null

Pisarze światowej sławy w Warszawie

Drukuj otwiera się w nowej karcie

Do Warszawy zjadą pisarze z Polski i ze świata, by wziąć udział w 10. edycji Big Book Festival. Zaplanowano ponad 40 bezpłatnych wydarzeń, w tym: spotkania z literatami, dyskusje, widowiska, zabawy i spacery inspirowane literaturą. Tegoroczny festiwal potrwa do 26 czerwca.

Festiwal otworzy widowisko „Wolność secondhand” wg tekstów Swietłany Aleksjijewicz w reżyserii Tomasza Cyza. Mantry wojny i pragnienie wolności odnalezione w książkach noblistki zabrzmią obok dawnych polskich pieśni żałobnych w wykonaniu zespołu Polskie Znaki. Wystąpią: Magdalena Czerwińska, Monika Kwiatkowska, Pola Błasik i Adam Woronowicz. Z kolei na zakończenie festiwalu zaplanowano spektakl „Kamienny sufit” wg książki Anny Król o pierwszych taterniczkach, które pragną wolności i wytyczają swoje ścieżki. Udział wezmą: Sara Celler-Jezierska, Magdalena Celmer, Matylda Damięcka i Agnieszka Przepiórska.

16 rozmów z pisarzami z Polski i z zagranicy

Wśród zaproszonych gości znalazł się Georgi Gospodinow – bułgarski pisarz o światowej sławie, coraz częściej wskazywany jako kandydat do Literackiej Nagrody Nobla, a także Hari Kunzru – Brytyjczyk o indyjskich korzeniach, mieszkający w Nowym Jorku, autor głośnych powieści m.in. o rasizmie i nacjonalizmie w USA. Miłośnicy literatury będą mieli okazję do spotkania z Gabrielem Krauze – Brytyjczykiem polskiego pochodzenia, nominowanym za swą pierwszą powieść do Nagrody Bookera. Do Warszawy przyjedzie też irlandzka pisarka Megan Nolan, autorka brawurowego debiutu „Akty desperacji“ oraz argentyński reporter Martín Caparrós, autor głośnego „Głodu”, w nowej książce odkrywający swoje polskie korzenie.

W festiwalu wezmą udział także polscy literaci: Joanna Bator – laureatka Nagrody Literackiej „Nike”, autorka wielkiej sagi rodzinnej ze Śląska, Radek Rak – też laureat Nagrody Literackiej „Nike”, prozaik i eseista Wit Szostak oraz pisarka Agata Tuszyńska.

Rozmowy inspirowane literaturą

Bestsellerowi autorzy Marcin Ciszewski i Maciej Siembieda porozmawiają o warsztacie pisarskim, a Magdalena Parys i Krzysztof Varga w rozmowie pt. „Ratuj się, kto może!” będą się zastanawiać nad tym, czy można spokojnie czytać w niespokojnych czasach. Podróżniczka Martyna Wojciechowska opowie o tym, co czyta i, co ją inspiruje podczas spotkania pt. „Książki mojego życia”.

Spacery i turniej wiedzy

Tegoroczny Big Book Festival odbywa się na warszawskiej Pradze. W związku z tym zaplanowano cztery spacery przybliżające historię i współczesność tej dzielnicy. Z okazji jubileuszu Big Book Festival przygotowano także turniej wiedzy o festiwalu oraz ”Literacki bal przebierańców”.

Big Book Festival 2022 odbędzie się w postindustrialnym kompleksie Mała Warszawa przy ul. Otwockiej 14. Na wszystkie festiwalowe wydarzenia wstęp jest wolny, a szczegółowy program dostępny jest na stronie bigbookfestival.pl.

Big Book Festival powstał w 2013 r. Jest wydarzeniem społecznym i jedynym międzynarodowym festiwalem tak dużej rangi tworzonym w Polsce samodzielnie przez Fundację „Kultura nie boli”.