdżają także autobusy linii strefowych.