null

Obchody Dnia Niepodległości Ukrainy w Warszawie

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Ludzie na koncercie z okazji Dnia Niepodległości Ukrainy
Autor: Rafał Motyl

Z okazji Dnia Niepodległości Ukrainy w stolicy odbędą się koncerty zespołów ukraińskich i polskich. Imprezy plenerowe potrwają cały weekend. Obchodom będą towarzyszyć debaty o solidarności i przyszłości, imprezy zaplanowano w kilku dzielnicach Warszawy.

Dzisiaj, 24 sierpnia, o godzinie 18.30 na placu Zamkowym rozpocznie się wieczór ukraińsko-polskiej przyjaźni. Z okazji Dnia Niepodległości Ukrainy, Polacy zostaną uhonorowani nagrodą „Stand With Ukraine Awards”. Nagroda zostanie wręczona w ramach podziękowania za wspieranie ukraińskiego narodu podczas wojny z Rosją. Obchodom będą towarzyszyć rozmowy o solidarności i przyszłości. Wyjątkowe spotkanie uszlachetni wspólne śpiewanie, a na scenie wystąpią finaliści Eurowizji zespół GoA oraz polsko-ukraiński zespół ZAZULA.

W tym samym czasie w Staromiejskim Domu Kultury wystąpi Vilni, czyli zespół muzyki wokalnej. To grupa studentek z Ukrainy, które w obliczu wojny znalazły schronienie w sercu Warszawy. Przeplatając swoje zdolności jako dyrygentki, wokalistki i instrumentalistki, postanowiły wspólnie tworzyć i dzielić się pięknem ukraińskiej muzyki. Wstęp na koncert jest wolny.

Tego samego wieczoru na warszawskim Ursynowie odbędą się występy ukraińskiego zespołu Luiku, oraz polskiego Enej, którego część członków ma ukraińskie korzenie. Wydarzenie odbędzie się o 18:30 na parkingu Urzędu Dzielnicy Ursynów. Podczas koncertów będzie można odwiedzić także strefę gastronomiczną.

Dzień później, w Dzielnicowym Ośrodku Kultury Ursynów, na ul. Kajakowej 12b, w ramach akcji „Nuty do wolności” wystąpi zespół Dagadana, znakomicie łączący elementy kultury polskiej i ukraińskiej za pomocą jazzu, elektroniki czy world music. Wstęp jest bezpłatny, ale obowiązuje rezerwacja miejsc – osobiście w DOK Ursynów lub telefonicznie: 22 125 56 02.

W niedzielę 27 sierpnia w parku Bródnowskim odbędzie się „Piknik Sąsiedzki” organizowany przez Urząd Dzielnicy Targówek. Na imprezie plenerowej, która rozpocznie się o godzinie 12.00, zagrają ponownie Luiku oraz Enej. Podczas pikniku będzie można wziąć udział w wspólnym lepieniu pierogów tradycyjnych dla kuchni polskiej oraz kuchni ukraińskiej. Poznawanie ukraińskiej tradycji i kultury sprzyjało będzie nawiązywaniu dobrych, sąsiedzkich kontaktów.