null

O przyszłości kultury - w czeskiej i na warszawskiej Pradze

Drukuj otwiera się w nowej karcie
grupa ludzi stojących i pozujących do zdjęcia, luźno ubrane kobiety i mężczyźni
Autor: Marianna Kulesza

Dwudniowe Forum Przyszłości Kultury odbywa się w Pradze. W przyszłym miesiącu dyskusja o instytucjach kultury toczyć się będzie w warszawskim Teatrze Powszechnym.

„Publiczna instytucja kultury w XXI w.” – to temat obrad Forum Przyszłości Kultury, które odbywa się w czeskim teatrze Divadlo pod Palmovkou w Pradze. Współorganizatorem wydarzenia jest Teatr Powszechny, który zaprasza na kolejną debatę w Warszawie w październiku.

Dla nas i naszego miasta kultura jest jedną z najważniejszych dziedzin budowania tożsamości, wspierania demokracji i budowania spójności społecznej. Już w październiku spotkamy się w Warszawie, żeby kontynuować dyskusję o roli instytucji kultury we współczesnym świecie. Dyskusja w Pradze toczy się głównie wokół teatru. Stolicę reprezentuje Teatr Powszechny. Przypomnijmy, że w Warszawie działa kilkadziesiąt teatrów publicznych i niepublicznych, z czego 17 to  teatry miejskie – mówi Aldona Machnowska-Góra, zastępczyni prezydenta m.st. Warszawy.

Jakie perspektywy wyznacza dziś teatr jako publiczna instytucja kultury? Jakie argumenty za utrzymaniem publicznych instytucji kultury mogą obronić się w obliczu współczesnych kryzysów? W jaki sposób potencjał instytucji kultury może być lepiej wykorzystywany przez miasta i społeczności, a z jakimi problemami ekonomicznymi i legislacyjnymi instytucje wciąż muszą się borykać?

Odpowiedzi na powyższe pytania szukają uczestnicy debaty w Pradze. Czeskie Forum odbywa się w ramach warszawskiego Forum Przyszłości Kultury, które zostało zainicjowane w 2017 roku przez warszawski Teatr Powszechny, a którego kolejna edycja zaplanowana jest na weekend 14-16 października.

W tym roku nasz program tworzą trzy części: wiosenna, „wyjazdowa” edycja, która odbywała się w 12 miejscowościach w całej Polsce, dwa dni obrad w Pradze oraz finał w połowie października w Warszawie. Współpraca z naszymi czeskimi partnerami z Divadlo pod Palmovkou napawa nas dumą i radością – to kolejna inicjatywa po gościnnych pokazach naszych spektakli na ich scenie oraz partnerstwie w europejskim projekcie „Face to Faith”. W czasie obecnej prezydencji Czech w Radzie Unii Europejskiej takie polsko-czeskie wydarzenie kulturalne odbywające się w atmosferze dialogu i przyjaźni nabiera szczególnego znaczenia i daje nowe możliwości rozwoju. Niezwykle ważna jest także współpraca z naszymi ukraińskimi partnerami z Jam Factory Art Center ze Lwowa, których będziemy gościć podczas Forum – mówił Paweł Łysak, dyrektor Teatru Powszechnego w Warszawie, inicjator Forum Przyszłości Kultury.

Program praski jest przygotowywany we współpracy ze Stowarzyszeniem Teatrów Profesjonalnych Republiki Czeskiej Kreativní Praha z.ú. oraz siecią PACE.V4 (Performing Arts Central Europe – Visegrád Countries Focus), koordynowaną przez Instytut Sztuki – Instytut Teatralny. Forum zbiegło się w czasie z European Creative Industries Summit 2022, organizowanym wspólnie przez European Creative Business Network i Kreativní Praha, z.ú. pod auspicjami czeskiej prezydencji w Radzie UE.

Forum Przyszłości Kultury 2022 organizowane jest dzięki wsparciu m.st. Warszawy. 

tekst dużymi czerwonymi literami Solidarność i Troska, na czarno Forum Przyszłości Kultury 2022
Zobacz galerię (2 zdjęć)
w teatralnym ciemnym pomieszczeniu w świetle lamp mężczyzna przemawia, w tle słuchacze