null

Oszczędne zarządzanie energią w szkołach i przedszkolach

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Dwóch mężczyzn ogląda rozdzielnię sterującą w piwnicy.
Zastępca dyrektora Biura Infrastruktury m.st. Warszawy Leszek Drogosz podczas prezentacji rozdzielni sterującej pracą central wentylacyjnych.

Kolejnych 10 placówek oświatowych w stolicy korzysta z Systemu do Zarządzania Energią. Docelowo Biuro Infrastruktury Urzędu m.st. Warszawy zamierza objąć nim ok. 1200 budynków, w których węzły cieplne są własnością Miasta. W ten sposób stolica zaoszczędzi nawet 20 mln zł rocznie.

System, dzięki zastosowaniu elektroniki w sterowaniu i monitorowaniu zużycia ciepła, energii elektrycznej i wody, daje nie tylko oszczędności, ale też zwiększa bezpieczeństwo pracy instalacji oraz zapewnia komfort cieplny użytkownikom. Wprowadzane rozwiązania wspierają racjonalne zarządzanie budynkiem i redukują negatywne oddziaływanie na środowisko naturalne.

W każdej placówce objętej Systemem prowadzony jest szczegółowy monitoring parametrów instalacji grzewczej i elektrycznej oraz sterowanie ogrzewaniem w zależności od warunków zewnętrznych. Pod uwagę brany jest także plan korzystania z budynku przez użytkowników w ciągu każdej doby.

Realne oszczędności

W Warszawie już funkcjonują budynki z takim rodzajem zarządzania, jednak realizowany obecnie projekt ma na celu stworzenie zintegrowanego systemu działającego w skali całego miasta.

Zanim Biuro Infrastruktury m.st. Warszawy zainstaluje system w kolejnych budynkach, urzędnicy przeanalizują, jak sprawdził się w pilotażowych placówkach edukacyjnych.

Planowana roczna oszczędność kosztów energii i paliw szacowana jest na ok. 20 mln zł.

Wdrożenie systemu jest realizacją zobowiązań m.st. Warszawy w zakresie polityki energetycznej i klimatycznej oraz formą promowania idei zrównoważonego rozwoju.