Dziś Tłusty Czwartek – święto pączków. Wiele warszawskich cukierni słynie właśnie z wyrobów szykowanych na koniec karnawału – obowiązkowo smażonych w tłuszczu, takich jak różne pączki czy faworki. W czasie postu warto jednak powrócić do codziennych zasad zdrowego stylu życia. Miasto zachęca do korzystania z oferty Aktywnej Warszawy oraz do udziału w warsztatach kampanii społecznej „Wiem, co jem”.
Wola pączkiem stoi
W centralnych punktach Woli przedstawiciele władz dzielnicy będą w Tłusty Czwartek częstować mieszkańców pączkami. O 8.00 będą przy Hali Mirowskiej, później przy stacji metra Księcia Janusza, stacji Płocka i na koniec na rogu ul. Smoczej i Anielewicza.
Wola od kilku lat organizuje pączkowe konkursy. W zeszłym roku kucharki i kucharze z wolskich przedszkoli wraz z dziećmi piekli fit-pączki w piecach konwekcyjno-parowych. Wśród 28 propozycji wygrało przedszkole nr 350 „Jaśminowy Gaj”.
W 2022 r. jury konkursu oceniało też pączki oferowane w sieciowych piekarniach. Wygrały pączki z piekarni Grzybki, wyprzedzając te oferowane w punktach Putka, Lubaszka, Oskroba, SPC i Gromulski.
Wśród wolskich cukierni zwyciężały: pracownia „Zagoździńscy” z ul. Górczewskiej, której pączki są znane od blisko stu lat (od 1925) oraz cukiernia „Jerzy Waldemar Zosicz” z ulicy Żelaznej.
W rankingach medialnych obejmujących całą Warszawę co roku pojawiają się także: cukiernia Strzałkowscy przy Kawęczyńskiej na Pradze; cukiernia Gieryszewscy (przy Pięknej i w trzech innych lokalizacjach); „Warszawskie Pączki Tradycyjne” z ronda Wiatraczna; piekarnia Kromka przy ul. Ananasowej na Siekierkach; cukiernia Baja przy ul. Solec na Powiślu; Meryk (w Wawrze i przy pl. Bankowym); Pomianowski przy ul. Broniewskiego; Stary Dom przy Puławskiej; Pączkarnia z tradycją M.M. Wolińscy (przy Grójeckiej i Żelaznej) czy serwująca gorące pączki cukiernia Pawłowicz przy Chmielnej.
Wiem, co jem
Pączek od święta nikomu nie zadzkodzi. Ale na co dzień pamiętajmy o zdrowym odżywianiu i aktywności fizycznej. Staramy się od lat przekonywać do tego mieszkańców Warszawy. W warsztatach „Wiem co jem” tylko w zeszłym roku wzięło udział 12 tysięcy uczennic i uczniów. A z miejskiej oferty sportowej korzystają tysiące warszawianek i warszawiaków – mówi zastępca prezydenta Warszawy Renata Kaznowska.
Kampania społeczna Wiem, co jem działa nieprzerwanie od 2006 r. Ma ona doskonalić organizację żywienia dzieci w szkołach i przedszkolach. Jej celem jest też edukacja prozdrowotna.
Obecnie wszystkie drugie klasy szkół podstawowych mogą zgłosić się do cyklu warsztatów o dobrych wyborach żywieniowych. Podczas zajęć edukatorki wyjaśniają korzyści z jedzenia sezonowych i lokalnych warzyw i owoców, uczą szacunku do żywności i osób ją wytwarzających. Dzieci dowiadują się, co na co dzień włożyć do śniadaniówki – kanapkę i owoce czy słodkie ciastko. Uczą się przygotowywać zdrowe posiłki. Dowiadują się też, dlaczego warto pić wodę np. ze szkolnego źródełka i rezygnować ze słodzonych napojów.
W warszawskich szkołach jest zamontowanych 310 źródełek, w niektórych więcej niż jedno. W każdym budynku użyteczności publicznej spełniającym wymagania MPWiK można obecnie ubiegać się o montaż źródełka.
Jak rozważnie kupować, umiejętnie wykorzystywać lub dzielić się nadwyżkami można się dowiedzieć ze strony Myślę~ nie marnuję. Miasto zachęca, by ograniczać marnotrawstwo żywnosci – robić przemyślane zakupy, a nadwyżkami dzielić się w jadłodzielni. Pączek smakuje najlepiej w tłusty czwartek. Warto więc kupić ich tyle ile planujemy zjeść. Jeśli jednak okaże się, że przeceniliśmy swoje możliwości warto oddać pączki do jednej z 46 warszawskich jadłodzielni.
Bądź aktywny, bądź aktywna
Jeden pączek to około 350 kalorii. Jak je spalić? Najlepiej na treningu.
Aktywna Warszawa – sportowa jednostka ratusza – proponuje w swoich ośrodkach wiele zajęć. Niektóre są bezpłatne, za inne odpłatność jest symboliczna.
Na spalenie jednego pączka potrzeba nawet pół godziny treningu biegowego. Aktywna Warszawa organizuje bezpłatne treningi biegowe – w każdy czwartek o godz. 19.00, zbiórka w ośrodku Rozbrat-Jutrzenka. Treningi odbywają się w Łazienkach, na stadionie Agrykoli. Do dyspozycji uczestników są szatnie i prysznice w ośrodku.
Z kolei w poniedziałki o 19.00 w Ośrodku Rozbrat odbywają się również bezpłatne treningi funkcjonalno-biegowe.
Regularna aktywność fizyczna wpływa pozytywnie na nasze ciało i umysł. Poprawa zdrowia, kondycji i zrzucenie wagi to najpopularniejsze cele, które chcemy osiągnąć, zaczynając regularne ćwiczenia. Ćwiczenia zapewniają wyrzut endorfin, świetny nastrój w trakcie i po treningu – zachęca Piotr Strzelecki, trener Aktywnej Warszawy. – Pączkowe świętowanie najlepiej zakończyć dołączając do... biegowego czwartku z Aktywną Warszawą!
Pączkowe kalorie można też zrzucić ćwicząc na sali np. aerobik czy pilates. Na jodze spalimy pączka w 50 minut. Aktywna Warszawa proponuje zajęcia Vinyasa jogi w ośrodku Rozbrat przy ul. Rozbrat 26. Odbywają się one w środy o 19.00 oraz o 20.10. za symboliczną opłatą 5 zł, zapisy co poniedziałek przez internet.
W Ośrodku Rozbrat można też skorzystać z tanecznych zajęć Bachata Sensual.
Na basenie spalimy pączka w ok. 40 minut. Aktywna Warszawa proponuje rodzinną naukę pływania na basenie przy Rozbrat 26. Emeryci i renciści powyżej 55. roku życia mogą z kolei skorzystać zajęć Senior w wodzie.
Ośrodek Sportu i Rekreacji w dzielnicy Wawer proponuje zaś pączkowy wielobój. Każdemu, kto zgłosi się do akcji organizatorzy podliczają kalorie spalone na zajęciach w strefie fitness i strefie maszyn oraz cardio. Akcja trwa do 18 lutego. Na koniec zwycięzcy otrzymają nagrody – karnety do strefy fitness i wejściówki na squasha.