null

Otwarcie nowej szkoły na Żoliborzu

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Prezydent m.st. Warszawy Rafał Trzaskowski w czarnym płaszczu stoi na zewnątrz budynku przy mikrofonie, na zewnątrz jest pochmurnie. Po jego prawej stronie wiceprezydentka m.st. Warszawy Renata Kaznowska. Tuż za nim Paweł Michalec, burmistrz Żoliborza oraz Dorota Łoboda przewodnicząca Komisji Edukacji Rady m.st. Warszawy
Konferencja prasowa przed budynkiem nowej szkoły przy ul. Anny German na Żoliborzu | Autor: E. Lach

Już po feriach pierwsi uczniowie rozpoczną naukę w nowo otwartym Zespole Szkolno-Przedszkolnym przy ul. Anny German. Budynek, który dzisiaj odwiedził prezydent, jest jedną z największych placówek oświatowych w Warszawie.

Otwieramy właśnie jedną z największych szkół w Warszawie – mówił Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy. – Mimo bardzo trudnej sytuacji budżetowej miasta, mimo że rządzący cały czas przerzucają na nas dodatkowe obciążenia, a sami zajmują się tylko pogłębianiem chaosu w oświacie, mimo to kontynuujemy inwestycje w edukację. Powstała tu szkoła bardzo nowoczesna, znakomicie wyposażona, ze świetną infrastrukturą sportową. Może się w niej uczyć 800 dzieciaków – mówił dziś prezydent Trzaskowski.

W szkole są  33 sale lekcyjne, w tym 11 z zapleczem. Poza tym przestronne sale gimnastyczne do uprawiania sportów zespołowych, jogi czy dżudo, są też bieżnia i bogato wyposażona siłownia. Pomyślano także o dwukondygnacyjnej bibliotece z czytelnią i obserwatorium astronomicznym. Nie zabrakło nowoczesnego zaplecza kuchennego oraz udogodnień dla pracowników (np. podziemny parking).

Ta placówka będzie służyła dzieciom z Żoliborza Południowego, Żoliborza Artystycznego i odciąży pozostałe żoliborskie szkoły, które borykają się ze zmianowością. Cieszę się, że już od nowego semestru będą tu chodzić dzieci – dodaje Dorota Łoboda przewodnicząca Komisji Edukacji Rady m.st. Warszawy.

W systemie jednozmianowym szkoła podstawowa będzie mogła pomieścić ok. 31 klas – łącznie 775 dzieci. W przedszkolu zaplanowano 150 miejsc. W obu placówkach ma być zatrudnionych ok. 180 osób personelu, z tego ponad 130 nauczycieli.

Początkowo planowano, że szkoła i przedszkole ruszą od początku roku szkolnego, ale udało się przyśpieszyć inwestycję, aby móc otworzyć szkołę dla klas nauczania początkowego już od II semestru – mówi Paweł Michalec, burmistrz Żoliborza. - Dla nas to bardzo ważna chwila. W nowej części Żoliborza, dynamicznie rozwijającej się, gdzie powstało wiele budynków mieszkalnych, mamy obiekt edukacyjny, który pozwoli na zmniejszenie zmianowości – podkreśla burmistrz Żoliborza.

Powierzchnia całkowita nowopowstałego obiektu to 14 617,54  m2. W sumie ma 5 kondygnacji. W ramach inwestycji zagospodarowano także teren, w tym m.in. przebudowano ul. A. German na odcinku przylegającym do terenu Szkoły, zbudowana została ścieżka rowerowa i chodnik. Powstały miejsca postojowe pod szkołą, postawiono stojaki na rowery, kosze i ławki. Otoczenie szkoły zyskało również nową zieleń.

Szkoły na Żoliborzu

Na Żoliborzu funkcjonuje 13 przedszkoli publicznych i 14 szkół (w tym 7 szkół podstawowych oraz 7 szkół ponadpodstawowych). W szkołach uczy się 8 018 dzieci (w tym 3 239 dzieci w szkołach podstawowych w klasach I- VIII i oddziałach przedszkolnych). Natomiast do przedszkoli uczęszcza ogółem 1 505 dzieci w wieku 3-6 lat.  Łącznie we wszystkich placówkach publicznych na Żoliborzu zatrudnionych jest 1 815  nauczycieli. Uruchomienie nowej Szkoły Podstawowej nr 396 przy ul. Anny German odciąży pozostałe szkoły i praktycznie przyczyni się do likwidacji dwuzmianowości na terenie dzielnicy. Otwarcie nowego przedszkola powinno zabezpieczyć miejsca dla wszystkich dzieci przedszkolnych w wieku 3-6 lat.

W planie są kolejne inwestycje oświatowe w dzielnicy, m.in. realizowana jest przebudowa boiska Zespołu Szkół nr 31 im. Jana Kilińskiego przy ul. Felińskiego w formule „zaprojektuj i wybuduj” i budowa hali pneumatycznej na terenie Szkoły Podstawowej nr 392 przy Al. Wojska Polskiego.

Warszawskie inwestycje w edukację

W Warszawie w tej kadencji miasto oddało łącznie już 18 przedszkoli i 11 szkół (łącznie z tą przy ul. ul. Anny German). Pozwoliło to stworzyć około 7000 nowych miejsc w szkołach oraz około 3500 w przedszkolach.

W planach jest  jeszcze budowa kolejnych 5 szkół oraz 12 przedszkoli  (4 już w realizacji - zakontraktowanych).

Poza budową zupełnie nowych placówek zrealizowanych ma być 100 innych zadań inwestycyjnych związanych z rozbudową i modernizacją budynków i infrastruktury już istniejącej (m.in. boiska, place zabaw). Niektóre zadania obejmują kompleksową przebudowę szkół i będą generowały koszty rzędu nawet kilkudziesięciu milionów złotych.

Oddajemy kolejną z 18 szkół zaplanowanych na tę kadencję, to rekord ostatnich dziesięcioleci. Razem z biurem architektury i planowania przestrzennego wypracowaliśmy standardy architektoniczno-urbanistyczne dla nowoczesnej szkoły. Te szkoły są piękne, kolorowe, przestronne, a przede wszystkim przyjazne. Każda placówka, która w naszym mieście powstaje spełnia te wyśrubowane normy. Ta również – mówiła Renata Kaznowska, zastępczyni prezydenta m.st. Warszawy. W najbliższym czasie planujemy wybudować liceum w dzielnicy Wesoła. Parę tygodni temu podpisaliśmy umowę o rozbudowie szkoły na Białołęce, kolejne to szkoły na Woli, w Chrzanowie i w Ursusie – dodała Kaznowska.

budynek szkolny, pochmurny dzień, wejście, kolorowa elewacja
Zobacz galerię (12 zdjęć)
Przemawiający Paweł Michalec, burmistrz Żoliborza, obok Dorota Łoboda przewodnicząca Komisji Edukacji Rady m.st. Warszawy.
Wnętrze nowego obiektu szkoły na Żoliborzu - jedna z sal z kolorowymi siedziskami dla dzieci
Wnętrze nowego obiektu szkoły na Żoliborzu, przestronny, nowoczesny hall przy wejściu, schody prowadzące na piętro
wnętrze nowego obiektu, hall przy wejściu, siłownia i szatnia
Siłownia w budynku szkoły na Żoliborzu - widoczny m.in. atlas treningowy i wyciągi do ćwiczeń, rowerek treningowy, orbitrek.
Nowocześnie wyposażona kuchnia w budynku nowej szkoły na Żoliborzu. Na zdjęciu Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy podczas wizytacji w placówce.
wnętrze i otoczenie nowo otwartej szkoły i przedszkola
wnętrze i otoczenie nowo otwartej szkoły i przedszkola
wnętrze i otoczenie nowo otwartej szkoły i przedszkola
wnętrze i otoczenie nowo otwartej szkoły i przedszkola
wnętrze i otoczenie nowo otwartej szkoły i przedszkola