null

Pętle zakwitną letnimi kwiatami

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Czerwona pelargonia. W tle miejski autobus
Autor: Zarząd Oczyszczania Miasta

11 tys. roślin ozdobi pętle komunikacji miejskiej. Obok znanych i lubianych pelargonii, begonii i gaur, w tym roku po raz pierwszy na kwietnikach pojawią się kocanki.

Po wiosennych bratkach i niezapominajkach, które przy sezonowej wymianie przygarnęli mieszkańcy, Zarząd Oczyszczania Miasta (ZOM) sadzi kwiaty kojarzone z latem. 8 pętli autobusowych i tramwajowych ozdobią aranżacje, w skład których wchodzą begonie, pelargonie, gaury i po raz pierwszy – kocanki włochate. Miejska jednostka posadzi w sumie aż 11 tys. roślin.

Królowe lata

Najpopularniejsze letnie rośliny to zdecydowanie begonie i pelargonie. Dzięki dekoracyjności oraz dużej odporności na trudne warunki związane z wysokimi temperaturami, nasłonecznieniem czy intensywnymi opadami deszczu, kwiaty te od lat sprawdzają się w miejskiej przestrzeni.

3,6 tys. smoczych begonii ozdobi pętle Wiatraczna i P+R Al. Krakowska. Kwiaty te charakteryzują się liśćmi w kształcie łuski smoka, a ich największą ozdobą są gęste, zwieszające się kaskadowo kwiaty. Zarząd Oczyszczania Miasta wybrał w tym roku rośliny w białym i czerwonym kolorze. Natomiast na pętli Esperanto pasażerowie zobaczą begonie boliwijskie o dużych liściach, zwisającym pokroju i kielichowatych kwiatach.

Na pozostałych pętlach – Wilanów, Żerań FSO, Bródno-Podgrodzie, Nowe Bemowo, Annopol i Szczęśliwice – w piętrowych kwietnikach Zarząd Oczyszczania Miasta posadzi 3,5 tys. pelargonii bluszczolistnych. To odmiana o delikatnych, pokładających się pędach, licznie obsypanych drobnymi kwiatami w różowym i czerwonym kolorze.

Ogrodnicza nowość - kocanka włochata

Po raz pierwszy ZOM posadził kocanki włochate, które uatrakcyjniają kompozycje na pętli Szczęśliwice i Bródno-Podgrodzie. Ta roślina pokryta jest krótkimi włoskami, które zapobiegają utracie wody i chronią przed ostrym światłem słonecznym. Jej długie pędy ozdabiają drobne szarosrebrne sercowate liście. Pelargoniom towarzyszyć też będą delikatne białe gaury.

Odpowiednia pielęgnacja

To kolejna w tym roku wymiana ukwiecenia, jaką na pętlach komunikacji miejskiej przeprowadza Zarząd Oczyszczania Miasta. Wiosną przystanki ozdabiały bratki i niezapominajki, natomiast jesienią letnie kwiaty zastąpią wrzosy i kapusta ozdobna.

Zarząd Oczyszczania Miasta zajmuje się zielenią na 61 pętlach komunikacji miejskiej. Sezonowe dekorowanie wybranych przystanków kwiatami to jednak tylko część prac ogrodniczych. ZOM regularnie dba o drzewa, krzewy i pozostałą zieleń, która na pętlach zajmuje 12 ha powierzchni.