null

Ochotnicy z 1920 roku jadą na front do Warszawy - Inscenizacja w Krakowie

Drukuj otwiera się w nowej karcie

Jest początek sierpnia 1920 roku. Armia Czerwona stoi u bram Warszawy. Wokół stolicy Polski marszałek Józef Piłsudski koncentruje odziały Wojska Polskiego. Na pomoc Ojczyźnie podążają ochotnicy z różnych regionów kraju. Setka ochotników wyruszy pociągiem z małopolskiej Chabówki...

Inscenizacja nawiązującą do tamtych wydarzeń rozpocznie się w środę 11 sierpnia w skansenie taboru i urządzeń kolejowych w Chabówce. O godzinie 11.12 stuletnim parowozem Ol12-7 - ciągnącym pięć zabytkowych wagonów pasażerskich i jeden towarowy - ochotnicy wyruszą do Krakowa.

Tego samego dnia, o godz. 16.46, na Dworcu Głównym w Krakowie, wśród zatroskanych twarzy najbliższych, wsiądzie duża grupa ochotników na wojnę polsko-bolszewicką.

Trasą wiodącą przez Częstochowę skład uda się do Skierniewic, gdzie po jednodniowym postoju, żołnierze zostaną pożegnani przez władze miasta i udadzą się do Warszawy, a następnego dnia wyruszą prosto na front.

 Scenariusze inscenizacji w Krakowie i Skierniewicach w załącznikach.

Inscenizacja nie byłaby możliwa bez współpracy władz miast przez które przejeżdża zabytkowy pociąg. Partnerem projektu jest Polskie Stowarzyszenie Miłośników Kolei i Muzeum Kolejnictwa w Warszawie a także PKP Cargo S.A. i PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.

plakat

Załączniki: