null

Przebudowa parku im. Cichociemnych Spadochroniarzy Armii Krajowej

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Ścieżka wśród zieleni. Po bokach ustawione drewniane siedziska
Autor: Krzysztof Babicki

Park im. Cichociemnych Spadochroniarzy AK stał się zieloną przestrzenią do wypoczynku i rekreacji. Pojawił się nowy plac zabaw, punkt widokowy i ścieżka dydaktyczna nawiązująca do historii Cichociemnych, a także nowe drzewa i krzewy. Zachowano również miejsce na aktywności sportowe.

W ramach inwestycji powstała ścieżka dydaktyczna, upamiętniająca dzieje wyjątkowej grupy polskich żołnierzy służby specjalnej z czasów II wojny światowej – Cichociemnych. Powstał również „małpi gaj”, nawiązujący do ośrodka treningowego Cichociemnych na terenie Szkocji. Urządzenia mają zachęcić do ćwiczeń fizycznych.

Zmiany w parku zaplanowano są z myślą o wszystkich odwiedzających go osobach – rodzinach, seniorach, właścicielach psów, rowerzystach czy mieszkańcach uprawiających sport. Pojawiły się tu nowe alejki do spacerowania, w tym trasa łącząca się z Lasem Kabackim, a także nowe ławki, drewniane siedziska oraz kosze na śmieci. W parku posadzono 300 drzew, m.in. brzozy, dęby, klony polne, śliwy wiśniowe, grusze pospolite i jarzęby mączne. Duże drzewa – wierzby czy klony pospolite – pojawiły się m.in. wzdłuż trasy rowerowej. W ramach inwestycji posadzono też łącznie 5000 mkw. krzewów (np. dereń jadalny, głogi jednoszyjkowe, jeżyny, porzeczki, trzmieliny brodawkowate). Na terenie ogrodów deszczowych pojawiły się rabaty bylinowe.

Projekt zrealizowano dzięki wsparciu z funduszy europejskich.

Status projektu:

 

 

Więcej informacji o środowisku i ekologii w Warszawie: eko.um.warszawa.pl

 

Zielony teren z drzewami widoczny z drona. Widać zielone wzniesienie, a w dole również toczące się prace budowlane
Zobacz galerię (5 zdjęć)
Widok z lotu ptaka na nowy plac zabaw i miejsca do siedzenia w parku Cichociemnych. Wszystko otoczone zielenią
Ścieżka wśród zieleni. Po bokach ustawione drewniane siedziska
Dzieci bawią się na metalowych drabinkach do wspinaczki na placu zabaw
Widok z lotu ptaka na ścieżkę w parku