W Muzeum Warszawy dobiega końca wystawa o projektantce art déco Julii Keilowej, a w Muzeum Karykatury lada moment zakończy się ekspozycja poświęcona humorowi lat 90. W Pałacu Kultury i Nauki już tylko do 8 września można oglądać prace znakomitego rysownika Grzegorza Rosińskiego.
Lipiec i sierpień to czas wakacyjnego odpoczynku i wyjątkowa okazja, aby wybrać się na wydarzenia kulturalne współorganizowane bądź finansowane przez Warszawę. A w tym roku wybór jest ogromny– wystawy, koncerty, festiwale, wiele wydarzeń plenerowych, takich jak pokazy kinowe czy teatralne – mówi Aldona Machnowska-Góra, wiceprezydentka Warszawy.
Ikona polskiego wzornictwa w Muzeum Warszawy
Julia Keilowa projektowała przedmioty codziennego użytku w stylu art déco, a artystyczne wykształcenie i doświadczenie rzeźbiarskie sprawiły, że wypracowała własny, wyrazisty styl. Dzięki popularności platernictwa, techniki pokrywania wyrobów z metali nieszlachetnych cienką powłoką srebra lub złota, przedmioty jej projektu trafiły na salony II Rzeczpospolitej, a sama Keilowa zyskała sławę i uznanie. O randze i statusie Keilowej świadczy fakt, że już w latach 30. usiłowano naśladować jej styl, pojawiły się nawet falsyfikaty jej wytworów. Dziś metaloplastyka Keilowej należy do kanonu arcydzieł polskiego wzornictwa, a jej prace są poszukiwane na rynku kolekcjonerskim. Wystawę, na którą składa się ponad 80 zaprojektowanych i wykonanych przez artystkę dzieł można oglądać do 1 września w Muzeum Warszawy.
Śmieszne lata przełomu
Z czego śmialiśmy się w ostatniej dekadzie XX wieku? O czym zabawnym pisała prasa, radio i telewizja lat 90.? Szeroki krajobraz humoru III RP prezentuje wystawa „Wolne żarty. Humor lat 90.” w Muzeum Karykatury. Ekspozycję przygotował zespół kuratorski: Olga Drenda oraz twórcy Podcastexu: Mateusz Witkowski i Bartek Przybyszewski wraz z Michałem Rzecznikiem i Zuzanną Berus. Wystawa jest czynna już tylko do 18 sierpnia. W najbliższy weekend odbędzie się Finisaż wystawy.
Nie tylko Thorgal
Grzegorz Rosiński w ilustracjach to wystawa, która pozwala zanurzyć się w świat twórczości jednego z największych artystów komiksu europejskiego. Ekspozycja, na której znajduje się ponad 400 artefaktów, w przekrojowy sposób opowiada o życiu i twórczości Grzegorza Rosińskiego.
Na wystawie prezentowane są zarówno oryginalne plansze komiksowe, jak i uwielbiana przez kolekcjonerów twórczość malarska. Nie brakuje ilustracji książkowych, plansz z serii Kapitan Żbik, rysunków z komiksów historycznych oraz stworzonych już na emigracji graficznych opowieści Thorgal, Szninkiel, Yans, Western i Zemsta Hrabiego Skarbka.
Kilka lat temu zorganizowaliśmy wystawę poświęconą twórczości Papcia Chmiela. Jesteśmy niezwykle szczęśliwi, że realizując tę komiksową ścieżkę mogliśmy zorganizować wielką wystawę Grzegorza Rosińskiego. To jedno z największych wydarzeń w historii muzeum – podkreśla Paweł Płoski, dyrektor Muzeum Karykatury w Warszawie.
Wystawę „Grzegorz Rosiński w ilustracjach” można oglądać w Pałacu Kultury i Nauki, w Sali Skłodowskiej od poniedziałku do niedzieli w godz. 10.00-18.00 tylko do 8 września.
Powiązane treści
-
-
Artykuł
-
Artykuł
-