null

Plakat na Dzień dobry

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Grupka osób we wnętrzu ramki z napisem "Dzień sąsiada"
Dzień Sąsiada 2022 - podsumowanie

„Miłego dnia!”, „Dzień dobry!”, „Wszystkiego sąsiedzkiego!”. To niektóre z haseł, którymi można pozdrowić swoich sąsiadów i sąsiadki z okazji Europejskiego Dnia Sąsiada, który przypada w najbliższy piątek. Ratusz zachęca do wspólnego świętowania i publikuje gotowe do druku plakaty.

Akcja „Plakat na Dzień dobry” jest częścią warszawskich obchodów Dnia Sąsiada. Celem akcji, skierowanej do mieszkanek i mieszkańców, a także lokalnego biznesu i instytucji, jest budowanie i wzmocnienie dobrych relacji sąsiedzkich wśród mieszkańców stolicy.  

W ramach akcji ratusz zachęca wszystkich chętnych do wywieszenia 26 maja w oknie, witrynie, na drzwiach czy klatce schodowej plakatu z pozdrowieniami dla sąsiadów. 

 Dobre sąsiedztwo zaczyna się od zwykłego „Dzień dobry”, ludzkiej uprzejmości i małych gestów sąsiedzkiego wsparcia – mówi Karolina Zdrodowska, dyrektorka koordynatorka ds. przedsiębiorczości i dialogu społecznego w stołecznym ratuszu. - Wywieszenie plakatu w oknie czy publikacja w mediach społecznościowych to łatwa forma świętowania, dostępna dla każdego chętnego.

W Warszawie z roku na rok przybywa osób o różnym pochodzeniu, w tym migrantów i migrantek. Dlatego plakaty dostępne są nie tylko w języku polskim, ale też ukraińskim i angielskim.

Od lat każdego dnia Warszawa staje się nowym domem dla osób z całej Polski, którzy przyjeżdżają tu na studia i do pracy - przypomina Zdrodowska. - Dzień Sąsiada jest często dla nich pierwszą okazją, by mogli poczuć się częścią lokalnej społeczności. Dodatkowo maj to także miesiąc różnorodności, o czym warto pamiętać podczas sąsiedzkiego świętowania. 

Akcja „Plakat na Dzień dobry” jest uzupełnieniem warszawskich obchodów Dnia Sąsiada. Na stronie informacyjnej urzędu miasta można znaleźć mapę i listę sąsiedzkich wydarzeń, a także dodać własne. Na sąsiedzkie spotkania możliwe jest również bezpłatne wypożyczenie pakietów sąsiedzkich, a także potrzebnego wyposażenia, np. stołów, namiotów czy leżaki (www.spoldzielnia.waw.pl)  

Dla początkujących organizatorów i organizatorek sąsiedzkich spotkań ratusz oferuje doradztwo indywidualne oraz poradnik z praktycznymi wskazówkami.  

Budowanie sąsiedzkiej Warszawy to nasze wspólne zadanie. Miasto tworzą ludzie i ich codzienne relacje – podkreśla Karolina Zdrodowska.  

Plakaty i grafiki można pobrać ze strony urzędu miasta. Plakat na Dzień dobry znajduje się pod tym linkiem.