null

Perełki Warszawy 2021, czyli jakie atrakcje kryją się w dzielnicach stolicy?

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Perełki Warszawy - logo
Konkurs Perełki Warszawy

Co warto zobaczyć w Warszawie poza utartym szlakiem? Jakie urokliwe zakątki kryją w sobie dzielnicowe podwórka, ulice i alejki? Miasto oddało głos mieszkańcom i miłośnikom stolicy, którzy po raz kolejny mogli zgłosić swoje propozycje w konkursie Perełki Warszawy.

Konkurs odbył się na przełomie maja i czerwca br., a zadaniem uczestników było zaproponowanie trasy spacerowej uwzględniającej kilka atrakcyjnych, lecz pomijanych przez turystów, miejsc. Spośród 10 finalistów jury oraz publiczność wyłonili 3 laureatów. Zwycięzcą konkursu został Tomasz Obiński, który zaproponował spacer po bocznych uliczkach Śródmieścia. Na podium znalazły się też szlaki po przemysłowej Woli autorstwa Aleksandra Figielskiego oraz trasa po postindustrialnym Kamionku, zgłoszona przez Karolinę Dąbek. Finaliści zostali zaproszeni przez Stołeczne Biuro Turystyki do współpracy przy produkcji trzech klipów, w których można zobaczyć takie perełki, jak zbiorniki gazu na Woli, 200-letni kasztanowiec ukryty na podwórzu przy ulicy Elektoralnej czy niezwykły mural autorstwa chińskiego artysty przy ulicy Bliskiej. Każda z tras prezentuje inny fragment miasta, odsłania nieoczywiste atrakcje i zachęca do zwiedzania.

Naszą intencją było zachęcenie warszawiaków do odkrywania mniej znanych zakątków Warszawy. Jesteśmy przekonani, że mieszkańcy są najlepszymi ambasadorami stolicy – mówi Paweł Moras, dyrektor Stołecznego Biura Turystyki. – Mam nadzieję, że w kolejne edycje konkursu będą okazją do dalszego odkrywania piękna naszego miasta – dodaje.

Spoty laureatów oraz pełną listę szlaków finalistów z opisami i zdjęciami można znaleźć na stronie go2warsaw.pl/perelki-warszawy/.

W ramach konkursu powstała też grupa Perełki Warszawy, na której każdy może się dzielić informacjami o ciekawych miejscach – perełkach, często mało znanych, ale atrakcyjnych pod względem turystycznym.  

Finaliści konkursu Perełki Warszawy 2021