null

Odbiór odpadów w Warszawie bez zmian

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Kosz do segregacji odpadów na placu Szembeka - podział na 4 frakcje: papier; metale i tworzywa sztuczne; szkło i bio
Odbiór odpadów w Warszawie bez zmian

Krajowa Izba Odwoławcza wydała dziś orzeczenie, zgodnie z którym Warszawa nie będzie mogła powierzyć odbioru odpadów z dodatkowych dzielnic Miejskiemu Przedsiębiorstwu Oczyszczania.

Obecnie warszawskie MPO odpowiada za wywóz odpadów z sześciu dzielnic: Bemowa, Ochoty, Śródmieścia, Ursusa, Włochów i Woli. Miasto w trybie z wolnej ręki (tzw. in-house) chciało poszerzyć zakres działalności miejskiej spółki o trzy kolejne dzielnice: Białołękę i Targówek (od 1 lipca br.) oraz Mokotów (od 1 października br.). Spotkało się to jednak ze sprzeciwem zewnętrznych podmiotów, które odpowiadają za odbiór odpadów. Od marca przed Krajową Izbą Odwoławczą toczyło się postępowanie, które miało wskazać, czy plany miasta mogą zostać zrealizowane.

Polskie i europejskie doświadczenia ostatnich lat wskazują, że in-house umożliwia w dłuższej perspektywie budowę stabilnego i przyjaznego mieszkańcom rynku gospodarki odpadami. Priorytetem MPO jest przede wszystkim rzetelna obsługa mieszkańców, a nie maksymalizacja zysków. Mocna i stabilna spółka miejska stanowi gwarant dla mieszkańców w przypadku awaryjnych i nadzwyczajnych sytuacji.

Co dalej z odbiorem odpadów?

Obecna umowa dla Białołęki i Targówka obowiązuje do końca czerwca br., a umowy dla pozostałych dzielnic do końca września. Decyzja dotycząca dalszych działań związanych z wyborem odbiorców odpadów zostanie podjęta w najbliższych dniach, a decyzja dotycząca ewentualnego zaskarżenia orzeczenia KIO – po otrzymaniu pisemnego uzasadnienia wyroku.