null

Park Skaryszewski - najpiękniejszy polski park

Drukuj otwiera się w nowej karcie

Warszawski park Skaryszewski zwyciężył w czwartej edycji konkursu Briggs&Stratton na Najpiękniejszy Polski Park. Sukces jest tym większy, że w europejskiej edycji konkursu – Best Park 2009 – „Skaryszak” zajął trzecie miejsce!

Stołeczny park pozostawił w pokonanym polu m.in. konkurentów z Niemiec, Wielkiej Brytanii i Włoch, o włos przegrywając drugie miejsce z Francją. Za to w polskiej edycji był bezkonkurencyjny. Jury, w skład którego weszli między innymi przedstawiciele miast-laureatów z lat ubiegłych, oceniało kandydatury pod kątem stanu utrzymania zieleni i infrastruktury, funkcjonalności parku czy dodatkowych atrakcji.

104 lata czekał „Skaryszak” na ten tytuł, aż wreszcie się doczekał– skomentował z uśmiechem wyniki konkursu Robert Szymański, Zastępca Dyrektora Zarządu Oczyszczania Miasta, opiekuna parku Skaryszewskiego. Podkreślił przy tym różnorodność oraz bogactwo przyrodnicze i kompozycyjne parku, które przejawia się w malowniczym układzie dróg, ciekawych planach widokowych i bogatej szacie roślinnej.

Park Skaryszewski jest jednym z niewielu, gdzie układ przestrzenny nie został zmieniony od chwili jego powstania.– powiedział Paweł Lisicki zastępca dyrektora Biura Ochrony Środowiska - Nagroda jest także wyróżnieniem dla miasta stołecznego Warszawy, jego działań w stosunku do wszystkich terenów zielonych. Obraz terenu przyrodniczego stolicy zmienia się. Widać działania rewitalizacyjne i inwestycyjne miasta w stosunku do parków – Żeromskiego, Krasińskiego czy Dreszera.

Wymyśliliśmy ten konkurs, by uświadomić ludziom, że piękne tereny zielone są nie tylko w albumach z fotografiami z wielkich metropolii, ale także blisko nich, czasem tuż pod oknem, czego dowodzą zwycięzcy poprzednich edycji (Zamość, Żywiec i Łódź). Dlatego kandydatury mogą zgłaszać wszyscy, nawet młodzież i dzieci  - powiedział Paweł Konefał, przedstawiciel pomysłodawcy konkursu. Tegoroczne zwycięstwo parku warszawskiego cieszy podwójnie, bo i w europejskiej edycji naszego konkursu znalazł się bardzo wysoko – dodał.

Laureat otrzymał główną nagrodę pieniężną w wysokości 5 000 zł oraz profesjonalną  kosiarkę spalinową z silnikiem Briggs & Stratton. Będzie się mógł także posługiwać tytułem Najpiękniejszego Polskiego Parku, który jest zastrzeżony wyłącznie dla zwycięzców konkursu.  Tytuł ten to nie tylko prestiż, ale także możliwość nawiązania kontaktu z innymi zwycięzcami konkursu z lat ubiegłych, zarówno z Polski jak i Europy, np. w celu wspólnej promocji.

***

Park Skaryszewski to miejsce sprzyjające rozmaitym formom wypoczynku, poznawaniu przyrody, historii, obcowaniu ze sztuką. To plenerowa galeria przyrodnicza i artystyczna. „To właśnie w „Skaryszaku” dzieci karmią wiewiórki, miłośnicy joggingu trenują formę, starsi mieszkańcy odpoczywają przy szumie drzew, nowożeńcy odbywają sesje fotograficzne, a  zakochani poznają smak pierwszych pocałunków wśród woni ogrodu różanego” – powiedziała Anna Pisarczyk, opiekująca się Skaryszakiem z ramienia ZOM. Do parku można wygodnie dojechać ze wszystkich stron Warszawy - mieszkańcy przyjeżdżają tu na spacery nawet z odległych dzielnic.

Zobacz galerię (2 zdjęć)

Sprawdź lokalizację na mapie