null

Plan na zielone Aleje Jerozolimskie

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Warszawa wiosną, ul. Marszałkowska, na pierwszym planie rabata kwitnących tulipanów, w tle jadący tramwaj, dzień, wiosna.
Autor: m.st. Warszawa

W ramach programu Nowe Centrum Warszawy całkowicie przebudujemy jedną z największych ulic w Warszawie. Po Alejach Jerozolimskie będzie można bezpiecznie spacerować, jeździć na rowerze oraz napić się kawy w cieniu drzew.

Dziś Aleje Jerozolimskie to m.in. wąskie chodniki i przystanki tramwajowe, niewygodne przesiadki, duże odległości między przejściami dla pieszych i do kolei podmiejskiej, a także brak ścieżki rowerowej. Remont linii średnicowej to niepowtarzalna okazja, by to kompleksowo naprawić.

Aleje Jerozolimskie po przebudowie będą miały szersze chodniki i drogi rowerowe. Pojawi się dużo zieleni i aż cztery rzędy drzew, które odgrodzą pieszych i rowerzystów od ruchu samochodowego. Jezdnia będzie miała dwa pasy ruchu w każdym kierunku, w tym jeden przeznaczony tylko dla autobusów i taksówek. Powstaną zatoki do parkowania równoległego. Będzie bezpiecznie, zielono i przyjaźnie dla mieszkańców.Projekt nowej przestrzeni na tym odcinku powstanie w ścisłej koordynacji z PKP, które planują przebudowę tunelu średnicowego i budowę nowej stacji w rejonie ul. Nowy Świat. Termin realizacji jest uzależniony od harmonogramu prac kolejowych w centrum realizowanych przez PKP.

Status projektu:

Więcej informacji o przestrzeni miejskiej w Warszawie: architektura.um.warszawa.pl