null

Pierwsza Varsovia wyruszyła na tory metra

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Dwa pociągi Skoda Varsovia stoją na torach w zajezdni metra Kabaty.
Nowe pociągi Škoda Varsovia kursować będą na obu liniach warszawskiego metra | Autor: Rafał Motyl

Do Warszawy dotarły cztery nowe pociągi metra. Pierwsza Škoda Varsovia rozpoczęła już kursowanie. W inauguracyjnym przejeździe – wraz z prezydentem Warszawy – uczestniczyła autorka nazwy pociągu wyłonionej przez mieszkańców i zwycięzcy aukcji WOŚP. Nowoczesne i komfortowe składy mogą zabrać jednocześnie nawet 1500 pasażerów.

W swój pierwszy kurs Varsovia wyruszyła w piątek, 28 października, ok. godz. 10:30. Zanim to nastąpiło, pociąg musiał przejść testy, odbiory i uzyskać niezbędne pozwolenia na użytkowanie.

Udostępniamy mieszkańcom pierwszy z 37 pociągów Škoda Varsovia – nowoczesnych, energooszczędnych i komfortowych pojazdów, zaprojektowanych specjalnie dla Warszawy. Ich zakup był możliwy dzięki wsparciu z Unii Europejskiej, za które dziękuję – mówił prezydent m.st Warszawy Rafał Trzaskowski.

Pociągi są przygotowane do poruszania się na obu liniach metra i kolejne składy będą pojawiały się na liniach sukcesywnie.

Energooszczędność i wygoda

Umowa z firmą Škoda Transportation została podpisana w styczniu 2020 roku. Kontrakt został dofinansowany z europejskich funduszy. W sumie za ponad 1,3 mld zł Warszawa kupiła 37 składów. Zostały one zaprojektowana specjalnie dla stolicy. Pojazd jest nie tylko komfortowy i nowoczesny, ale także energooszczędny.

Każdy skład – liczący 6 wagonów – ma długość niemal 120 m i może pomieścić do 1500 osób. Pasażerowie mogą się swobodnie poruszać między wagonami – podobnie jak w zakupionych kilka lat wcześniej pociągach Siemens Inspiro. Maksymalna prędkość nowych pojazdów wynosi 90 km/h. Varsovia dostosowana jest do przewozu osób z niepełnosprawnościami, wózków dziecięcych i rowerów. Została również wyposażona w monitoring oraz ekrany systemu informacji pasażerskiej – informujące m.in. o szczegółach przejazdu. Kolejne pociągi pojawią się na obu liniach Metra już w najbliższych tygodniach (ostatni do końca 2023 r).

Przejazd w szczytnym celu

Jedną z pierwszych pasażerek Varsovii była autorka nazwy nowych pociągów – poetka, autorka tekstów i malarka Grażyna Szałkowska. To właśnie jej propozycja najbardziej spodobała się warszawiakom, którzy głosowali na Varsovię w konkursie ogłoszonym przez warszawskie metro. W inauguracyjnej podróży z zajezdni na Kabatach wziął również udział 5-letni Tymek wraz z rodzicami, którzy wylicytowali ten przejazd na aukcji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Dzisiejszy przejazd był wyjątkowy również dlatego, że właśnie w ten sposób wspomogliśmy diagnostykę i leczenie wzroku u dzieci – dodaje Rafał Trzaskowki.

Warszawa kocha metro

Metro jest jednym z najdogodniejszych sposobów przemieszczania się po mieście. Obecnie dzienna liczba przejazdów warszawskim metrem wynosi prawie 700 tys., a rocznie korzysta z niego aż 181 mln pasażerów, czyli niewiele mniej, niż przed pandemią.

Transport publiczny to oszczędność dla domowego budżetu. Gorąco zachęcam do podróżowania metrem na co dzień. Zwłaszcza, że stołeczna komunikacja publiczna jest na jednym z najwyższych europejskich poziomów – mówił prezydent m.st. Warszawy.

W latach 2019-2022 w Warszawie oddane zostało do użytku 11 stacji, z tego pięć w 2022 roku. Obecnie podróżni mogą korzystać w Warszawie z 39 stacji Metra, a łączna długość tras to prawie 40 km.

Prezydent m.st. Warszawy Rafał Trzaskowski przemawia w zajezdni metra Kabaty. Za nim grupa ludzi i wagony metra Skoda Varsovia.
Zobacz galerię (12 zdjęć)
Prezydent m.st. Warszawy Rafał Trzaskowski i Grażyna Szałkowska. Rozmawiają ze sobą w zajezdni metra Kabaty. Za nimi grupa ludzi.
Czoło pociągu Skoda Varsovia stojącego w zajezdni metra Kabaty. W kabinie dwoje ludzi.
Widok z boku na nowy pociąg Skoda Varsovia dla metra. Skład w biało-żółto-czerwono-czarnych kolorach.
Widok z boku na nowy pociąg Skoda Varsovia
Pociągi warszawskiego metra stojące na torach w zajezdni Kabaty. Na pierwszym planie nowy skład Skoda Varsovia.
Nowy pociąg Soda Varsovia wjeżdża na stację metra.
Nowy pociąg metra Skoda Varsovia na stacji Imielin. W środku podróżni.
Wnętrze wagonu metra Skoda Varsovia. Na ścianie wyświetlacz z trasą metra.
Wnętrze pociągu Skoda Varsovia - czerwone siedzenia, żółte rurki do trzymania dla pasażerów i ekrany multimedialne.
Wnętrze pociągu Skoda Varsovia - czerwone siedzenia, żółte rurki do trzymania dla pasażerów i ekrany multimedialne.
Logo metra warszawskiego na szybie we wnętrzu pociągu