null

Plac Centralny – zielona rewolucja w centrum stolicy

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Fragment placu Defilad z bliska, na którym widać wielu ludzi. W tle fragment fasady Pałacu Kultury i Nauki

Pięć podmiotów zgłosiło się w przetargu na przebudowę środkowej części pl. Defilad czyli tzw. placu Centralnego. Przyszły wykonawca przeprowadzi tam metamorfozę, której głównym założeniem jest stworzenie zielonej przestrzeni w samym centrum Warszawy. Ubędzie betonu i asfaltu, pojawi się ponad 100 nowych drzew, tysiące krzewów, trawniki oraz miejsce z wodą.

Budowa placu Centralnego to kolejny element zmian w ramach programu Nowe Centrum Warszawy. Koncepcja przebudowy pl. Defilad na osi ul. Złotej zakłada, że przed Pałacem Kultury i Nauki powstanie miejsce na codzienne spotkania mieszkańców i organizację wydarzeń kulturalnych. Z ogromnej przestrzeni zostanie wykrojony bardziej kameralny plac, który uatrakcyjni ścisłe centrum miasta.

Nowe zagospodarowanie tej przestrzeni między Muzeum Sztuki Nowoczesnej a Pałacem Kultury i Nauki przygotowała pracownia A-A Collective. Koncepcja tego zespołu znalazła się wśród pięciu najlepszych propozycji wyłonionych w międzynarodowym konkursie. Komisja przy Biurze Architektury i Planowania Przestrzennego wybrała zwycięski zespół. Wcześniej odbyły się konsultacje społeczne oraz negocjacje.

Zielona rewolucja

Autorzy z A-A Collective z Zygmuntem Borawskim na czele zaprojektowali przestrzeń, która połączy centralną część placu Defilad z parkiem w rejonie ul. Świętokrzyskiej. Nieregularny układ chodników i zieleni odwzoruje sieć dawnych ulic i zarys budynków. Trawniki mają przypominać miejsca, w których stały kamienice. Pozostałości po starych budynkach zostały wyburzone po II wojnie światowej, by zrobić miejsce pod Pałac Kultury i Nauki.

Nawierzchnia placu zostanie wykonana z 6 różnych rodzajów kamienia. Obrysy dawnych kamienic zostaną wykonane z wielkoformatowych płyt kamiennych w różnych wybarwieniach: szarym i czerwonym. Dawne dziedzińce zostaną wybrukowane ponownie wykorzystaną kostką granitową z placu Defilad oraz uzupełnione płytami granitowymi z okolic trybuny honorowej. Układ ulic z 1939 r. przypomną w tym miejscu pasy ułożone z kostki granitowej.

Na placu znajdą się trawniki o łącznej powierzchni kilku tysięcy metrów kwadratowych. Projekt zakłada też posadzenie ponad 40 gatunków roślin cebulowych i gatunków bylin. Do tego dojdzie 11 gatunków krzewów, a także 109 drzew takich, jak m.in. robinie akacjowe, jesiony, glediczje, derenie, grujeczniki, miłorzęby i magnolie.

14 miesięcy na wykonanie prac

W przetargu wpłynęło 5 ofert, które mieszczą się w przedziale od 61,2 do 73,3 mln zł. Zarząd Dróg Miejskich m.st. Warszawy już rozpoczął analizę nadesłanych propozycji, a rozstrzygnięcie powinno zapaść w ciągu kilku tygodni. Od momentu podpisania umowy wybrany wykonawca będzie miał na realizację inwestycji 60 tygodni, czyli około 14 miesięcy.

Nowe Centrum Warszawy

Plac Centralny stanowi kolejny etap zmian w ramach Nowego Centrum Warszawy. Miasto przebudowało już pobliskie rondo Dmowskiego. Rosną tam nowe drzewa, krzewy i kwiaty. Działają wygodne i naziemne przejścia dla pieszych. Coraz więcej warszawianek i warszawiaków korzysta też z całkiem nowej przestrzeni, która została urządzona u zbiegu pięciu ulic: Chmielnej, Szpitalnej, Zgody, Brackiej i Kruczej. Powstał tam tzw. Plac Pięciu Rogów z 22 drzewami. To nowe miejsce spotkań, wypoczynku i scena różnych wydarzeń.

Warszawa przygotowuje się już do kolejnych inwestycji. Miasto rozstrzygnęło konkursy architektoniczne na nowe i bardziej zielone ulice: Chmielną oraz rejon Złotej i Zgoda. Trwają prace nad dokumentacją projektową. Zarząd Dróg Miejskich wybrał projektanta kompleksowej przebudowy ul. Kruczej na odcinku od Al. Jerozolimskich do ul. Pięknej.

W przygotowaniu są też projekty kilku etapów tzw. Zielonej Marszałkowskiej. Poza ukończoną zachodnią stroną tej ulicy – od ronda Dmowskiego do ul. Świętokrzyskiej, na najbardziej zaawansowanym etapie są zmiany fragmentu od ul. Królewskiej do pl. Bankowego. Trwa analiza ofert na przebudowę. W dalszej perspektywie planowane są prace na centralnym odcinku Al. Jerozolimskich – powstają założenia do przebudowy. Warszawa chce wykorzystać szansę, jaką przyniesie przebudowa kolejowej linii średnicowej.

Fragment placu Defilad z bliska, na którym widać wielu ludzi. W tle fragment fasady Pałacu Kultury i Nauki
Zobacz galerię (4 zdjęć)
Fragment bruku na pl. Defilad, otoczony w obu stron zielenią. W tle dolna część fasady Pałacu Kultury i Nauki. Po terenie spacerują ludzie.
Trawnik i kolorowe jesienne drzewa przed Pałacem Kultury i Nauki. Na środku trawnika zbiornik wodny, dookoła w różnych częściach terenu przebywają ludzie.
Wizualizacja. Teren zielony na placu Defilad przed Pałacem Kultury i Nauki.