null

Otwarcie Pracowni Przewrotu Kopernikańskiego

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Biało-czarne ramię robota przed którym znajdują się różnokolorowe klocki
W Pracowni zgromadzono 1.5. tys. różnych sprzętów – ponad 250 typów urządzeń, w tym m.in. 34 zaawansowane technologicznie mikroskopy, 17 robotów przemysłowych, sondy pomiarowe, duże maszyny warsztatowe (sterowana komputerowo tokarka, przemysłowa wycinarka laserowa) czy drukarki 3D.

Prezydent Rafał Trzaskowski zainaugurował działalność nowej placówki edukacyjnej, która działa w ramach Centrum Nauki Kopernik. Pracownia Przewrotu Kopernikańskiego to interdyscyplinarne centrum badawczo-rozwojowe, w którym będą badane procesy uczenia się i tworzone nowoczesne narzędzia edukacyjne.

Przewrót naukowy w Warszawie

Otwarcie Pracowni Przewrotu Kopernikańskiego to ważny dzień dla nauki. Uruchamiamy tu dziś wyjątkowe w skali nie tylko naszego kraju, ale też całego świata centrum naukowo-badawcze, w którym z myślą o mieszkańcach Warszawy naukowcy z Polski i całego świata będą realizować swoje projekty od A do Z. Dzięki temu lepiej poznamy i zrozumiemy tajniki ludzkiego umysłu oraz procesy uczenia się, co ma szczególne znaczenie dla rozwoju edukacji. Bardzo się cieszę, że Warszawa wsparła ten projekt i przekazała teren na budowę tego imponującego obiektu oraz blisko 28 mln zł na prace budowlane, wykończeniowe i instalacyjne – mówi Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy.

Stołeczni radni zadecydowali, aby z budżetu miasta przeznaczyć środki na tę inwestycję. To bardzo potrzebne miejsce, bo świat w jakim żyjemy potrzebuje takich interoperacyjnych miejsc, w których można prowadzić działalność badawczo-rozwojową – zaznacza Ewa Janczar, przewodnicząca Komisji Ładu Przestrzennego Rady m.st. Warszawy.

Samorząd województwa mazowieckiego wsparł budowę Pracowni Przewrotu Kopernikańskiego, przekazując na ten cel z funduszy unijnych ponad 16,7 mln zł.  

Bardzo mnie cieszy, że mogliśmy przyczynić się do powstania tak kreatywnego i inspirującego miejsca, a tym samym mamy swój udział w rozwoju nowoczesnej edukacji i komunikacji naukowej nie tylko na Mazowszu, lecz także w całym kraju. Tym bardziej że to jedyne takie miejsce w Polsce. Zawsze będziemy wspierać ciekawe i wartościowe inicjatywy naukowe, bo edukacja i rozwój najmłodszych mieszkańców Mazowsza jest naszym priorytetem - podkreśla Adam Struzik, marszałek samorządu województwa mazowieckiego.

Budynek pracowni został tak zaprojektowany, aby można było w nim realizować projekty od początku do końca. Badacze, korzystając z infrastruktury PPK, będą mogli realizować własne pomysły lub włączać się w projekty prowadzone przez placówkę.

Wykorzystując wiedzę dotyczącą uczenia się, chcemy projektować rozwiązania służące edukacji i komunikacji naukowej nowej generacji. Skutecznie łączyć nauczanie w zakresie nauk przyrodniczych i ścisłych z zainteresowaniami, pasjami i potrzebami współczesnych uczniów oraz możliwościami, jakie oferują nam dziś technologie. Naszym celem jest wsparcie młodzieży w przygotowaniach do wyzwań przyszłości – mówi Robert Firmhofer, Dyrektor Naczelny Centrum Nauki Kopernik.

Od pomysłu do produktu

Pracownia to miejsce prac badawczo-rozwojowych, gdzie wraz z partnerami będą tworzone nowe wystawy, eksponaty, pomoce edukacyjne i scenariusze zajęć, interdyscyplinarne projekty, wydarzenia.

W PPK zgromadzono 1.5. tys. różnych sprzętów – ponad 250 typów urządzeń, w tym m.in. 34 zaawansowane technologicznie mikroskopy, 17 robotów przemysłowych, sondy pomiarowe, duże maszyny warsztatowe (sterowana komputerowo tokarka, przemysłowa wycinarka laserowa) czy drukarki 3D.

W centrum można tworzyć i udoskonalać prototypy - sercem budynku są świetnie wyposażone warsztaty z profesjonalnym sprzętem oraz laboratoria z zaawansowanymi technologicznie przyrządami i aparaturą do doświadczeń biologicznych, chemicznych i fizycznych. Ten sprzęt będzie służył do pracy głównie naukowcom i badaczom.

Badacze „podejrzą” jak się uczymy

W Pracowni Przewrotu Kopernikańskiego będzie też można sprawdzić jak działa już gotowy projekt – testować będą go przyszli odbiorcy w specjalnie zaaranżowanych pomieszczeniach. Jedne z nich przypominają klasę szkolną, inne – mieszkanie lub laboratorium. W Pracowni duży nacisk będzie położony na badanie procesów uczenia się, dlatego przebieg zajęć będzie można obserwować z sal (fokusowni) wyposażonych w lustra weneckie oraz aparaturę umożliwiającą nagrywanie i analizę zachowań uczestników (kamery, mikrofony, oprogramowania i sprzętu do eyetrackingu). Fokusownie zostały przygotowane z myślą o badaczach – psychologach i socjologach, a także projektantach, którzy mogą sprawdzać, jak używane są ich produkty.

W nowym budynku jest również „Wytwórnia – FabLab edukacyjny”. To przestrzeń warsztatowa, w której będą odbywały się zajęcia konstruktorskie dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Twórcom cyfrowym centrum udostępni również profesjonalne studio nagrań. W PPK znajduje się także przestrzeń biurowa oraz showroom, w którym będzie prezentowane to, czym aktualnie zajmuje się PPK.

Eko budynek w sercu Powiśla

Siedziba Pracowni Przewrotu Kopernikańskiego ma trzy kondygnacje naziemne i jedną podziemną o łącznej powierzchni ok. 6 tys. m2. Obiekt jest energooszczędny i przyjazny dla środowiska. Prosta i lekka bryła w kształcie prostopadłościanu ma oryginalną fasadę w postaci wypełnionych powietrzem poduszek z membran ETFE, które przepuszczają dużo światła naturalnego(do 95 proc.) i jednocześnie izolują wnętrze termicznie Na dachu znajdą się panele fotowoltaiczne, a także instalacje, umożliwiające wykorzystywanie wody deszczowej w sanitariatach

Koncepcję architektoniczną nowego budynku Kopernika opracowała wrocławska pracownia Heinle, Wischer und Partner Architekci Sp. z o. o., kierowana przez Edzarda Schultza i Annę Stryszewską-Słońską. Wykonawcą inwestycji budowlanej jest Unibep S.A.

Łączny koszt prac budowlano-inwestycyjnych wraz z wyposażeniem to ok. 75,3 mln zł, w tym roboty budowlane ok. 65 mln zł. Inwestycja została dofinansowana z dotacji z budżetu Warszawy w kwocie 27 690 101 zł (netto) oraz ze środków Unii Europejskiej, a dokładnie Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego na lata 2014-2020 w kwocie 16 765 860,42 zł (netto). Pozostałe środki to wkład własny Centrum Nauki Kopernik, fundusze pozyskane od konsorcjantów oraz sponsorów.

Mężczyzna w granatowej marynarce przemawia doi mikrofonu a po jego prawej ręce elegancko ubrani pozostali uczestnicy spotkania
Zobacz galerię (4 zdjęć)
Przeszkolone pomieszczenie w budynku, gdzie znajdują się niebieski krzesła, zielona kanapa, białe stoli i żółto-zielone półki, a w tle widać drewniane schody
Kobieta z brązowymi włosami do linii brody i grzywką ubrana w granatowy garnitur i białą bluzkę mówi do mikrofonu ustawionego na statywie obok widać pozostałych uczestników wydarzenia
Mężczyzna z włosami spiętymi w kucyk ubrany w szarą marynarkę pochyla się nad mikroskopem