null

Przebudowa parku im. Cichociemnych Spadochroniarzy Armii Krajowej

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Widok z drona na prace budowlane w Parku im. Cichociemnych Spadochroniarzy AK. Widoczne wyznaczone ścieżki, na placu budowy pracująca koparka. W tle istniejąca zieleń w parku oraz panorama Warszawy z budynkami mieszkalnymi
Prace w Parku im. Cichociemnych Spadochroniarzy AK

Park im. Cichociemnych Spadochroniarzy AK stanie się zieloną przestrzenią do wypoczynku i rekreacji. Pojawią się place zabaw, małpi gaj, punkt widokowy i ścieżka dydaktyczna nawiązująca do historii Cichociemnych, a także nowe drzewa i krzewy. Zachowane zostanie również miejsce na aktywności sportowe.

W ramach inwestycji powstanie ścieżka dydaktyczna, która upamiętni dzieje wyjątkowej grupy polskich żołnierzy służby specjalnej z czasów II wojny światowej – Cichociemnych. Trasa będzie wiodła przez najważniejsze elementy parku. Powstanie również „małpi gaj”, nawiązujący do ośrodka treningowego Cichociemnych na terenie Szkocji. Urządzenia mają zachęcić do ćwiczeń fizycznych.

Zmiany w parku planowane są z myślą o wszystkich odwiedzających go osobach – rodzinach, seniorach, właścicielach psów, rowerzystach czy mieszkańcach uprawiających sport. Pojawią się tu nowe alejki do spacerowania, ścieżka rowerowa, a także nowe ławki, drewniane siedziska oraz kosze na śmieci. W parku widać już nowe nasadzenia m.in. brzozy, dęby, klony polne, śliwy wiśniowe, grusze pospolite i jarzęby mączne. Duże drzewa – wierzby czy klony pospolite – będą rosły m.in. wzdłuż trasy rowerowej. W ramach inwestycji posadzonych zostanie też łącznie 5000 mkw. krzewów (np. dereń jadalny, głogi jednoszyjkowe, jeżyny, porzeczki, trzmieliny brodawkowate). Na terenie ogrodów deszczowych pojawią się rabaty bylinowe.

Przewidywana, całkowita wysokość wydatków na inwestycję – 9 054 419 zł. Projekt realizowany dzięki wsparciu z funduszy europejskich.

Status projektu:

 

Więcej informacji o środowisku i ekologii w Warszawie: eko.um.warszawa.pl

Zielony teren z drzewami widoczny z drona. Widać zielone wzniesienie, a w dole również toczące się prace budowlane
Zobacz galerię (5 zdjęć)
Plac budowy wśród zielonych terenów. Widać m.in. maszynę budowlaną
Na wygrodzonym siatką placu budowy zbliżenie na drewniane szalunki. W tle zielone drzewa
Wizualizacja Parku im. Cichociemnych Spadochroniarzy AK - widok na zieleń i alejki parkowe
Widok z drona na wylany beton w szalunkach na placu budowy