null

Otwarcie nowej siedziby MSN-u już jesienią

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Autor: Marta Ejsmont

Na 25 października 2024 roku zaplanowano otwarcie nowego gmachu Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Budynek przy placu Defilad autorstwa Thomasa Phifera będzie miejscem pełnym sztuki i spotkań. Otwarciu będą towarzyszyć wystawa sztuki oraz koncerty, performansy, maraton filmowy, parada, a także wykłady i spacery architektoniczne.

Warszawiacy i warszawianki! Już niedługo spotkamy się w nowym gmachu Muzeum Sztuki Nowoczesnej przy placu Defilad. Obecnie montujemy oświetlenie i wylewamy posadzki, ale za kilka miesięcy, dokładnie 25 października, ten niesamowity budynek wypełni sztuka. Zawisną tu m.in. dzieła Aliny Szapocznikow, Magdaleny Abakanowicz i Edwarda Dwurnika. Do zobaczenia w nowym MSN-ie! – zaprasza na otwarcie Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy.

Weekend i pierwsze tygodnie działania Muzeum Sztuki Nowoczesnej w nowym budynku to w pierwszej kolejności prezentacja wielkoformatowych rzeźb i instalacji takich artystek, jak: Alina Szapocznikow, Magdalena Abakanowicz, Monika Sosnowska, Cecilia Vicuña czy Sandra Mujinga. Wyeksponowanie dzieł w przestrzeniach poszczególnych galerii pozwoli wydobyć walory architektoniczne nowej siedziby, o których opowie podczas otwarcia między innymi ich twórca Thomas Phifer.

Kilkanaście lat wysiłków zespołu muzeum, ale i wielu osób i środowisk wreszcie znajdzie swoje szczęśliwe zakończenie! Nowy budynek MSN otworzy się dla publiczności, oferując otwartą przestrzeń spotkania i debaty w otoczeniu funkcjonalnej architektury, wspaniałe galerie wystaw czasowych i międzynarodową kolekcję sztuki współczesnej w samym centrum Warszawy – powiedziała Joanna Mytkowska, dyrektorka Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie.

Jaki będzie nowy gmach?

Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie zajmuje blisko 20 tys. m2 powierzchni, z czego ponad 4 tys. m2 to przestrzenie ekspozycyjne. Mieszczą się one na pierwszym i drugim piętrze, gdzie zaprojektowano również pomieszczenia z panoramicznymi oknami, wychodzącymi na ulicę Marszałkowską i południową część placu Defilad. Charakterystycznym punktem budynku zaprojektowanego przez Thomasa Phifera jest też przestronna klatka schodowa.

Nowy budynek będzie miejscem otwartym i dostępnym dla każdego, miejscem spotkań integrujących różne inicjatywy, instytucje kultury, NGO-sy oraz środowiska twórcze. Położony w nowym centrum, w sercu miasta, na przecięciu wielu ścieżek miejskich, zaoferuje też swojej publiczności wiele sposobów spędzania wolnego czasu: od zwiedzania wystaw, przez udział w zajęciach dla dzieci i dorosłych, po poznawanie archiwów współczesnych artystek i artystów.

Budowę muzeum finansuje m.st. Warszawa, a generalnym wykonawcą obiektu jest WARBUD S.A. Za projekt odpowiada nowojorska firma architektoniczna Thomas Phifer and Partners we współpracy z pracownią APA Wojciechowski Sp. z o.o.

Warszawa w budowie

O społecznym potencjale siedziby MSN-u będzie się można przekonać już w pierwszych tygodniach od otwarcia. Nie przypadkiem zielone forum i bezpośrednio połączony z nim przeszklony parter muzeum, obejmujący między innymi audytorium, sale edukacyjne, księgarnię oraz kawiarnię, staną się miejscem realizacji 16. edycji WARSZAWY W BUDOWIE. Festiwal każdego roku porusza kwestie związane z architekturą i wspólną przestrzenią miejską.

Ostatnia wystawa nad Wisłą

Do nowej siedziby MSN-u zwiedzający wejdą w październiku. Tymczasem w Muzeum nad Wisłą 5 kwietnia otworzy się ostatnia wystawa przed przeprowadzką. „Tygrys w ogrodzie. Sztuka Marii Prymaczenko” powstaje w ścisłej współpracy ze spadkobiercami artystki oraz lwowskim Narodowym Muzeum im. Andrzeja Szeptyckiego.

belki stropowe - fragment budowanego obiektu Muzeum Sztuki Nowoczesnej, jasne niebo
Zobacz galerię (6 zdjęć)
widok budowy Muzeum Sztuki Nowoczesnej od strony domów towarowych, jasny dzień, w tle plac Defilad, rusztowania, na pierwszym planie ruch miejski
Dwóch pracowników w strojach odblaskowych na drabinie montuje wiechę na żurawia budowlanego. W tle za murem widać szczyt wieży Pałacu Kultury i Nauki.