null

Olga Krzyżanowska patronką alei w Parku Tadeusza Mazowieckiego

Drukuj link otwiera się w nowej karcie
Grupa ludzi odsłania - ściągając biało-czerwoną szarfę - tabliczkę z nazwą "aleja Olgi Krzyżanowskiej"
Odsłonięcie alei Olgi Krzyżanowskiej | Autor: Ewelina Lach

Imię lekarki, działaczki Solidarności oraz posłanki i senatorki Olgi Krzyżanowskiej otrzymała w poniedziałek, 9 października, aleja w Parku Tadeusza Mazowieckiego w okolicy ul. Myśliwieckiej. Dama polskiego parlamentaryzmu została uhonorowana na podstawie uchwały Rady m.st. Warszawy z 31 sierpnia br.

W pełni się zgadzam z tą piękną opinią, że Olga była damą polskiego parlamentaryzmu. Ale była kimś więcej – osobą, która nadawała charakter polskiemu parlamentaryzmowi z czasów, kiedy w nim mieściła się kultura osobista. I klasa, widoczna w zachowaniu – zarówno w Sejmie, jak i poza nim. Było w niej coś z politycznej elegancji, co zobowiązywało także innych do równie eleganckiego zachowania. Dlatego warto marzyć, że jeszcze wrócą takie postawy i takie postaci jak Olga Krzyżanowska, z całą jej kulturą i umiejętnością zachowywania się z klasą, co bardzo potrzebne Polsce – mówił były prezydent RP Bronisław Komorowski.

W tym niezwykłym miejscu, jakim jest park im. Tadeusza Mazowieckiego, krzyżują się drogi, ścieżki, ale też życiorysy kilku wybitnych przedstawicieli naszej historii. Jerzy Regulski, Krzysztof Skubiszewski, Paweł Adamowicz, a dzisiaj Olga Krzyżanowska. To są rzeczywiście niezwykłe postacie zasłużone dla polskiego parlamentaryzmu i dla rozwoju samorządności. Olga Krzyżanowska i jej życiorys to temat na niejedną książkę – harcerka Szarych Szeregów, lekarka, opozycjonistka Solidarności, posłanka, wicemarszałkini, wreszcie senatorka. Ci którzy ją znali zawsze powtarzają, że to osoba niezwykła. Jest matką polskiej demokracji – kobietą, która była bardzo aktywna w czasie walki o demokrację w solidarnościowej opozycji – powiedziała zastępczyni prezydenta m.st. Warszawy Aldona Machnowska-Góra.

Miłe miejsce odpoczynku od zgiełku

W poniedziałkowej uroczystości udział wzięli również: przewodnicząca Komisji ds. Nazewnictwa Miejskiego Rady m.st. Warszawy Anna Nehrebecka-Byczewska, Magdalena Krzyżanowska-Mierzewska – córka Olgi Krzyżanowskiej, były prezydent stolicy Marcin Święcicki, były Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar, przedstawiciele Rady m.st. Warszawy, władze dzielnicy Śródmieście, opozycyjni przyjaciele Olgi Krzyżanowskiej oraz jej współpracownicy.

Uhonorowanie Olgi Krzyżanowskiej jest hołdem dla wszystkich tych, którzy nauczyli nas życia – zgodnego z prawem i naszym sumieniem – mówiła podczas uroczystości Anna Nehrebecka-Byczewska. – To jedna z kobiet Solidarności – ciepła, wyważona, bezkonfliktowa i pełna autentycznego patriotyzmu – dla wielu z nas była autorytetem. Dzisiejszą uroczystością upamiętniamy nie tylko patronkę alei w parku im. Tadeusza Mazowieckiego, ale także wszystkie kobiety, które swoją postawą i historycznym lub współczesnym dorobkiem dają świadectwo uniwersalności słowa „Solidarność”. Chcemy przypomnieć rolę kobiet w przemianach demokratycznych, które zaszły w naszym kraju – dodała przewodnicząca Komisji ds. Nazewnictwa Miejskiego Rady m.st. Warszawy.

To, że dzisiaj ta aleja będzie nosić imię Olgi, jest dla mnie – mimo polaryzacji politycznej, która rozdziera nas dzisiaj jako wspólnotę obywateli – przejawem tradycji i ciągłości państwa polskiego i narodowej pamięci. Świadectwem tego, co było dla mamy ważne; tego, że Polska samorządowa, Polska lokalnych wspólnot może samodzielnie kształtować opowieści i tradycje lokalne – mówiła Magdalena Krzyżanowska-Mierzewska. – Pamiętajmy o jej mądrości, charyzmie, wdzięku, energii i radości życia. Niech ta aleja dobrze służy pamięci o Oldze. I niech dobrze służy mieszkańcom Warszawy, niech będzie miłym miejscem odpoczynku od zgiełku, zwyczajnej przyjemności, oddechu od codziennej krzątaniny przy zwyczajnych naszych sprawach. Niech dzieci spotykają się tu z wiewiórkami, zakochani się całują, a seniorzy niech odpoczywają na ławkach. Mama by się z tego cieszyła – dodała córka Olgi Krzyżanowskiej.

Lekarka, parlamentarzystka, rzeczniczka praw kobiet

Olga Krzyżanowska (1929-2018) była lekarką, działaczką Solidarności, posłanką i senatorką oraz działaczką społeczną. Córka Aleksandra Krzyżanowskiego, pseudonim „Wilk”, podczas II wojny światowej komendanta Okręgu Wileńsko-Nowogródzkiego Armii Krajowej. W trakcie wojny harcerka Szarych Szeregów – odznaczona Krzyżem Walecznych.

Ukończyła Wydział Lekarski Akademii Medycznej w Gdańsku, była specjalistką chorób wewnętrznych i medycyny przemysłowej. Pracowała w szpitalach w Pucku i Gdańsku. Od 1980 roku członkini Solidarności, zasiadała w Krajowej Komisji Koordynacyjnej Służby Zdrowia. Posłanka na Sejm (1991-2001), wicemarszałkini Sejmu X i II kadencji. Reprezentowała Sejm RP w Zgromadzeniu Parlamentarnym Europy (1990-1993). Senatorka w latach 2001-2005. Prezeska zarządu Stowarzyszenia Pamięci Narodowej i członkini rady programowej Kongresu Kobiet.

Grupa ludzi pozuje pod tabliczką z nazwą
Zobacz galerię (6 zdjęć />)
Tabliczka z nazwą
Bronisław Komorowski przemawia podczas otwarcia alei Olgi Krzyżanowskiej
Aldona Machnowska-Góra przemawia podczas otwarcia alei Olgi Krzyżanowskiej
Anna Nehrebecka podczas otwarcia alei Olgi Krzyżanowskiej
Magdalena Krzyżanowska-Mierzewska podczas otwarcia alei Olgi Krzyżanowskiej