null

Ostatnie dni Gapiszona, Gucia i Cezara na Koziej

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Autor: Bohdan Butenko

Familijną wystawę w miejskim Muzeum Karykatury pt. „Butenko dla małych i dużych” można oglądać już tylko do końca tygodnia. Wystawa Bohdana Butenki, jednego z najwybitniejszych polskich grafików i ilustratorów, to wybór prawie 450 prac.

Główna część wystawy to wybór żartów rysunkowych i krótkich humorystycznych form komiksowych, w tym oryginalnych plansz z przygodami Gapiszona. W innym fragmencie ekspozycji zaprezentowano skarby odnalezione w archiwach rodzinnych autora: projekty niewydanych książek i książek przygotowanych dla zagranicznych wydawców, niepublikowane ilustracje i kolaże, plansze telewizyjne, klisze animacyjne, abstrakcyjne grafiki, pejzaże z egzotycznych podróży i realistyczne ćwiczenia warsztatowe.

Bohdan Butenko był tytanem pracy i perfekcjonistą. Zaprojektował i zilustrował kilkaset książek, współpracował z czołowymi polskimi czasopismami, był autorem scenografii teatralnych i telewizyjnych. Na wystawie w Muzeum Karykatury można zobaczyć blisko 150 oryginałów historyjek z przygodami Gapiszona – mówi Michał Rzecznik, współkurator wystawy.

Mniej znaną częścią spuścizny Bohdana Butenki jest twórczość humorystyczna. Pomimo publikacji w „Szpilkach” i „Przekroju” ojciec Gapiszona nie zdołał zaistnieć w świadomości polskich odbiorców jako rysownik stricte satyryczny. W Muzeum Karykatury po raz pierwszy pokazano tak szeroki wybór prac humorystycznych Bohdana Butenki publikowanych między innymi w Wielkiej Brytanii, Francji, Grecji, Danii i Szwecji.

Wystawa dla całej rodziny

Wystawa Butenko dla małych i dużych jest pomyślana jako wystawa familijna, budująca przekaz interesujący różne grupy wiekowe. Dlatego rysunki są prezentowane – w ramach aranżacji scenograficznej – w dwóch pasmach. Na wysokości wzroku dorosłych rysunki satyryczne i żarty rysunkowe, niżej na wysokości wzroku dzieci prace dla najmłodszych. Dziecięcy widzowie przy wejściu dostaną muzealne bingo – zabawę, która zachęci do uważnego oglądania wystawy.

O twórcy

Bogdan Butenko (1931-2019) – ilustrator, grafik, projektant książek, scenograf, twórca plakatów, rysunków satyrycznych, komiksów i filmów.  Urodził się w Bydgoszczy, później zamieszkał w Warszawie, a następnie w Pruszkowie. Studiował na Akademii Sztuk Plastycznych. Dyplom obronił w 1955 roku w pracowni grafiki książkowej Jana Marcina Szancera na podstawie ilustracji do książki Mikołaja Leskowa Opowieść o tulskim mańkucie i stalowej pchle. W tym samym roku został redaktorem artystycznym wydawnictwa Nasza Księgarnia.

Wystawa „Butenko dla małych i dużych” potrwa do niedzieli 29 października w Muzeum Karykatury w Warszawie przy ul. Koziej 11.

Więcej informacji na stronie: muzeumkarykatury.pl.