null

Plac wejściowy w parku Akcji „Burza” w nowej odsłonie

Drukuj link otwiera się w nowej karcie
Widok z góry na zieleń posadzoną na placu wejściowym do parku akcji "Burza"
Plac wejściowy w parku Akcji "Burza" w nowej odsłonie | Autor: Zarząd Zieleni m.st. Warszawy

Ponad 2 tys. roślin zamiast przestrzeni wypełnionej wyłącznie betonem – tak wygląda plac wejściowy w parku Akcji „Burza”. Od dziś mogą korzystać z niego mieszkańcy. W pełnej krasie ujrzą go również uczestnicy sierpniowych obchodów rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.

Plac wejściowy pod Kopcem Powstania Warszawskiego od strony ul. Bartyckiej przeszedł dużą metamorfozę. Można podziwiać tam teraz bogatą i różnorodną roślinność, która rośnie w miejscu dawnej betonowej nawierzchni. Do części tych zmian przyczynili się mieszkańcy, którzy wspólnie ze stołecznym Zarządem Zieleni posadzili mikrolas Miyawakiego. To łącznie ponad 2 tys. roślin rodzimych gatunków, w tym 800 bylin, 1350 drzew i krzewów.  

Za pozostałe prace odpowiadała firma Remondis. Wykonawca posadził ponad 70 większych drzew oraz krzewy i byliny. Na terenie placu wysiano też łąki kwietne i utworzono ogród deszczowy. Od zachodniej strony powstał pagórek pełen zieleni. Odpoczynek po zwiedzaniu parku zapewnią ławki, krzesła i tzw. przysiadacze. Na placu umieszczono również stojaki na rowery, kosze na śmieci i oświetlenie.

W ramach prac powstał też mur oporowy z gruzobetonu, który stanowi kontynuację istniejącego muru zbudowanego w ramach wcześniejszej rewitalizacji parku. Z jego szczytu rozciąga się widok na cały plac.

Nowa odsłona placu wejściowego to uzupełnienie zmian, jakie przeszedł sam park w ramach rewitalizacji zakończonej w ubiegłym roku.

Park doceniany i nagradzany

Rewitalizacja parku Akcji „Burza” zakończyła się w lipcu 2023 r. Po zmianach park pod Kopcem Powstania Warszawskiego jest jeszcze chętniej odwiedzany przez mieszkańców. Inwestycja została także doceniona przez ekspertów. Park zdobył trzy Nagrody Architektoniczne Prezydenta Warszawy, w tym za rozwiązana ekologiczne, oraz Grand Prix Nagrody Architektonicznej „Polityki”. Ten teren zieleni znalazł się wśród finalistów LILA – Landezine International Landscape Award, czyli jednego z najważniejszych konkursów dotyczących realizacji w dziedzinie przestrzeni publicznej i architektury krajobrazu.

Widok z góry na zieleń posadzoną na placu wejściowym do parku akcji
Zobacz galerię (5 zdjęć />)
Widok z góry na zieleń posadzoną na placu wejściowym do parku akcji
Widok z góry na zieleń posadzoną na placu wejściowym do parku akcji
Niewielkie zielone krzewy. W tle mur z gruzobetonu
Tablice edukacyjne przy zieleni posadzonej na placu wejściowym do parku Akcji