null

Piknik Naukowy już w najbliższą sobotę

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Tegoroczny 25. Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik będzie poświęcony wodzie

Czy kropla wody może lewitować? Jak to się dzieje, że glony świecą? Czy prarekiny miały zdrowe zęby? Odpowiedzi na te i inne pytanie można znaleźć na 25. Pikniku Naukowym Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik, który w całości będzie poświęcony wodzie.

W tym roku Piknik Naukowy odbędzie się w sobotę 21 maja w godz. 11:00-20:00 w Centrum Nauki Kopernik (ul. Wybrzeże Kościuszkowskie 20).

W budynku, i wokół niego, pojawią się stanowiska i namioty piknikowe. W programie zaplanowano pokazy, warsztaty, eksperymenty i wykłady gości specjalnych. W wydarzeniu weźmie udział ponad 50 wystawców.

Podczas pikniku będzie można odwiedzić specjalne miejskie stoisko i m.in. zbudować modele słynnej studni na Wiśle „Grubej Kaśki” i jednostki pływającej, która wspomaga jej pracę w nurcie rzeki, czyli „Chudego Wojtka”. Pod okiem ekspertów powstaną budowle słynnych XIX-wiecznych filtrów powolnych i sieć wodociągowa z klocków Lego.

Organizatorzy zapowiadają, że podczas pikniku będzie można również na własne oczy zobaczyć jak niezwykłą substancją jest woda, ile jest jej na Ziemi i jaka jej ilość nadaje się do picia. W programie zaplanowano pokazy wody płynącej do góry, spotkania z naukowcami, którzy opowiedzą jak dużo odpadów z plastiku znajduje się w morzach i oceanach, wiosłowaniu w miodzie i jak zużywać mniej wody nie tylko zakręcając kran.

Na 25. Pikniku Naukowym z wodą w roli głównej będzie można konstruować łodzie, łowić kostki lodu, tworzyć rozkwitające papierowe kwiatki i łapacze mgły. Uczestnicy wydarzenia będą mogli również przyjrzeć się lewitującym kroplom wody i zajrzeć do ich wnętrza, obejrzeć pod mikroskopem wodę prosto z Wisły oraz stworzyć własne lampy ze świecących glonów. A także wejść do wielkiego ucha, przekonać się, czy sejsmograf rejestruje nasze tupanie i poskakać po... wodzie. W programie również spotkanie z polarnikami z polskiej stacji polarnej na Spitsbergenie, którzy opowiedzą o pracy i życiu nieopodal bieguna północnego.

Stanowiska piknikowe pojawią się przed budynkiem Centrum Nauki Kopernik, na wystawach, na patio, nad Wisłą (w Pawilonie 512), w centrum konferencyjnym i sali audytoryjnej.

Udział w pikniku jest bezpłatny. Dodatkową atrakcją będzie możliwość bezpłatnego zwiedzania wystaw i udział w pokazie w Planetarium Centrum Nauki Kopernik. Wejściówki można rezerwować na stronie kopernik.org.pl.

Szczegółowy program pikniku –  link