null

Pociąg z ochotnikami już jedzie do Warszawy

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Jedzie pociąg z ochotnikami z 1920 roku
Jedzie pociąg z ochotnikami z 1920 roku

„Ruszyła maszyna po szynach ospale”. Przed nami podróż do Warszawy, aby obronić stolicę i Polskę przed nawałą bolszewicką. Czy tak mogłyby wyglądać wspomnienia obrońcy Ojczyzny w 1920 roku? Nie wiemy.

Warto jednak zobaczyć pasjonatów, którzy poświęcają wolny czas, aby przypomnieć nam te wydarzenia.

Dzisiaj, 11 sierpnia o godz. 16.46, pociąg dotrze do Krakowa, gdzie odbędzie się pierwsza inscenizacja przygotowana przez władze miasta Krakowa. Natomiast jutro, 12 sierpnia pożegnamy ochotników w Piotrkowie Trybunalskim i pociąg dojedzie do Skierniewic (w załączeniu - bogaty program powitania i pożegnania uczestników podróży przygotowany przez władze miasta i Polskie Stowarzyszenie Miłośników Kolei).

Największe atrakcje czekają na mieszkańców stolicy. Już w piątek, 13 sierpnia, o godz. 15.15, pociąg z ochotnikami przyjedzie na Dworzec Główny (Muzeum Kolejnictwa, ul. Towarowa 1). To wspaniała okazja do zobaczenia rekonstruktorów ochotników i żołnierzy z ekwipunkiem z 1920 roku. Także w tym miejscu lokomotywa będzie nawadniana przez jeden z wozów bojowych straży pożarnej.

Następnego dnia, 14 sierpnia, od godz. 9.30, na dziedzińcu i przed bramą Uniwersytetu Warszawskiego odbędzie się inscenizacja zaciągu nawiązująca do wydarzeń sprzed 90 lat. W ten sposób formowany był m.in. batalion 236. pułku piechoty Armii Ochotniczej, złożony głównie z młodzieży gimnazjalnej i akademickiej. Kapelanem tego batalionu był ksiądz Ignacy Skorupka. Rekruci składać będą przysięgę na sztandar Legii Akademickiej, potem nastąpi wymarsz formacji. Żołnierze przejdą Krakowskim Przedmieściem, ul. Bednarską i Dobrą, a stamtąd trafią na Dworzec Wileński (dawniej Petersburski), by jak przed laty wyjechać na front pod Ossowem.

Organizator projektu:
Miasto stołeczne Warszawa

Partnerzy projektu:
Polskie Stowarzyszenie Miłośników Kolei, PKP Polskie Linie Kolejowe S.A., PKP Cargo S.A., oraz Muzeum Kolejnictwa w Warszawie.

Zobacz galerię (3 zdjęć)