null

Pamięć o ofiarach Holocaustu w Warszawie

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holocaustu grafika ze zdjęciem zapewne zydowskiej dziewczynki w ubranku i czapce w kratę, kolory czarnobiałe

27 stycznia Warszawa po raz kolejny uczci pamięć o ofiarach Holokaustu. Uroczystości odbędą się pod honorowym patronatem Prezydenta m.st. Warszawy Rafała Trzaskowskiego.

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu został uchwalony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ 1 listopada 2005 roku. Datę obchodów wyznaczono na 27 stycznia – rocznicę wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau w 1945 roku. Obchody to nie tylko uczczenie pamięci pomordowanych w czasie II wojny światowej przez nazistowskie Niemcy, ale także pokazanie wyraźnego sprzeciwu wobec nieuznawania Holokaustu jako wydarzenia historycznego

Pamięć o Holokauście jest naszym moralnym obowiązkiem. Musimy o niej przypominać, by ideologia odbierania człowieczeństwa i zniszczenia nigdy więcej nie odżyła. Musimy dawać odpór nawet najmniejszym przejawom nienawiści, by przeciwstawiać się podziałom i wyszukiwaniu wrogów tam, gdzie w istocie ich nie ma – mówi Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy.

W warszawskich obchodach Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu co roku biorą udział przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, ambasad, organizacji społecznych i wyznaniowych. W czwartek 27 stycznia o godzinie 13.00 odbędzie się uroczyste złożenie kwiatów pod Pomnikiem Bohaterów Getta (ul. Zamenhofa/Al. Sendlerowej) i modlitwa ekumeniczna za pomordowanych.

Światło Pamięci

Symbolem pamięci o tych, którzy ginęli w obozach zagłady i gettach, niech będzie światło świec. Organizatorzy uroczystości Dnia Pamięci apelują o postawienie zapalonej świecy w oknie – o godzinie 18.00.

Światło Pamięci można także zapalić w Internecie - wystarczy pobrać z profilu FB Fundacji Shalom zdjęcie zapalonej w oknie świecy i udostępnić na swoim profilu. 

Tramwaj – symbol

27 stycznia, jak co roku, ulicami Warszawy będzie jeździć zabytkowy tramwaj oznaczony gwiazdą Dawida. Pusty pojazd będzie symbolizować tramwaj kursujący w getcie warszawskim w czasie II wojny światowej. Tramwaj przejedzie trasą: pl. Narutowicza – Marszałkowska - Stawki – Popiełuszki - Metro Marymont – Okopowa - pl. Zawiszy – pl. Narutowicza.

Niestety w związku z sytuacją epidemiczną odwołany został planowany na ten dzień performance Teatru Żydowskiego „Pif paf in piach”.

Warszawskie getto żyło. Warszawskie getto tańczyło. Warszawskie getto się śmiało. Zanim upomniała się o nie śmierć, pulsowało w nim życie, ludzkie namiętności i wola przetrwania. W żydowskiej dzielnicy działało około 60 teatrów, kabaretów, rewii, świetlic oraz kawiarni i restauracji, dających własny program artystyczny, w których ludzie starali się zapomnieć o codziennym koszmarze otaczającego świata - mówiła Gołda Tencer, dyrektorka Teatru Żydowskiego, pomysłodawczyni, scenarzystka i reżyserka performance'u. 

Bieżące informacje na temat innych terminów wydarzenia także na stronie Teatru Żydowskiego.

Odwołany też został koncert pieśni do słów Z. Ginczanki, który miał się odbyć w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.