null

Piknikowy finał Warszawskiego Święta Drzewa

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Pawilon Edukacyjny Kamień. Na pierwszym planie jesienne krzewy koło obiektu.
Pawilon Edukacyjny Kamień | Autor: K. Babicki

W tym roku po raz szósty obchodzone jest Warszawskie Święto Drzewa. Mieszkańcy stolicy będą mogli wspólnie świętować finał akcji podczas pikniku, który odbędzie 9 października w Pawilonie Edukacyjnym Kamień. W programie atrakcje dla dzieci, dorosłych i rodzin.

W ramach Warszawskiego Święta Drzewa przez cały wrzesień trwał konkurs przyrodniczy dla placówek edukacyjnych. Szkoły i przedszkola tworzyły prace na temat drzew w mieście. Tegoroczną akcję zwieńczy niedzielny piknik dla mieszkańców w Pawilonie Edukacyjnym Kamień. Wydarzenie będzie trwało od godz. 12:00 do 17:00.

Atrakcje arborystyczne i dendrologiczne

Z okazji Warszawskiego Święta Drzewa dendrolodzy ZZW przygotowali pokaz arborystyczny – będą wspinać się po linie na wysoką topolę rosnącą w okolicy Kamienia. Zabiorą też mieszkańców na spacer dendrologiczny. Eksperci opowiedzą o specyfice nadwiślańskiego lasu łęgowego i pokażą, jak wykonuje się badanie drzewa tomografem akustycznym – urządzeniem obrazującym wnętrze pnia drzewa.

Warsztaty stolarsko-przyrodnicze

Podczas pikniku z pomocą specjalistów można będzie zbudować drewniane budki lęgowe dla ptaków i schronienia dla owadów. To też doskonała okazja, by poznać gatunki zwierząt żyjących w okolicy Pawilonu Edukacyjnego. Wykonane budki będzie można zabrać ze sobą.

Twórcze animacje

Pod okiem specjalistów można będzie nauczyć się komponować wyjątkowe zapachy na bazie olejków eterycznych. Uczestnicy warsztatów poznają też historię olejków, dowiedzą się, jak takie substancje wpływają na ciało i umysł oraz jak je aplikować. Przygotowane mikstury można będzie zabrać w specjalnych buteleczkach.

Kolejną twórczą atrakcją będzie plener malarski prowadzony przez Urszulę Sobieszek. Artystka podpowie, jak z pomocą ołówka czy węgla oddać piękno nadwiślańskiej przyrody. Jej walory staną się także inspiracją do zabawy słowami i tworzenia wierszy haiku podczas kameralnych warsztatów poetyckich.

Gry terenowe

Edukacyjne zabawy w terenie koło Pawilonu będą odpowiednie dla małych i dużych. Wymagają podstawowej wiedzy przyrodniczej. Biorąc udział w terenowym dominie czy planszówkach, uczestnicy dowiedzą się czegoś o zwierzętach i roślinach, w szczególności o drzewach.

Harmonogram pikniku

 • Warsztaty przyrodniczo-stolarskie
  12:00-17:00
 • Gry terenowe
  12:00-17:00
 • Plener malarski prowadzony przez Urszulę Sobieszek
  12:00-14:00
 • Warsztaty tworzenia zapachów
  12:00-13:00 (25 osób)
  13:00-14:00 (25 osób)
  14:00-15:00 (25 osób)
  15:00-16:00 (25 osób)
 • Warsztaty poetyckie
  12:00-13:30 (10 osób)
  14:00-15:30 (10 osób)
 • Pokaz arborystycznych technik dostępu linowego
  13:00-14:00
 • Badanie drzewa przy użyciu tomografu akustycznego
  15:00-16:00

Informacje o pikniku można znaleźć również na Facebooku. Organizatorami wydarzenia są Zarząd Zieleni m.st. Warszawy i Klub Gaja.