null

Piknik Naukowy

Drukuj otwiera się w nowej karcie

Zapraszamy na 14. Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik. Odbędzie się on 12 czerwca. W tym roku w nowej lokalizacji – w Parku Rydza-Śmigłego w Warszawie.

Hasło tegorocznej imprezy to „Wielki MikroŚwiat”. Zwiedzający będą odkrywać tajemniczy świat wokół, badać, jak wielki wpływ na życie ma to, co niedostrzegalne. Organizatorzy imprezy zapraszają także do udziału w konkursach - można eksperymentalnie wyznaczać liczbę π lub napisać "Moskalik Naukowy". Na zwycięzców czekają atrakcyjne nagrody.

W namiotach Centrum Nauki Kopernik (nr 6,7,8,9) będzie można poznać różnorodność funkcji komórek. Zwiedzający odkryją możliwości swoich neuronów, zakodują swoje imię w DNA, zbadają grzyby oraz zbudują wielki fuleren (więcej informacji o pokazach CNK znajduje się na stronie www.kopernik.org.pl).

Na stronie Pikniku Naukowego (www.pikniknaukowy.pl) działa interaktywna mapa, która dostarcza informacji o pokazach oraz o sposobach dojazdu na miejsce imprezy. Korzystając z mapy można wyszukać konkretny pokaz lub dziedzinę wiedzy, dowiedzieć się o badaniach naukowych prowadzonych przez instytucje biorące udział w imprezie czy zaplanować i wydrukować własną trasę zwiedzania.

W tym roku w Pikniku weźmie udział ponad 215 instytucji z 21 krajów świata, które przeprowadzą w sumie ponad 1000 pokazów i eksperymentów. Gościem specjalnym będzie Wielka Brytania.

Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik to największa w Europie plenerowa impreza popularyzująca naukę. Odbywa się od 1997 roku corocznie w centrum Warszawy, za każdym razem przyciągając tłumy zwiedzających. W 2005 roku został wyróżniony przez Komisję Europejską jako jeden z 10. wzorcowych europejskich projektów obszaru "Nauka i społeczeństwo". Był inspiracją do wielu inicjatyw popularyzujących naukę, m.in. do powstania w Warszawie Centrum Nauki Kopernik.

Co roku w Pikniku Naukowym uczestniczy ok. 250 instytucji z Polski oraz z zagranicy (m.in. z Austrii, Belgii, Bułgarii, Chin, Czech, Danii, Egiptu, Estonii, Finlandii, Francji, Grecji, Irlandii, Litwy, Maroka, Portugalii, Republiki Federalnej Niemiec, Rosji, Słowacji, Słowenii, USA, Szwecji, Węgier, Wielkiej Brytanii, Włoch). Instytucje naukowe, uczelnie, instytuty badawcze, muzea i instytucje kultury, fundacje związane z nauką oraz koła naukowe prezentują tu swoje osiągnięcia oraz odsłaniają kulisy swojej codziennej pracy. Pokazują naukę w sposób zrozumiały dla odbiorców w różnym wieku, wykorzystując eksperymenty, pokazy, często także interaktywne eksponaty. Na Pikniku reprezentowane są różne dyscypliny naukowe, zarówno nauki ścisłe, przyrodnicze, społeczne i humanistyczne.