null

Odnaleziono pamiątki po więźniach NKWD

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Podpisanie umowy o przekazanie inskrypcji
Podpisanie umowy o przekazanie inskrypcji | Autor: UM Warszawa

Inskrypcje znalezione na ścianach piwnicy dawnego aresztu śledczego NKWD wzbogacą wystawę „Czerwona mapa Pragi” w siedzibie Instytutu Pamięci Narodowej. Zapiski w latach 40. wykonali osadzeni tam Polacy.

Wyjęte z muru piwnicy cegły i elementy drewniane z napisami zostały ofiarowane przez m.st. Warszawę Instytutowi Pamięci Narodowej. Podpisanie umowy przekazania reliktów odbyło się na początku kwietnia, wtedy też po raz pierwszy artefakty zostały zaprezentowane publicznie. Z chwilą podpisania umowy Instytut Pamięci Narodowej stał się pełnoprawnym nabywcą zabytków, zobowiązał się do zapewnienia im właściwych warunków przechowywania, eksponowania oraz prowadzenia działań edukacyjnych.

Odnalezione napisy zostały wykonane przez osadzonych w areszcie śledczym NKWD mieszczącym się w latach 1944-45 przy ul. 11 Listopada 66. Są to inicjały, pseudonimy i daty wydrapane i rysowane ołówkiem kopiowym na cegłach i na drewnianej ościeżnicy jednej z cel.

Dokumentacja zlecona przez stołecznego konserwatora

Dokumentacja techniczno-konserwatorska i prace zabezpieczające zostały sfinansowane ze środków Biura Stołecznego Konserwatora Zabytków. Skomplikowany proces pozyskania i odłączenia inskrypcji od ścian budynku był możliwy dzięki współpracy i zaangażowaniu BSKZ oraz Zakładu Gospodarowania Nieruchomościami Praga-Północ.

Na czas przenosin z ul. 11 Listopada na ul. Strzelecką do siedziby IPN zabytki odpowiednio zabezpieczono. Następnie pod okiem konserwatora zostały złożone w lapidarium IPN. Niebawem, po wykonaniu dodatkowych zabiegów konserwatorskich i ustaleniu formy docelowej prezentacji, dopełnią stałą ekspozycję w Izbie Pamięci IPN.