null

Od segregacji nie ma wakacji

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Kosz do segregacji odpadów na placu Szembeka - podział na 4 frakcje: papier; metale i tworzywa sztuczne; szkło i bio

Czy zbite lustro lub kubek można wrzucić do zielonego pojemnika na szkło? Czy stary paragon i tłusty karton po pizzy nadadzą się do recyklingu razem z papierem? Gdzie oddać niedziałający smartfon? Odpowiedzi na te pytania można znaleźć w miejskiej wyszukiwarce Segregujna5.

Mniej śmieci i wysypisk, oszczędność energii, ochrona gleby i wód gruntowych, większa szansa na recykling – to główne zalety segregacji odpadów. Kolejną są kwestie ekonomiczne – mieszkańcy, którzy nie segregują odpadów lub robią to nieprawidłowo, mogą liczyć się z wyższą opłatą za odbiór śmieci. Dlatego warto konkretne frakcje wrzucać do odpowiednich pojemników.

Decyzja o tym, do jakiego pojemnika powinny trafić śmieci, nie zawsze jest oczywista. Warto pamiętać, by nie wyrzucać:

  • do papieru: zużytych ręczników papierowych i chusteczek, papieru śniadaniowego, paragonów ze sklepu;
  • do szkła: ceramiki, talerzy, luster, szyb, szkła stołowego i żaroodpornego;
  • do metali i tworzyw sztucznych: baterii i akumulatorów, zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego, patelni;
  • do BIO: resztek mięsnych, kości i tłuszczy zwierzęcych, olejów jadalnych, ziemi, kamieni, serów;
  • do zielonych: resztek jedzenia, kamieni, popiołu, ziemi, zabrudzonych trocin, żwirku dla zwierząt;
  • do zmieszanych: leków, zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego, baterii i akumulatorów.

Gdy pojawią się wątpliwości, do którego pojemnika wyrzucić dany odpad, warto skorzystać z podpowiedzi w miejskiej wyszukiwarce segregujna5.

Co jeszcze warto wiedzieć?

Aby usprawnić proces segregacji odpadów, warto stosować kilka prostych zasad. To np. zgniatanie plastikowych butelek i składanie kartonów przed wrzuceniem ich do pojemnika czy też wyrzucanie opakowań bez zawartości i resztek produktów.

Podczas segregacji szczególną uwagę należy zwrócić na tzw. odpady niebezpieczne, których nie wolno zostawiać w pojemnikach do segregacji czy altanach śmietnikowych. Takie odpady można oddać tylko w specjalnie do tego przeznaczonych miejscach, np. aptekach (przeterminowane leki czy termometry rtęciowe), PSZOK-ach i MPSZOK-ach (tu można pozbyć się np. pojemników pod ciśnieniem, rozpuszczalników, baterii, akumulatorów) czy pojemnikach MPE (pojemniki na niewielkie elektrośmieci).

Segregacja nie tylko od święta

Zbliża się dzień Wszystkich Świętych. Podczas porządków na grobach również warto pamiętać o prawidłowej segregacji:

  • wypalone znicze należy wyrzucić do odpadów zmieszanych. Zasada ta dotyczy nie tylko zniczy plastikowych, ale też szklanych – skład chemiczny szkła i zanieczyszczenie parafiną powodują, że nie nadają się one do recyklingu. Nieuszkodzoną szklaną osłonkę znicza można natomiast użyć ponownie, uzupełniając nowym wkładem lub oddać do zniczodzielni, które znajdują się przy niektórych cmentarzach;
  • zużyte ledowe znicze na baterie są elektroodpadem i należy oddać je do PSZOK-u lub MPSZOK-u;
  • zwiędłe kwiaty i rośliny należy wyrzucić do pojemnika na odpady BIO lub do kompostownika. Warto pamiętać, że kwiaty wieloletnie, np. chryzantemy czy wrzosy, po przekwitnięciu można przechować na balkonie lub posadzić w ogrodzie.