null

Pobiegli w deszczu, by oddać hołd powstańcom

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Wiceprezydent Warszawy Renata Kaznowska rozmawia ze zwyciężczynią biegu Iwoną Bernardelli, w tle brama mety, dookoła ciemno
Wiceprezydent Warszawy Renata Kaznowska rozmawia ze zwyciężczynią biegu Iwoną Bernardelli | Autor: Piotr Dymus

W deszczowy sobotni wieczór okolice pl. Krasińskich wyglądały jak wielkie sportowe miasteczko. 6,5 tys. biegaczek i biegaczy uczciło obecnych na starcie powstańców i ruszyło na trasę 31. Biegu Powstania Warszawskiego.

To szczególne zawody w kalendarzu biegowym Warszawy. Impreza – organizowana przez miasto (konkretnie Aktywną Warszawę) oraz Fundację „Maraton Warszawski” – jest elementem triady biegowej „Zabiegaj o Pamięć”. Otwiera ją Bieg Konstytucji 3 maja, a kończy Bieg Niepodległości 11 listopada. Każdej imprezie towarzyszą elementy historyczne.

W sobotę na starcie – umiejscowionym pod pomnikiem Powstania Warszawskiego –towarzyszyła biegaczom podniosła muzyka oraz pieśni powstańcze. Przed wystrzałem startera do zawodników przemawiali profesor Leszek Żukowski, ps. „Antek”, wieloletni prezes Światowego Związku Żołnierzy AK oraz Jerzy Mindziukiewicz ps. „Jur”, wiceprezes Związku Powstańców Warszawskich. Wielu biegaczy nie kryło łez wzruszenia. Przed biegiem na 5 km wspólnie odśpiewali Rotę (przed biegiem na 10 km – Mazurka Dąbrowskiego) i ruszyli na trasę.

Gratuluję zwycięzcom i każdemu komu udało się dotrzeć do mety, mimo ulewnego deszczu. Dziękuję wolontariuszom oraz zabezpieczającej trasę policji i straży miejskiej. Składam wyrazy szacunku wszystkim powstańcom, w tym prof. Leszkowi Żukowskiemu i Jerzemu Mindziukiewiczowi, którzy byli z nami na starcie – mówiła wiceprezydent Warszawy Renata Kaznowska, która była obecna na zawodach i wraz z prezesem Fundacji „Maraton Warszawski” Markiem Troniną dekorowała zwycięzców zawodów.

Do mety biegu na 10 km dotarły 4132 osoby. Wśród mężczyzn wygrał Mariusz Giżyński (31:24), wśród kobiet Iwona Bernardelli (34:18). Czas „środkowego” zawodnika (dokładnie w połowie stawki) to 54:24.

Na 5 km finiszowały 2363 osoby. Zwycięzcą został Krzysztof Wasiewicz (15:09), a zwyciężczynią Sabina Jarząbek (17:22) Czas „środkowego” zawodnika to 30:27.

Kto chciałby dołączyć do imprezy, może to jeszcze zrobić w formule wirtualnej. Można to zrobić do najbliższej soboty – 6 sierpnia na stronie zawodów.

Kolejną imprezą triady „Zabiegaj o pamięć” będzie Bieg Niepodległości 11 listopada, zapisy wkrótce.

Cztery osoby na scenie, patrzą z podwyższenia na tłum biegaczy przed nimi
Zobacz galerię (3 zdjęć)
Tłum biegaczy przed startem
Dwóch zawodników cieszy się po biegu, trzymają w zębach medale