null

Omegi powalczą o Puchar Prezydenta Warszawy

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Regaty Omega o puchar prezydenta Warszawy. Żaglówki na Wiśle, w tle budynek Centrum Nauki Kopernik
Regaty na Wiśle o Puchar Prezydenta Warszawy | Autor: Ewelina Lach

4 i 5 czerwca na Wiśle odbędą się żeglarskie Regaty o Puchar Prezydenta Warszawy. Będą im towarzyszyć spływy kajakowe, warsztaty wioślarskie i szkolenia na SUP-ie. Zapisy na stronie internetowej ruszają w poniedziałek 30 maja.

Cieszy mnie, że żeglarstwo dołącza do wiślanych aktywności dla warszawiaków. Oferta wodniacka z roku na rok jest coraz bogatsza i bardziej kompleksowa. To najlepszy dowód na to, że Wisła żyje! A Warszawa i Dzielnica Wisła przyciągają swoją wyjątkowością i różnorodnością - mówi prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

Pływanie na wszystkim

Regaty o Puchar Prezydenta Warszawy zaplanowano na weekend 4/5 czerwca. Można startować w czterech klasach – Open, Omega Standard, Omega Sport i Retro. Stołeczni wodniacy już szykują łodzie, kompletują załogi. Organizatorzy spodziewają się łącznie ok. 30-35 jachtów. Jeśli pogoda pozwoli odbędzie się 14 wyścigów, dla każdej z kategorii. Puchar Prezydenta Warszawy – przyznawany w każdej klasie – zdobędą ci, którzy okażą się najlepsi w całej serii.

Regaty zaczną się w sobotę o godz. 11. Równolegle zaplanowano pokazowe Regaty Mistrzowskie – między godziną 14. a 17. W niedzielę ciąg między 11. a 15. dalszy wyścigów o Puchar Prezydenta Warszawy.

Ratusz zachęca kochających żagle mieszkańców i mieszkanki do kibicowania na brzegu. miłośnicy Wisły będą mogli skorzystać też z dwóch bezpłatnych spływów kajakowych z Plaży Saskiej (przy Moście Łazienkowskim) do Plaży Rusałka (koło ZOO). Miasto jest przygotowane na 80 chętnych. Pierwotnie spływ miał się odbyć w ostatni weekend maja, ale z powodu złych prognoz pogodowych, trzeba było go przenieść – na niedzielę 5 czerwca. Na spływ obowiązują zapisy stronie internetowej – od 30 maja.

Na plaży Rusałka będzie uruchomione miasteczko żeglarskie. Przewidziano w nim m.in. możliwość popływania na tradycyjnych pychówkach i szkolenie na nowoczesnych SUP-ach. Na potrzeby regat zostanie uruchomiona dodatkowa bezpłatna przeprawa promowa z bulwarów na plażę, oprócz tego jak zwykle będą kursowały promy ZTM. Całość zakończy koncert, na którym wystąpi Melancholia Hill i gwiazda wieczoru – Agata Karczewska.

Dodatkowo tydzień później – w niedzielę 12 czerwca – w Porcie Czerniakowskim zaplanowano bezpłatne warsztaty wioślarskie. Podszkolić w wioślarstwie – w teorii i w praktyce – będzie się mogło 48 osób. Warsztaty również zostały przeniesione z ostatniego weekendu maja i również trzeba się na nie zapisać (od 30 maja) przez internet.

Warszawska omega

Tegoroczne regaty są szczególne – przypadają w 80. rocznicę zbudowania kultowej żaglówki – Omegi. W trakcie II wojny światowej, w okupowanej Warszawie, wybitny szkutnik Juliusz Sieradzki zaprojektował i zbudował pierwszą Omegę. Konstrukcja okazała się ponadczasowa, Omegi można spotkać prawie na każdym akwenie w kraju!

Jachty na Wiśle nie były kiedyś niczym nadzwyczajnym. W dwudziestoleciu międzywojennym podczas sezonu co weekend odbywała się rywalizacja warszawskich klubów żeglarskich z siedzibami nad samą rzeką. Z czasem, m.in. przez zmiany poziomu wody czy utworzenie Zalewu Zegrzyńskiego Wisła stała się mniej popularna wśród żeglarzy. Kluby jednak nadal działają, a YKP WARSZAWA jest na Wiśle nieprzerwanie od 1924 roku.

Pragniemy, aby YKP WARSZAWA dalej tworzył wodną Warszawę. Nasi klubowicze to sportowcy najwyższych lotów, którzy przez lata zdobyli mnóstwo tytułów mistrzowskich oraz trzy medale olimpijskie – dwa Mateusza Kusznierewicza i jeden Zofii Klepackiej. – przypomina Paweł Kalota, Komandor Klubu.

YKP WARSZAWA weźmie udział nie tylko w rywalizacji Omega, ale wystawi załogę Mistrzów. Jej sternikiem będzie Paweł Gardasiewicz – wielokrotny mistrz Europy i świata w windsurfingu.

Zapraszając ikony polskiego żeglarstwa pragniemy pokazać, że Wisła jest dla wszystkich, a Omega jest jachtem dla każdego! Czy może być lepsza promocja żeglarstwa i pływania w Warszawie niż regaty w centrum Miasta, z tysiącami zgromadzonych na bulwarach i plażach kibiców? – zapowiada Kasper Orkisz, pomysłodawca imprezy.

Znakiem rozpoznawczym warszawskiego żeglarstwa jest też pływająca galeria sztuki. Na żaglach stołecznych Omeg są już prace m.in. Sławka Pawszaka i  Ewy Ciepielewskiej. W tym roku dołączą do nich charakterystyczne prace Oli Jasionowskiej.

Regaty Omega o puchar prezydenta Warszawy. Żaglówki na Wiśle, w tle budynek Centrum Nauki Kopernik
Zobacz galerię (2 zdjęć)
Żaglówki na Wiśle, w tle most Świętokrzyski

Sprawdź lokalizację na mapie