null

Pierwsza w tym sezonie premiera w Teatrze Dramatycznym

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Podświetlony na czerwono napis "Teatr Dramatyczny" na budynku. W tle podświetlony na kolorowo Pałac Kultury i Nauki

Pierwszą premierę pt. „Mój rok relaksu i odpoczynku” w Teatrze Dramatycznym w sezonie 2022/23 wyreżyserowała Katarzyna Minkowska. To także pierwsza premiera za kadencji nowej dyrektorki tej sceny – Moniki Strzępki.

Reżyserka Katarzyna Minkowska to uznana już twórczyni młodego polskiego teatru, zrealizowała spektakl „Stream” w TR Warszawa, entuzjastycznie przyjętą przez krytykę i widzów „Cudzoziemkę” w Teatrze Polskim w Poznaniu oraz „Orlando. Bloomsbury”  w Narodowym Starym Teatrze w Krakowie.

O spektaklu w Dramatycznym

Historia, którą można już zobaczyć na warszawskiej scenie, rozgrywa się na przełomie wieków, na początku nowego tysiąclecia, gdy gospodarka kwitnie, świat, zwłaszcza na zamożnym zachodzie, rozwija się w szybkim tempie, a wokół mnożą się nieskończenie oferty karier, ścieżek rozwoju, rozrywek i przyjemności.

Jednak główna bohaterka opowieści nie znajduje dla siebie miejsca w pędzącej rzeczywistości – pogrążona jest depresji, szuka możliwości wyłączenia się z życia. Postanawia zresetować swoje ciało i umysł przy użyciu starannie dobranej mieszanki leków psychotropowych. Przespać rok, z nadzieją, że odrodzi się na nowo.

W spektaklu występują: Izabella Dudziak (gościnnie), Monika Frajczyk (gościnnie), Marcin Wojciechowski, Anna Kłos, Katarzyna Herman, Mariusz Drężek, Konrad Szymański, Agata Różycka, Martyna Kowalik, Małgorzata Niemirska, Lidia Pronobis, Małgorzata Rożniatowska, Marcin Stępniak, Marcin Sztabiński, Krystyna Lama Szydłowska (gościnnie).

Kolejne pokazy „Mój rok relaksu i odpoczynku” zaplanowano na 9, 10 i 11 grudnia oraz 12, 13, 14 i 15 stycznia 2023 r.

Pełny repertuar Teatr Dramatycznego znajduje się na stronie internetowej.

Nowa dyrektorka

Teatrem Dramatycznym w Warszawie od nowego sezonu kieruje Monika Strzępka, która wiosną tego roku wygrała konkurs na dyrektorkę tej warszawskiej sceny. Jednak wskutek unieważnienia wyniku tego konkursu przez wojewodę mazowieckiego Konstantego Radziwiłła, nowa dyrektorka została zawieszona. Zarządzenie wojewody spowodowało wiele protestów, jego działanie określane jest jako cenzura i atak na samorządowe instytucje kultury. Głos w tej sprawie zabierają kolejne stowarzyszenia, organizacje i autorytety.

M.st. Warszawa odwoła się od decyzji wojewody mazowieckiego.