120 stanowisk komputerowych do nauki zdalnej, kursy języka polskiego, wsparcie psychologiczne, zajęcia dla dzieci i młodzieży – to tylko część oferty przygotowanej dla gości z Ukrainy w budynku przy ul. Towarowej 25a. Dzięki współpracy m.st. Warszawy z Alior Bankiem oraz UNICEF, rozpoczyna działalność Centrum Edukacji i Rozwoju.
Centrum Edukacji i Rozwoju (CEiR) znajduje się na II. piętrze w biurowcu Alior Banku i zajmuje powierzchnię 1.4 tys.m2. Placówka działa od poniedziałku do piątku w godz. 9.00- 17.00, w soboty 9:00 – 16:00.
Od pierwszego dnia wojny pomagamy naszym gościom z Ukrainy. Wiemy, że pomoc uchodźcom to długofalowe, dobrze przemyślane działania, które faktycznie wspierają ich w odnalezieniu się w nowej rzeczywistości. Szczególną troską otoczyliśmy dzieci i młodzież, a dzięki ogromnej pomocy finansowej z UNICEF możemy wspólnie zadbać o ich przyszłość. Korzystając również z wiedzy i doświadczenia organizacji, przygotowaliśmy szeroki wachlarz wsparcia. W tym procesie niezwykle ważna jest nauka języka polskiego, którego nieznajomość jest jedną z barier w edukacji i znalezieniu pracy – mówi Renata Kaznowska, zastępca prezydenta m.st. Warszawy, i dodaje: – Od początku wspierają nas w tym tysiące mieszkańców, ale również partnerzy prywatni. Współpraca m.st. Warszawy z Alior Bankiem to przykład najlepszej synergii tych działań, za co bardzo dziękuję.
Podczas otwarcia Centrum głos zabrał także Maksym Muzyczko, sekretarz Ambasady Ukrainy w Polsce. Bardzo dziękuję władzom miasta za pomoc i wsparcie, które zapewniają obywatelom Ukrainy. Razem się uczymy i ta drużyna, która powstaje w celu kompleksowej pomocy, niezmiernie nas cieszy. Dziękuję Wam wszystkim – mówił ukraiński dyplomata.
Centrum Edukacji i Rozwoju to bardzo ważne i strategiczne miejsce, w którym spotykają się samorząd, instytucja prywatna i nasza organizacja. Wspólnie pomagamy tu dzieciom z Ukrainy przebywającym w Polsce. Podtrzymuję nasze ostatnie zobowiązania - UNICEF zapewni im zarówno edukację, opiekę zdrowotną jak i bezpieczeństwo, tak długo jak to będzie konieczne – podkreślał Dr Rashed Mustafa Sarwar, Head of Office/Refugee Response Coordinator in Poland.
Z pełną świadomością czasowo oddaliśmy uchodźcom nasz nowoczesny biurowiec położony w centrum Warszawy. Chcemy pokazać, że korzystanie z pomocy nie jest czymś wstydliwym. Powinniśmy pomagać tym, którzy stali się ofiarami brutalnej agresji Rosji na Ukrainę. To jest bardzo konkretny, oczekiwany i długofalowy wymiar naszej odpowiedzialności społecznej – mówi Grzegorz Olszewski, wiceprezes Alior Banku, kierujący pracami zarządu.
Alior Bank przeprowadził remont i modernizację pomieszczeń w celu dostosowania do funkcji edukacyjno-opiekuńczych, w tym postawił ściany działowe, wydzielił dodatkowe pomieszczenia (np. na gabinety psychologa), dostosował jeden z sanitariatów do potrzeb osób z niepełnosprawnościami oraz dostarczył wyposażenie meblowe, a także odświeżył całą powierzchnię (malowanie ścian, pranie wykładzin, uzupełnienie ubytków). Dzięki odpowiedniemu przygotowaniu powierzchni do użytkowania, powstała nowoczesna wielofunkcyjna przestrzeń, gdzie dzieci, młodzież oraz osoby dorosłe z Ukrainy znajdą szeroką ofertę pomocową.
Komfortowe miejsce do nauki i edukacyjny punkt informacyjny
Wiceprezydent Kaznowska podkreśla, że edukacja to, poza opieką zdrowotną, jeden z kluczowych obszarów wsparcia uchodźców.
Z bazy danych dotyczącej liczby wydanych numerów PESEL oraz na podstawie systemów logowania do sieci komórkowych, szacujemy że w Warszawie przebywa ok. 65 tys. dzieci i młodzieży w wieku szkolnym. Do tej pory do szkół i przedszkoli na terenie miasta przyjęliśmy nieco ponad 17 tys. uczniów ukraińskich. Od początku zdecydowaliśmy się na budowanie dwóch systemów edukacji dla uchodźców – pierwszy to system nauki stacjonarnej dla uczniów, którzy dołączą do polskiego systemu oświaty. Drugi, to edukacji zdalna w systemie ukraińskim – wyjaśnia Renata Kaznowska.
W centrum docelowo znajdzie się 120 stanowisk komputerowych dla uczniów, którzy uczą się zdalnie w systemie ukraińskim. Z infrastruktury teleinformatycznej będą również mogli korzystać nauczyciele ukraińscy przebywający na terenie Warszawy w celu prowadzenia lekcji zdalnych. Alior Bank zapewnił dostęp do Internetu w CEiR, wykonał przebudowę sieci oraz dodatkowe gniazda elektryczne w celu podłączenia komputerów.
Wielu uczniów i nauczycieli z Ukrainy jest zakwaterowanych w tymczasowych miejscach pobytu, w których ciężko jest wygospodarować przestrzeń do spokojnej nauki. Dlatego tak ważne jest przygotowanie dla nich przyjaznego miejsca do nauki, które zapewnia również odpowiedni komfort pracy – podkreśla wiceprezydent Kaznowska.
Uczniowie z Ukrainy mogą liczyć także na zajęcia wyrównawcze i korepetycje z podstaw programowych ukraińskich organizowane przez NGO’sy.
W wakacje w budynku na Woli będzie działał także edukacyjny punkt informacyjny, gdzie każdy rodzic, uczeń i nauczyciel będzie mógł otrzymać informację o wszystkich usługach edukacyjnych dostępnych na terenie Warszawy, w tym również na temat oferty NGO adresowanej do dzieci i młodzieży. W stolicy działa ponad 1.8 tys. publicznych i niepublicznych szkół i placówek oświatowych. Są to nie tylko szkoły i przedszkola, lecz również szereg instytucji rozwijających zainteresowania uczniów, które działają w godzinach popołudniowych.
Nauka języka polskiego dla dzieci i dorosłych
W placówce przy ul. Towarowej planowane jest również uruchomienie kursów nauki języka polskiego. Dzięki temu dzieci i młodzież łatwiej przejdą proces adaptacji w polskich szkołach, a w CEiR mogą również liczyć na wsparcie w integracji w czasie pobytu w Polsce.
Brak znajomości języka polskiego jest szczególnie istotny na rynku pracy, w tym w sferze edukacji ponieważ na terenie Warszawy przebywa wielu nauczycieli specjalistów z Ukrainy, matematyków, fizyków, biologów itd. Wykorzystanie potencjału tych osób i włączenie ich w polski system oświaty wymaga przyswojenia przez nich języka polskiego w stopniu komunikatywnym.
Wsparcie psychologiczno-pedagogiczne
W związku z wojną w Ukrainie dzieci i młodzież, także osoby dorosłe, są bardzo często dotknięte traumą wojenną dlatego potrzebują profesjonalnej pomocy psychologicznej. Ponieważ Warszawa dysponuje siecią odpowiednich placówek, w centrum będzie można korzystać z porad specjalistów dla dzieci, rodziców, opiekunów i pedagogów z Ukrainy.
W Centrum Edukacji i Rozwoju można zapisać się na zajęcia rozwijające i spotkania z psychologiem. Harmonogram zajęć dostępny pod adresem: edukacja.um.warszawa.pl
Klubik dziecięcy i młodzieżowy
Wsparcie edukacyjne to jeden z elementów wsparcia uchodźców z Ukrainy. Ważna jest również pomoc społeczna, w tym wsparcie rodziców młodszych i starszych dzieci. W centrum znajduje się kącik dla dzieci w wieku przedszkolnym, gdzie zostanie im zapewniona opieka i zajęcia aktywizujące.
Starsze dzieci i młodzież będą mogły rozwijać swoje zainteresowania i uzdolnienia w klubiku na terenie centrum oraz korzystać z bogatej oferty m.in. miejskich domów kultury, instytucji szkolnych i organizacji społecznych.
Szkolenia polskich i ukraińskich nauczycieli
Nauka wielu tysięcy ukraińskich uczniów stanowi nie tylko ogromne wyzwanie logistyczne, ale również wymaga nabycia przez nauczycieli dodatkowych umiejętności - praca z dzieckiem cudzoziemskim wymaga poznania jego potrzeb i oczekiwań, a także wdrożenia działań sprzyjających integracji. Dlatego za pośrednictwem miejskiej instytucji (Warszawskie Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń) Warszawa planuje w budynku przy ul. Towarowej 25a szkolenia dla nauczycieli, którzy uczą dzieci ukraińskie.
W CEiR powstanie również miejsce wsparcia działań wolontariuszy na rzecz Ukraińców – dzięki oddolnej pomocy tysięcy warszawiaków, uchodźcy otrzymują od nich ogromną pomoc, w tym także w obszarze edukacji.
Szczegóły zajęć i warsztatów w Centrum Edukacji i Rozwoju: edukacja.um.warszawa.pl/centrum-edukacji-i-rozwoju
Powiązane treści
-
Artykuł
-
-
-
-
-