null

Plany i najnowszy program Muzeum Warszawy

Drukuj otwiera się w nowej karcie
fasada Muzeum Warszawy na Rynku Starego Miasta, neon z napisem, podświetlona wieczorem

Porywająca opowieść o odradzającym się mieście „Zgruzowstanie Warszawy 1945–1949”, pierwsza w Polsce wystawa poświęcona ikonie warszawskiej sceny queerowej „Kim Lee. Królowa Warszawy” czy festiwal Warszawa w Budowie w zupełnie nowej formule – to tylko niektóre z wydarzeń, które odbędą się w 2023 r. w Muzeum Warszawy.

Wystawy czasowe

Warszawa powstała z gruzów. Materiały użyte do powojennej odbudowy pozyskiwane były z ruin, a życie stolicy w latach 1945–1949 toczyło się wokół rozbiórek i przerabiania tego, z czego potem można było budować na nowo. Właśnie o tym opowie wystawa „Zgruzowstanie Warszawy 1945–1949”, której otwarcie zaplanowano na 30 marca w siedzibie głównej Muzeum Warszawy.

O dalszym rozwoju miasta dowiedzą się uczestnicy obecnego od ponad dekady festiwalu Warszawa w Budowie. Spróbują też znaleźć odpowiedzi na pytania czy wyznaczone kierunki rozwoju są słuszne, z czego wynikają i jak mieszka się w stolicy. Za organizację tegorocznej, piętnastej edycji odpowiada Muzeum Warszawy. Festiwal odbędzie się między 22 września a 22 października, a wystawa w Muzeum Woli z nim związana potrwa do lutego 2024 roku.

W pierwszej połowie roku w Muzeum Woli królować będzie Kim Lee – najsłynniejsza warszawska drag queen. Wystawa kostiumów, elementów stroju, pamiątek, zdjęć i filmów z występów potrwa aż do końca lipca, a ekspozycji towarzyszyć będą wydarzenia specjalne: pokazy filmowe, warsztaty, oprowadzania, spotkania. Wystawę „Kim Lee. Królowa Warszawy” będzie można zobaczyć w oddziale na Woli od 2 lutego.

W drugiej połowie XIX wieku kolej odegrała kluczową rolę w rozwoju prawobrzeżnej Warszawy i okolic, dlatego w Muzeum Warszawskiej Pragi odbędzie się wystawa „Kolej na Pragę”. Uruchomienie dalekobieżnych dróg żelaznych uczyniło z warszawskiej Pragi ważny węzeł kolejowy. Wystawa będzie czynna od 27 kwietnia.

Wydarzenia specjalne

W tym roku Praga obchodzi swoje 365. urodziny. Z tej okazji od 10 lutego w Muzeum Warszawskiej Pragi odbędą się m.in. otwarte warsztaty, podczas których będzie można poćwiczyć kaligrafię, naśladując liternictwo i styl, w jakim królewscy urzędnicy sporządzili akt nadania praw miejskich. Będzie można także wziąć udział we wspólnym haftowaniu praskiego sztandaru czy przyjrzeć się uważnie faksymile nadania Pradze praw miejskich – bardzo dokładnej kopii dokumentu, które muzeum prezentuje na wystawie.

W tym roku minie też 70 lat od odbudowy Starówki. W weekend 21–23 lipca 2023 roku Muzeum Warszawy i Centrum Interpretacji Zabytku zaproszą warszawiaków i warszawianki na rodzinne świętowanie. Odbędą się koncerty i spektakle plenerowe, parada, potańcówka, odkrywanie tajemnic odbudowy z konserwatorami oraz liczne spacery, wykłady i gry miejskie.

Przez cały 2023 działać będzie także Kino Syrena, w którym odbędą się cztery cykle filmowe powiązane z wystawami czasowymi w Muzeum Warszawy i oddziałach.

Zajęcia edukacyjne

Muzeum Warszawy zaprasza szkoły na lekcje muzealne, spacery, gry miejskie, oprowadzania, a także zajęcia online oraz realizowane w klasach. Zajęcia łączą treści historyczne, obyczajowe i społeczne. Tematy dotyczą miasta i jego przeszłości, ale też przyszłości i ważnych zagadnień, takich jak postawy obywatelskie czy nowoczesny patriotyzm.

Każda niedziela to w Muzeum Warszawy „Niedziela z opowieścią”. Autorskie oprowadzania po wystawie głównej odkryją jej sekrety, pobudzą wyobraźnię i kreatywność. Przygotowano też nowe propozycje m.in. Młodzieżowy Klub Opowiadaczy, warsztaty architektoniczne, podczas których powstaną makiety, czy warsztaty animacji poklatkowej.

Od 2023 roku raz w miesiącu na wystawie stałej odbywać się będą także oprowadzania dostępne dla osób z niepełnosprawnością wzroku (audiodeskrypcja, dotykanie, pomoce dotykowe).

Więcej informacji na temat działalności Muzeum Warszawy znajduje się na stronie internetowej placówki.