null

Pionek e2 na e4 – rusza warszawski festiwal szachowy

Drukuj otwiera się w nowej karcie
hala zapełniona osobami grającymi w szachy siedzącymi przy długich stołach ustawionych do siebie równolegle
Warsaw Chess Festival | Autor: UM Warszawa

Jeszcze do czwartku można zapisywać się Warsaw Chess Festival – turniej szachowy dla profesjonalistów i amatorów, który rozpocznie się w kolejny weekend w hali sportowej Polonii Warszawa przy ul. Konwiktorskiej.

Turniej odbywa się pod patronatem prezydenta Warszawy.

Kibicujemy arcymistrzom

Na listach startowych Warsaw Chess Festival jest już ponad 400 zawodników z 16 krajów w tym 18 arcymistrzów i arcymistrzyń. Grać będą m.in. czołowi arcymistrzowie z Warszawy: Monika i Bartosz Soćkowie, Joanna Dworakowska, Jacek Gdański, Bartłomiej Heberla, Łukasz Jarmuła, Michał Krasenkow i Marcel Kanarek. W rywalizacji start zapowiedział również prezes Polskiego Związku Szachowego – arcymistrz Radosław Jedynak.

Szachy uczą myślenia, skupienia, podejmowania decyzji. Zajęcia szachowe wprowadziliśmy już w 70 proc. warszawskich podstawówek. Ale szachy to też sport, bardzo się cieszę, że będziemy mogli na turnieju w stolicy zobaczyć najwybitniejszych przedstawicieli tej dyscypliny. I mam nadzieję, że niektóre dzieci zbierające teraz pierwsze punkty do rankingów zainspirują się tym, by kiedyś walczyć w takich turniejach na pierwszych szachownicach – mówi wiceprezydent Warszawy Renata Kaznowska.

Zapraszamy na Festiwal, bo jesteśmy przekonani, że to bardzo dobry sposób na aktywne spędzenie części wakacji i podwyższenie posiadanego rankingu szachowego – mówi Maria Macieja, dyrektor Warsaw Chess Festiwal.

Można będzie śledzić rozgrywki na żywo albo – do czego zachęcają organizatorzy – w internecie na specjalnej stronie. W transmisji internetowej będzie pokazywanych pierwszych 50 szachownic.

Trzy turnieje

Festiwal otworzy w piątek 8 lipca II Memoriał Jana Maciei w szachach błyskawicznych. Na listach startowych jest już blisko 200 szachistek i szachistów uprawiających ten sport profesjonalnie. Wszyscy zawodnicy rozegrają 11 rund systemem szwajcarskim tempem P-3'+2'' (3 minuty na partię dla zawodnika z dodawaniem 2 sekund na każde posunięcie).

Od soboty 9 lipca do niedzieli 17 lipca odbędzie się XXI Memoriał Mieczysława Najdorfa w szachach klasycznych. Zostanie on podzielony na turniej A, w którym grają czołowi szachiści z wysokimi rankingami oraz dziecięca kadra szachowa. Oraz turniej B – przeznaczony przede wszystkim dla dzieci i młodzieży z klubów szkolnych, szkółek oraz dla szachistów-amatorów.

Turnieje A i B rozgrywane będą systemem szwajcarskim na dystansie 9 rund. Obowiązywać będzie tempo gry: 90 min na 40 posunięć plus 30 minut do końca partii z dodawaniem 30 sekund na ruch od początku partii.

Fundusz nagród wyniesie 60 000 PLN (15 tys. złotych w Memoriale Jana Maciei oraz 45 tys. złotych w Memoriale Mieczysława Najdorfa). Łącznie do wygrania są 83 nagrody pieniężne, dyplomy dla najmłodszych uczestników Festiwalu oraz cenne upominki.

Zapisy do jutra (czwartek) na stronie internetowej Warsaw Chess Festival.