null

Osobowość WTP – przyznano nagrody w konkursie

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Prezydent składa gratulacje jednemu z nagrodzonych. W tle pozostali laureaci konkursu
Rozdanie nagród w konkursie Osobowość WTP przyjazna pasażerom | Autor: E. Lach

Po raz kolejny wręczono nagrody w konkursie „Osobowość Warszawskiego Transportu Publicznego przyjazna pasażerom”. W tym roku laureatami zostali pracownicy Tramwajów Warszawskich, Miejskich Zakładów Autobusowych i Mobilisu.

„Osobowość Warszawskiego Transportu Publicznego przyjazna pasażerom” jest cyklicznym konkursem dla operatorów świadczących usługi przewozowe. W jego ramach zgłaszają pracowników, którzy lubią swoją pracę, nie unikają zawodowych wyzwań, a pasażerowie i współpracownicy zawszę mogą na nich liczyć.

Warszawski transport miejski to nie tylko nowy tabor, to nie tylko nowe stacje metra, ale to przede wszystkim ludzie. A ludzi mamy doskonałych. Kierowców, motorniczych - wszystkich tych, którzy pracują na co dzień po to, żeby komunikacja miejska działała perfekcyjnie, żeby dowozić ludzi z jednego punktu do drugiego. Ale bardzo wiele i bardzo wielu z nich robi znacznie więcej - angażuje się w życie miasta, reaguje w trudnych sytuacjach. I dzisiaj właśnie takich ludzi nagradzaliśmy – powiedział Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy, dziękując wszystkim nagrodzonym.

Składamy dziś wielkie podziękowania dla wszystkich tych, którzy angażują się w transport publiczny i sprawiają, że każdego dnia jest on tak wysoko oceniany. Poza tym, że profesjonalnie i z zaangażowaniem wykonujecie swoją pracę w trudnych warunkach na terenie miasta i aglomeracji warszawskiej, wykazujecie się też dodatkową empatią i charakterem, udzielacie pomocy w krytycznych sytuacjach. Dziękujemy Wam za tę postawę – mówiła Katarzyna Strzegowska, dyrektorka Zarządu Transportu Miejskiego.

W konkursie przewidziano dwie kategorie: „Bohater WTP” i „Wybitny pracownik WTP”.

Bohaterowie WTP

Bohaterami są osoby, które uratowały życie lub zdrowie pasażerów. W tej kategorii zostali nagrodzeni pracownicy Miejskich Zakładów Autobusowych: Piotr Sękowski i Mariusz Zwoliński oraz Tramwajów Warszawskich: Tadeusz Daniluk, Kamil Krzyżewski, Damian Miałkowski, Wojciech Opyca i Adam Racki.

Tadeusz Daniluk jest motorniczym. Podczas wykonywania obowiązków służbowych zauważył bójkę pasażerów. Poinformował centralę ruchu o zdarzeniu i poprosił o interwencję służb. Chwilę później rozdzielił bijących się mężczyzn, dzięki czemu nie doszło do eskalacji konfliktu i ewentualnych cięższych obrażeń u pasażerów.

Kamil Krzyżewski (także motorniczy tramwaju) latem ubiegłego roku na przystanku, nieopodal placu zabaw, zauważył dziewczynkę, która zbliżała się na rowerku do skrzyżowania. Nie dostrzegł w pobliżu opiekuna dziecka, więc wybiegł z pojazdu i zatrzymał dziecko. Jak się później okazało, mama dziewczynki była zbyt daleko, aby zdążyć do niej dobiec.

Damian Miałkowski podczas prowadzenia tramwaju usłyszał komunikat o zaginięciu chłopca. Na podstawie podanego opisu rozpoznał go, gdy ten wsiadał do jego składu. Damian skontaktował się ze służbami i uzgodnił, że policja odbierze dziecko na umówionym przystanku. Zbliżając się do niego zauważył jednak, że chłopiec chce wysiąść, a policjantów jeszcze nie ma. Zatrzymał tramwaj przed przystankiem bez otwierania drzwi i podszedł do chłopca, który przyznał, że oddalił się od domu i chce do niego wrócić. Motorniczy zaopiekował się dzieckiem do momentu przybycia służb.

Wojciech Opyc i Adam Racki pracują w Tramwajach Warszawskich jako instruktorzy nadzoru ruchu. Jeden z ubiegłorocznych wrześniowych dni był dla nich bardzo pracowity. Najpierw interweniowali w bójce kierowców samochodów. Rozdzielili ich, udrożnili ulicę i udzielili pierwszej pomocy poszkodowanemu. Później ruszyli na pomoc kobiecie potrąconej przez samochód, która doznała poważnego urazu głowy. Mężczyźni błyskawicznie udzielili jej pomocy i utrzymywali funkcje życiowe do czasu przyjazdu służb ratunkowych.

Piotr Sękowski jest kierowcą w Miejskich Zakładach Autobusowych. W trakcie pracy zauważył, że osoba z niepełnosprawnością próbowała wjechać na przejście dla pieszych, ale wózek się wywrócił. Piotr zatrzymał się i pomógł kobiecie – ustawił wózek, pomógł jej usiąść i pozbierał rozrzucone zakupy. Pasażerów czekających w autobusie przeprosił za niewielkie opóźnienie.

Mariusz Zwoliński pracuje w Miejskich Zakładach Autobusowych jako kierowca. Obronił 12-letnią dziewczynkę przed pedofilem. Dziecko jechało do szkoły autobusem, który był prawie pusty. Na jednym z przystanków do dziewczynki dosiadł się mężczyzna, choć wokół było wiele wolnych miejsc. Zaczął ją zagadywać i wypytywać, gdzie mieszka. Mariusz obserwował sytuację w lusterku. Nie wahał się zareagować – kazał mężczyźnie się przesiąść, a dziewczynkę zaprosił bliżej kabiny.

Wybitni pracownicy WTP

W tej kategorii uhonorowane zostają osoby wyróżniające się zaangażowaniem i inicjatywą oraz pozytywnym stosunkiem do pasażerów, współpracowników i przełożonych.

Pierwsze miejsce zajął Marcin Kwiatkowski z Tramwajów Warszawskich, drugie Joanna Zwolińska z Mobilisu, a trzecie Aleksander Choromański z Miejskich Zakładów Autobusowych.

Marcin Kwiatkowski jest motorniczym. W ubiegłym roku zatrzymał wandala, który zniszczył tramwaj. Gdy kończył kurs, zauważył dwóch mężczyzn robiących coś przy drugim wagonie. Okazało się, że malowali graffiti. Gdy dostrzegli motorniczego, uciekli, ale ten zauważył ich podczas kolejnego kursu. Przy pomocy pasażera udało mu się zatrzymać jednego z wandali i przekazać go w ręce policji.

Joanna Zwolińska pracuje w służbie zabezpieczenia ruchem. Aktywnie angażuje się w życie zajezdni, organizuje w szkole zajęcia bezpiecznego podróżowania komunikacją miejską oraz chętnie bierze udział w działaniach promujących WTP.

Aleksander Choromański jest dyspozytorem. Poza wykonywaniem obowiązków służbowych wkłada mnóstwo energii w działania edukacyjne – bierze udział w przedsięwzięciach promujących transport publiczny, zajęciach edukacyjnych oraz jako przewodnik podczas Nocy Muzeów.

Konkurs „Osobowość Warszawskiego Transportu Publicznego przyjazna pasażerom” organizowany jest przez Zarząd Transportu Miejskiego od 2017 r.

Laureaci konkursu Osobowość WTP przyjazna pasażerom, prezesi spółek oraz prezydent Warszawy i dyrektorka ZTM
Zobacz galerię (7 zdjęć)
Trzy osoby pozują do zdjęcia na tle ścianki z logo m.st. Warszawy. Wśród nich jedna z laureatek konkursu
Prezydent Warszawy składa gratulacje jednemu z nagrodzonych. W tle pozostali uczestnicy wydarzenia
Prezydent składa gratulacje jednemu z nagrodzonych. W tle pozostali laureaci konkursu
Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy
Katarzyna Strzegowska, dyrektorka ZTM oraz Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy
Statuetka dla nagrodzonych. Na statuetce logo ZTM oraz napisy "Konkurs osobowość WTP przyjazna pasażerom. Kategoria Wybitny pracownik WTP. III miejsce. Pan Aleksander Choromański. Miejskie Zakłady Autobusowe. Warszawa 2022"