null

Ostatni sezon MSN nad Wisłą

Drukuj otwiera się w nowej karcie

Finisaż działalności Muzeum Sztuki Nowoczesnej w pawilonie na warszawskich bulwarach to zapowiedź przeprowadzki do nowej siedziby w centrum miasta. Głównymi bohaterkami specjalnego programu będą dwie wielkie indywidualistki – ukraińska malarka czerpiąca z folkloru Marija Prymaczenko i polska pionierka awangardy Maria Jarema.

Tymczasowa przestrzeń wystawiennicza Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, czyli działające od 2017 roku Muzeum nad Wisłą, wkrótce przejdzie do historii. Instytucja realizuje ostatni etap inwestycji na placu Defilad i szykuje przeprowadzkę do nowej siedziby. Po zakończeniu działalności w nadwiślańskim pawilonie projektu austriackiego architekta Adolfa Krischanitza nastąpi wielkie otwarcie budynku zaprojektowanego przez nowojorskie studio Thomas Phifer and Partners.

Porozmawiajmy o Marii Jaremie

Weekend między 15 a 17 września należeć będzie do Marii Jaremy – pionierki awangardy i polskiego postępu emancypacyjnego, współzałożycielki Grupy Krakowskiej i teatru Cricot. Podczas konferencji naukowej „Psychociała, nie figury” będzie można wysłuchać wystąpień i dyskusji międzynarodowego grona historyczek sztuki, kulturoznawczyń, badaczek literatury i kuratorek.

Spotkaniom będzie towarzyszyć pokaz kilkunastu dzieł Marii Jaremy. Część teoretyczną dopełnią również performatywne działania wokół publikacji Pavilionesque oraz odczyty tekstów Jaremianki w wykonaniu aktorek Marty Malikowskiej i Sandry Korzeniak.

Maria Prymaczenko nad Wisłą

Ostatnia wystawa w pawilonie nad Wisłą przybliży polskiej publiczności jedną z kluczowych postaci sztuki ukraińskiej XX wieku – Marię Prymaczenko. W kontekście rosyjskiej inwazji w Ukrainie, przepełniona radością, ale i jawnie antywojenna twórczość Prymaczenko nabiera szczególnej wymowy.

Zaplanowano też program towarzyszący wystawie realizowany wspólnie z Solidarnościowym Domem Kultury Słonecznik. Odbędą się debaty, rozmowy i seminaria, które stworzą nowy, współczesny kontekst dla sztuki Marii Prymaczenko. Wystawa otworzy się w Muzeum nad Wisłą 19 stycznia i potrwa 3 miesiące.

Artyści wspierają uchodźców

Pod koniec września wystartuje 7. edycja akcji „Refugees Welcome”. Artystki i artyści na rzecz uchodźczyń i uchodźców. Wydarzenie jest organizowane wspólnie z Towarzystwem Przyjaciół MSN i Fundacją Ocalenie. To solidarnościowy gest środowisk artystycznych i szansa na realne wsparcie dla osób w kryzysie uchodźczym, bez względu na ich kolor skóry, religię czy przynależność etniczną.

W tym roku pod młotek trafi ponad 80 dzieł sztuki. Wszystkie będzie można zobaczyć od 29 września do 10 grudnia, a 5 listopada wylicytować podczas aukcji charytatywnej.