null

Otwarty Jazdów – festiwal do końca wakacji

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Zieleń i drewniany budynek na Osiedlu Jazdów

Dziś rozpoczyna się Festiwal Otwarty Jazdów – impreza kulturalno-edukacyjna. W jazdowskiej wiosce, w samym centrum miasta, będzie można wziąć udział w warsztatach rękodzielniczych, tańczyć do tradycyjnej muzyki oraz zwiedzić drewniane domki fińskie i miejską pasiekę. Współfinansowany przez m.st. Warszawa festiwal potrwa do końca wakacji.

Każdemu z dni tygodnia przypisano inny, festiwalowy temat. Spacerowe poniedziałki to okazja, by poznać Jazdów, zajrzeć w tajemnicze zakamarki osiedla, odkryć jego historię i dowiedzieć się o nadchodzących wydarzeniach. Spacery prowadzone będą w języku polskim i angielskim. We wtorkowym programie znalazły się warsztaty literackie z wybitnymi artystkami takimi jak Natalia Malek czy Maria Cyranowicz. Z kolei podczas Wizualnych Śród zaplanowano wystawy, instalacje artystyczne w ogrodach oraz performance.

Czwartki będzie można spędzić na leżakach w towarzystwie polskiego kina. Co tydzień odbędzie się projekcja filmu połączona ze spotkaniami z młodymi twórcami. Prowadzący cykl, krytyk filmowy Igor Kierkosz, zaprosi do dyskusji m.in. producentkę Martę Szarzyńską i montażystę Nikodema Chabiora. Artyści przybliżą proces tworzenia filmu - od sztuki operatorskiej, po charakteryzację i scenografię, produkcję oraz montaż.

W piątkowe wieczory zabrzmią melodie z pogranicza łęczycko-łowickiego, ziemi rawskiej oraz pieśni wielogłosowe. Zagrają Kapele Napięcie, Zespoły Diabubu, Kukavica czy Ostatki, a także muzycy zagraniczni jak Geronimo czy Morybaya.

Rodzinne soboty Festiwalu Otwarty Jazdów to wspólna propozycja dla najmłodszych warszawiaków i ich rodziców. W programie warsztaty architektoniczne, rękodzielnicze oraz spotkania z fińską literaturą dziecięcą. Niedziele będą ekologiczne, przewidziano np. projektowanie międzygatunkowe w mieście.. Bohaterami będą osy, jeże i... szerszenie!

Pełny program Festiwalu Otwarty Jazdów znajduje się na stronie internetowej.