null

Od małej architektury do dużej infrastruktury

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Trzy osoby stoją przed mikrofonami na tle mostu nad Wisłą
Dyr. Karolina Zdrodowska, radny Mariusz Budziszewski, pełnomocnik prezydenta ds. Wisły Jan Piotrowski | Autor: Paweł Dąbrowski

Jak najlepiej wydać 100 mln zł w Warszawie? Mieszkanki i mieszkańcy stolicy od dziś do 30 czerwca mogą o tym zdecydować, głosując w budżecie obywatelskim. Na głosy warszawianek i warszawiaków czeka 1327 projektów.

W zeszłorocznej edycji budżetu obywatelskiego głosowało niemal 100 tys. mieszkanek i mieszkańców Warszawy. Głosowanie ruszyło w środę o północy, a przez pierwsze 14 godzin głosy oddało już ponad 4 tys. osób.

Dzięki budżetowi obywatelskiemu mieszkańcy decydują, na co idą pieniądze z budżetu stolicy. Do wydania jest duża kwota, bo ponad 100 mln zł. Za te pieniądze możemy zrealizować naprawdę wiele ciekawych i potrzebnych rzeczy. Dlatego zwracam się do każdego warszawiaka i każdej warszawianki: zagłosujcie, bo macie realny wpływ na to, jak zmieni się Wasza okolica – apelowała Karolina Zdrodowska, dyrektorka koordynatorka ds. przedsiębiorczości i dialogu społecznego. – Warto się zaangażować i zdecydować, bo razem możemy zmienić Warszawę.

Oficjalnie rozpoczęcie głosowania zostało ogłoszone na bulwarach nad Wisłą, bo wiślane pomysły cieszą się dużym zainteresowaniem mieszkańców w kolejnych edycjach miejskiego budżetu.

Mieszkańcy zgłaszają propozycje i je wybierają, a później my jako miasto je realizujemy. Projekty są naprawdę różnorodne: od małej architektury tj. ławek, koszy, stojaków rowerowych, przez większe inwestycje np. remonty chodników, skwerów, boisk czy budowy dróg rowerowych, aż po tzw. projekty miękkie - warsztaty artystyczne, zajęcia sportowe czy wydarzenia kulturalne – wyliczała dyr. Zdrodowska. – Tegoroczną nowością jest dużo większa liczba projektów ułatwiających życie osobom z niepełnosprawnościami.

Przez dziewięć lat działania budżetu obywatelskiego w Warszawie wydaliśmy na pomysły mieszkańców już pół miliarda złotych. Miasto zrealizowało za te pieniądze 4 tys. pomysłów – dodał radny m.st. Warszawy Mariusz Budziszewski.

Jak głosować na projekty w budżecie obywatelskim?

Aby wziąć udział w głosowaniu nie trzeba być zameldowanym ani pełnoletnim, wystarczy mieszkać w Warszawie. Głosować mogą także obcokrajowcy, konieczne jest jednak posiadanie nr PESEL.

Podobnie jak w poprzednich edycjach, poza projektami lokalnymi w dzielnicach, można głosować na projekty ogólnomiejskie, które swoim zakresem obejmują kilka dzielnic lub całą Warszawę. Każdy mieszkaniec może zagłosować na 15 projektów dzielnicowych w wybranej dzielnicy oraz 10 projektów ogólnomiejskich.

Głosować można za pośrednictwem strony internetowej bo.um.warszawa.pl lub osobiście w urzędzie dzielnicy.

Jak zgłaszano projekty do 9. edycji budżetu obywatelskiego?

W obecnej edycji budżetu obywatelskiego warszawiacy zgłosili 1943 propozycje. Wszystkie projekty podlegały ocenie zgodnie z kryteriami określonymi w dokumencie opisującym zasady budżetu obywatelskiego w Warszawie. Pomysły, które spełniły kryteria formalne, trafiły do oceny merytorycznej – pracownicy urzędu oceniali m.in., czy projekt można zrealizować we wskazanej lokalizacji i zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, a także szacowali koszt realizacji danego przedsięwzięcia i czas potrzebny na jego wykonanie.

Do głosowania urzędnicy dopuścili 1327 pomysłów: 1189 dzielnicowych i 138 ogólnomiejskich. Opisy wszystkich projektów poddanych pod głosowanie w obecnej edycji budżetu obywatelskiego można znaleźć na stronie bo.um.warszawa.pl.

Wyniki głosowania już w lipcu

Głosowanie na projekty zgłoszone w ramach 9. edycji budżetu obywatelskiego potrwa od 15 do 30 czerwca. Wyniki głosowania i lista zwycięskich pomysłów zostaną ogłoszone 13 lipca.

Warszawa przeznaczy na ich realizację w 2023 r. ponad 100 mln zł.