null

Pierwszy dzień nauki w pierwszym publicznym liceum w Wesołej

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Autor: UM Warszawa/E. Lach

Zgodnie z obietnicą prezydenta Rafała Trzaskowskiego na terenie dzielnicy Wesoła powstało nowoczesne liceum ogólnokształcące dla 600 uczniów. Prezydent wręczył dziś klucz do placówki i poprowadził pierwszą lekcję języka angielskiego w murach nowej szkoły.

Edukacja to nasz absolutny priorytet i największa pozycja w budżecie miasta. Przez ostatnie 5 lat wybudowaliśmy w Warszawie 15 szkół i 26 przedszkoli, i to świetnie zainwestowane pieniądze. A dziś w Wesołej, otwieramy pierwszą od 20 lat publiczną szkołę ponadpodstawową. Na początku mojej kadencji, 5 lat temu zadecydowaliśmy z władzami dzielnicy, że budowa liceum to jeden z najważniejszych postulatów dla Wesołej – podkreślił na uroczystym otwarciu placówki Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy.

Wybudowania liceum na terenie dzielnicy chcieli również mieszkańcy Wesołej – ponad 70 proc. z nich opowiedziało się za pomysłem utworzenia szkoły ponadpodstawowej w czasie konsultacji społecznych w 2018 r.

Będzie się Wam tu dobrze uczyć i zdobywać nowe umiejętności, oraz co najważniejsze – przyjaźnie. Trochę Wam zazdroszczę, bo dla mnie liceum to był najfajniejszy czas w moim życiu i żałuję, że trwał tak krótko – dodał prezydent wręczając dyrektorce szkoły – Izabeli Nowackiej, klucz do nowego budynku szkoły przy ul. Słowackiego 3.

Obecny na uroczystości Sławomir Potapowicz, wiceprzewodniczący Rady m.st. Warszawy podkreślił, że wsłuchiwanie się i odpowiadanie na potrzeby mieszkańców to jedno z najważniejszych zadań samorządu. – Mam nadzieję, że ten nowy piękny budynek będzie spełniał swoje zadania edukacyjne, a dzięki sali gimnastycznej i auli, posłuży również lokalnej społeczności. Życzę i kadrze szkolnej, i młodzieży, dobrych chwil w murach nowego liceum – dodał Potapowicz.

Liceum w końcu we własnej siedzibie

CLXIII liceum z Wesołej rozpoczęło działalność 1 września 2019 r. , i w okresie przejściowym, tj. do czasu wybudowania nowego budynku, funkcjonowało w pomieszczeniach szkoły podstawowej w Starej Miłośnie. Na potrzeby liceum, przy ul. Słowackiego 3 w Wesołej, powstał nowoczesny i komfortowy obiekt. Koszt inwestycji to blisko 45 mln zł. Od dziś liceum zajmuje jednopiętrowy obiekt o powierzchni blisko 6 tys. m2. Oprócz 20 sal dydaktycznych, biblioteki i stołówki w budynku zaprojektowano aulę widowiskową na ponad 200 miejsc. Na terenie placówki znajduje się również wewnętrzne patio, które w cieplejsze dni, umożliwi uczniom odpoczynek na świeżym powietrzu. Obok głównego budynku szkoły powstała sala sportowa o powierzchni 700 m2 z siłownią. W placówce przewidziano miejsce dla 600 uczniów w 16 oddziałach.

W budynku liceum zastosowano przyjazne dla środowiska źródła ciepła (pompy ciepła), a część dachu została pokryta panelami fotowoltaicznymi, które będą wspomagać zasilanie szkoły w energię elektryczną. Z myślą o komforcie młodzieży i pracowników placówki, szkoła została wyposażona m.in. w ogrzewanie podłogowe, mechaniczną wentylację oraz chroniące przed nadmiernym nasłonecznieniem - refleksole w oknach.

Warszawa inwestuje w edukację

Od 2019 roku w Warszawie oddano do użytku łącznie ponad 40 nowych placówek edukacyjnych. Obecnie trwa budowa kolejnych 10 placówek (5 przedszkoli i 5 szkół), a kolejnych 9 obiektów jest na etapie projektowania (4 przedszkola oraz 5 szkół). W tym roku na inwestycje oświatowe miasto przeznaczy ponad 500 mln zł. Z miejskiego budżetu finansowane są również modernizacje i remonty placówek oświatowych w całej Warszawie – w tym roku w budżecie miasta przewidziano na ten cel ponad 100 mln zł.

Zobacz galerię (10 zdjęć)